Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Μαγεία Ολιβέιρα,5-0 η ΑΕΚ τον Πανιώνιο

Μαγεία Ολιβέιρα,5-0 η ΑΕΚ τον Πανιώνιο

Η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Πανιώνιο φτάνοντας στην ευρεία νίκη με 5-0 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νέλσον Ολιβέιρα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε χωρίς εκπλήξεις την ενδεκάδα με τον Μάνταλο να παίζει στο κέντρο και τον Λιβάγια να κινείται στα αριστερά. Η ομάδα δεν ήταν καλή στην αρχή του αγώνα όμως η κλάση του Ολιβέιρα έκανε τη διαφορά και έδωσε με δύο προσωπικά του γκολ το προβάδισμα στην ΑΕΚ στο ημίχρονο με διαφορά 2 τερμάτων. Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Ολιβέιρα ξανά έκανε το 3-0 με τον ίδιο να είναι πλέον πρώτος σκόρερ στο ελληνικό πρωτάθλημα. Τελικά η ΑΕΚ κέρδισε τον αγώνα με 5-0 με γκολ από Μάνταλο και Βέρντε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ο οποίος ήταν και αυτός από τους κορυφαίους του αγώνα. Πρώτη εμφάνιση του Σαμπανάζοβιτς ο οποίος άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στο ντεμπούτο του.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πολύ νωθρά στον αγωνιστικό χώρο και με αλλεπάλληλα λάθη σε άμυνα και μεσαία γραμμή κινδύνευσε πολλές φορές από τον Πανιώνιο με κύριους εκφραστές των επιθέσεων του Πανιωνίου τον Αραμπούλη και τον Ευαγγέλου με τον τελευταίο μάλιστα να αναγκάζει τον Μπάρκα σε μια εκπληκτική επέμβαση από εκτέλεση φάουλ στο 12ο λεπτό. Η ΑΕΚ όμως ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε στο 17′ να ανοίξει το σκορ με τον Ολιβέιρα ο οποίος έκλεψε τη μπάλα από τα αριστερά και με τεχνικό πλασέ στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα του Πανιωνίου έκανε το 1-0. Ο Πορτογάλος επιθετικός της ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ στο 27ο λεπτό μετά από κόρνερ του Λιβάγια,ο Μάνταλος έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και ο Ολιβέιρα με προβολή έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και η ΑΕΚ είχε δύο ακόμα καλές ευκαιρίες με Τσιγκρίνσκι και Κρίστισιτς χωρίς να καταφέρει να κάνει κάτι παραπάνω πέρα από το 2-0 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο η ΑΕΚ μπήκε πάλι νωχελικά στον αγωνιστικό χώρο με τον Πανιώνιο να χάνει μεγάλη ευκαιρία  με τον Παπανικολάου ο οποίος σε τετ-ατετ με τον Μπάρκα δεν κατάφερε να τον νικήσει και κράτησε το 2-0 για την ΑΕΚ. Η ΑΕΚ στο 61′ κέρδισε πέναλτι με τον Ολιβέιρα ο οποίος δέχθηκε το μαρκάρισμα από τον Ευαγγέλου. Ο ίδιος εκτέλεσε το πέναλτι νικώντας τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου κάνοντας το 3-0. Η ομάδα δεν σταμάτησε να πολιορκεί την άμυνα του Πανιωνίου και στο 76ο λεπτό με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Βέρντε κατάφερε να κάνει το 4-0 αφού η μπάλα χτύπησε πρώτα στο δοκάρι. Στο 81′ ο Αλμπάνης δεν κατάφερε να προσθέσει και αυτός το όνομά του στο πίνακα των σκόρερ αφού μετά από γύρισμα του Σαμπανάτζοβιτς έκανε τη προβολή αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Ότι δεν κατάφερε ο Αλμπάνης το πέτυχε ο Μάνταλος στο 89′ ο οποίος με σούτ από τη μικρή περιοχή και μετά από κόντρα πάνω στον Ευαγγέλου έκανε το 5-0 που ήταν και το τελικό σκόρ.

Μπάρκας,Μπακάκης,Τσιγκρίνσκι,Οικονόμου,Γαλανόπουλος,Κρίστισιτς(76’Αλμπάνης),Βέρντε,Μάνταλος,Λιβάγια(71΄Σαμπανάτζοβιτς),Ολιβέιρα(79’Γιακουμάκης)