Αρχική / AEKPASSION / Κυπελλούχος Ελλάδος η ΑΕΚΑΡΑ!

Κυπελλούχος Ελλάδος η ΑΕΚΑΡΑ!

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, οι «Μάγκες» επικράτησαν του ΠΑΟΚ με 24-22 και σήκωσαν το τέταρτο Κύπελλο Ελλάδος στην ιστορία της ομάδας!

Με μία ακόμη ΜΑΓΚΙΚΗ εμφάνιση, η ΑΕΚΑΡΑ κέρδισε τον ΠΑΟΚ στον τελικό του F4 στη Λευκόβρυσης της Κοζάνης και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος, που είναι το τέταρτο στην ιστορία της «Ένωσης»!

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε ότι μπορούσε για να δημιουργήσει το δικό της… κλίμα, όμως τα παλικάρια του Δημήτρη Δημητρούλια έδειξαν και στο αποψινό ματς την ψυχή τους, το πάθος τους, την δύναμή τους και έτσι έφτασαν στην κατάκτηση της πρώτης κούπας για τη φετινή σεζόν!

Οι «κιτρινόμαυροι» στρέφονται πλέον στο EHF European Cup και στους τελικούς με τη σουδική Ίσταντς, όπου έχουν ως στόχο να σηκώσουν κι εκεί το τρόπαιο!

Το ματς:

Η αναμέτρηση ξεκίνησε δυνατά, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (4-2 στα πρώτα λεπτά), ενώ είχαμε και διακοπές από το 7ο μέχρι το 9ο λεπτό, αφού υπήρξε ένταση μεταξύ των δύο ομάδων, η οποία ξεκίνησε από μια αψιμαχία του Μπουνέτα με τον Σεϊρεκίδη. Ο παίκτης της ΑΕΚ δέχτηκε δίλεπτη και εκείνος του ΠΑΟΚ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή. Έπειτα, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ συνέχισαν να βρίσκονται κοντά (7-5) μέχρι το 14′, με την «Ένωση» όμως μέσα σε τέσσερα λεπτά, με ένα μικρό σερί, να παίρνει προβάδισμα πέντε τερμάτων (11-6). Στο 20′ υπήρξε ένα πρόβλημα με τη μπάλα του αγώνα, η οποία τελικά αντικαταστάθηκε. Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πιέσει τους «κιτρινόμαυρους» και να αντιδράσει, μειώνοντας σε 3 γκολ στο 27′ (13-10). Τελικά, το πρώτο μέρος συμπληρώθηκε με την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια να προηγείται (14-11).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο ΠΑΟΚ μπήκε… φουριόζος, μειώνοντας στο γκολ (14-13). Η ΑΕΚ όμως δεν… πτοήθηκε και εξακολούθησε να προηγείται. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν το έβαλε κάτω, διατήρησε την πίεσή της και στο 40′ έφερε το ματς στα ίσια (17-17). Ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι, με ένταση και πάθος εκατέρωθεν. Στο 42′ ο Μπουνέτα βρέθηκε τραυματισμένος στο εδάφος, το ματς διακόπηκε, με τους διαιτητές έπειτα από έλεγχο της φάσης, να δίνουν δίλεπτη στον Τσαναξίδη. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι «κιτρινόμαυροι» απέκτησαν ένα μικρό προβάδισμα (20-18), το οποίο δεν κράτησε πολύ, αφού ο ΠΑΟΚ έφερε ξανά την αναμέτρηση στα ίσια (20-20). Στο 48′ ο Λιάπης δέχτηκε φάουλ και έπεσε στο έδαφος, έχοντας ματώσει, με αποτέλεσμα να βγει εκτός αγωνιστικού χώρου. Υπήρξε και πάλι ένταση μεταξύ των δύο πλευρών, με το παιχνίδι να διακόπτεται για άλλη μια φορά από τους διαιτητές, οι οποίοι έδειξαν κόκκινη κάρτα στον έφορο του ΠΑΟΚ, αλλά και στον Ηλία Χατσίκα. Ο αγώνας, αφού ξεκίνησε και πάλι, παρέμεινε στο ίδιο σκορ μέχρι το 53ο λεπτό, όπου η ΑΕΚ προηγήθηκε ξανά (21-20), με τον ρυθμό να έχει πέσει κάπως, λόγω των διακοπών. Η ομάδα του Γούσιου πήρε… κεφάλι λίγο αργότερα για πρώτη φορά (21-22), ωστόσο η ΑΕΚ ισοφάρισε αμέσως, με το ματς να έχει φτάσει στο 57′ πλέον, έχοντας μπροστά τρία δραματικά λεπτά! Εν τέλει, σε αυτό το διάστημα η ΑΕΚ με δύο τέρματα (24-22) κατάφερε να πάρει τη μεγάλη και πολυπόθητη νίκη, σε ένα απίστευτο φινάλε, κατακτώντας έτσι το τέταρτο κύπελλο στην ιστορία της!

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-2, 9-5, 11-7, 13-9, 14-11 (ημιχρ.), 16-13, 17-17, 20-19, 20-20, 21-21, 24-22.

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής, Γιάντσα, Τζηράς, Δομπρής, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Κοτσιώνης, Λέμος, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Μπουνέτα, Κεδέρης.

ΠΑΟΚ: Τσαναξίδης, Μέντουριτς, Λιάπης, Αποστόλου, Στογιάνοβιτς, Σεϊρεκίδης, Καραγκιοζόπουλος, Καβουσανάκης, Τζωρτζίνης, Γκιγκόφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης, Νικολαΐδης, Γιορανίδης, Κυριακίδης, Παλάσκας.