Αρχική / AEKPASSION / «Μάγκικο» διπλό μέσα στην Ηλιούπολη και πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου για την ΑΕΚ

Η «Ένωση» επιβλήθηκε του Ολυμπιακού μέσα στην έδρα του, στην παράταση με σκορ 28-25 – Ισόπαλη στο 23-23 η κανονική διάρκεια.

Η πρωταθλήτρια Ελλάδος, ΑΕΚ απέκλεισε τον κάτοχο της περσινού κυπέλλου Ολυμπιακό μέσα στο κελιστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, που αποτελεί έδρα της ομάδας του Πειραιά. Οι «Μάγκες» έχοντας σε καταπληκτική μέρα σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης τον τερματοφύλακα της, τον Ντεν Τέπερ, και βρίσκοντας σε διάφορα σημεία του παιχνιδιού κατάφερε να υποτάξει τον Ολυμπιακό. Παρόλο το το γεγονός πως οι «κιτρινόμαυροι» ιδιαίτερα στο δεύτερο δέχτηκαν πολλές δίλεπτες αποβολές η ΑΕΚ άντεξε και έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί όπου ο Μίλερ ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων του «Δικεφάλου», με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να επικρατήσει με 28-25 και να προκριθεί στους προημιτελικούς όπου θα αγωνιστεί με την ομάδα της Δράμας.

Το ματς:

Η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά της συνάντησης μπήκε στο παιχνίδι να επιβάλλει τον ρυθμό της σε επίθεση και άμυνα, όμως οι κακές επιλογές στην επίθεση έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο και να πάρει γρήγορα προβάδισμα με 3-1, εν συνεχεία οι «κιτρινόμαυροι»  κατέβασαν τον ρυθμό του αγώνα αλλά η διαφορά των δύο τερμάτων παρέμεινε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 5-3, 6-4 διαδοχικά. Οδεύοντας προς τα μισά του πρώτου μέρους η «Ένωση» μείωσε στο ένα τέρμα αρχικά 7-6, και 8-7 στο 19′.  Μετά το τάιμ άουτ του προπονητή του Ολυμπιακού η ΑΕΚ ισορρόπησε το σκορ (8-8, 9-9). Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους η ΑΕΚ παρόλο που πέρασε στιγμιαία μπροστά με 9-10 στο 25′, έχασε την συγκέντρωση της με την ομάδα του Πειραιά να παίρνει το μομέντουμ και το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με σκορ 11-10 έχοντας σε πολύ καλή απόδοση σε όλο το πρώτο μέρος τον τερματοφύλακα Κοτανίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν ανεβάζοντας στροφές στο τέμπο με την ΑΕΚ να φέρνει ξανά το παιχνίδι σε ισορροπία (12-12), για να ακολουθήσει ένας φρενήρης ρυθμός με το 14-14 να είναι το σκορ του πρώτου πεντάλεπτου. Έκτοτε η ισορροπία παρέμεινε με τον ρυθμό να πέφτει και στο 9′ η ΑΕΚ πέρασε εκ νέου μπροστά με το πέναλτι του Μαντάλινιτς (15-16).Μάλιστα ο «Δικέφαλος» διεύρυνε το προβάδισμα κατά δύο τέρματα κάτι που ανάγκασε τον Νίκο Γραμματικό να καλέσει εσπευσμένα τάιμ αουτ. Με την επανέναρξη της αναμέτρησης το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό, με την ΑΕΚ να δέχεται απανωτές δίλεπτες αποβολές από τους ρέφερι του αγώνα, κάτι που επέτρεψε τον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει σε 18-18 στο 18′ αναγκάζοντας τον Φρεντερίκ Μπουζόν μ την σειρά του να πάρει το δικό του τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ ο «Δικέφαλος» δέχτηκε ακόμη μια δίλεπτη όταν ο Τόμε σούταρε πάνω στο πρόσωπο του Κοτανίδη κάτι που θεωρήθηκε ως αντικανονικό, με τον Ολυμπιακό να ανακτά το προβάδισμα. Οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν αντίδραση στο διάστημα μεταξύ 2ού και 21ου λεπτού και ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ με 19-20. Εν συνεχεία ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το θόλωμα των παικτών της ΑΕΚ και κατάφερε 5 λεπτά πριν από την λήξη να βρεθεί και πάλι μπροστά. Το γκολ του Λιάπη στο 26ο λεπτό 22-22 επανάφερε το καθαρό μυαλό στους παίκτες του «Δικέφαλου». Μαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο και έπειτα από το τάιμ άουτ του Μπουζόν, οι δύο ομάδες βρήκαν από ένα γκολ 23-23 για να ακολουθήσει η αποβολή του Λιάπη μετά από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Δομπρή. Στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα, κέρδισαν πέναλτι όμως ο Τέπερ απέκρουσε την εκτέλεση και στα τελευταία δευτερόλεπτα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ προέβη σε ακόμα μια μεγάλη επέμβαση για να κρατήσει όρθια την «Ένωση» και το παιχνίδι να πάει στην παράταση.

Στο πρώτο μέρος της παράτασης ο Ολυμπιακός έχοντας αριθμητικό ακόμα πλεονέκτημα πέτυχε το πρώτο τέρμα, με τις ισορροπίες γρήγορα να αλλάζουν και την ΑΕΚ να αγωνίζεται με παίκτη παραπάνω ύστερα από την επιστροφή της δίλεπτης της και την αποβολή του Πασσιά, με τον Αραμπατζή να ισοφαρίζει σε 24-24. Ακολούθησε από ένα τέρμα για κάθε ομάδα, με την ΑΕΚ να χάνει τις ευκαιρίες της να περάσει μπροστά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο και καθοριστικό πεντάλεπτο της παράτασης ο Μίλερ στην πρώτη επίθεση της ΑΕΚ έδωσε προβάδισμα με 25-26, με τον Τέπερ να πραγματοποιεί στην επόμενη φάση μια ακόμη επέμβαση. Ο Κοτανίδης με συνεχόμενες αποκρούσεις δεν επέτρεψε στους «κιτρινόμαυρους» να αυξήσουν την διάφορά μέχρι το τρίτο λεπτό του δευτέρου μέρους, όπου και πάλι ο Μίλερ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 23-25. Ο Ολυμπιακός ενάμισι λεπτό πριν το τέλος είχε την ευκαιρία μ=να μειώσει όμως ο Σάββας αστόχησε σε πέναλτι. Η ΑΕΚ κλείδωσε το παιχνίδι όταν ο Μίλερ έφυγε στον αιφνιδιασμό και διαμόρφωσε το τελικό 25-28 υπέρ του «Δικεφάλου».

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 6-5, 8-7, 9-10, 11-10 (ημ.), 14-14, 15-16, 19-18, 21-21, 23-23 (κ.δ.), 25-25, 25-28 (παράταση).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 2, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 8, Δομπρής, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 8.

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 5, Τίκ 3, Κρητικός, Γιόνσον 4, Μαντάλινιτς 3, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 5, Λέμος, Κεδέρης 1.

Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης. Κόκκινες: 58’ Λιάπης, 61:48 Πασσιάς. Δίλεπτα: 5-7. Πέναλτι: 3/7-2/2.

Γεννημένος το 2002 στην περιοχή Τούμπα στην Θεσσαλονίκη. Σπουδάζω στο τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του ΑΠΘ. Σκοπός μου είναι να ασχοληθώ ενεργά με την αθλητική δημοσιογραφία και ευχαριστώ την οικογένεια του AEKPASSION που μου έδωσε την ευκαιρία να είμαι ένας από τους συντελεστές του. Άλλωστε δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικό για μένα αφού τα γράμματα Α.Ε.Κ. αντιπροσωπεύουν τα πάντα στην ζωή μου.

Τσατάλης: «Καλό είναι να βλέπεις το βίντεο και να φαίνεται αυτό που περιγράφετε»

Φουλ επίθεση από τον υπεύθυνο του Γραφείου Τύπου της ΠΑΕ ΑΕΚ με νέα του ανάρτηση …