Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Με ηγέτη τον Ζήση η ΑΕΚ πήρε μεγάλη νίκη με (73 – 77) στο Περιστέρι

Με ηγέτη τον Ζήση η ΑΕΚ πήρε μεγάλη νίκη με (73 – 77) στο Περιστέρι

Η ΑΕΚ με μεγάλο ηγέτη τον Νίκο Ζήση, πήρε μεγάλο διπλό στο Περιστέρι με 73 – 77 και έφτασε τις 12 σερί νίκες στην EKO Basket League.

Η ΑΕΚ πέτυχε μια σπουδαία νίκη στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» με 73 -77, έχοντας για κορυφαίο τον μεγάλο ηγέτη της Νίκο Ζήση. Ο Έλληνας γκαρντ, είχε 18 πόντους και 5 ασίστ με τη Βασίλισσα να παίρνει τη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου στο κλειστό του ΟΑΚΑ (κάλυψε και τη διαφορά) και έφτασε τη 12η συνεχόμενη νίκη στην EKO Basket League και εδραιώνεται στην 2η θέση της Βαθμολογίας.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έβγαλε αντίδραση, ξεπέρασε τις απουσίες, την πίκρα από την ήττα στο Μπούργος αλλά και τα προβλήματα με τα φάουλ που αντιμετώπισε μέσα στο παιχνίδι.

Εκτός του Νίκου Ζήση που ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, ο Νίκος Ρογκαβόπουλος  εξελίχθηκε σε σημείο αναφοράς στο παιχνίδι. Έβγαλε εξαιρετικές άμυνες, πήρε  ριμπάουντ και έδωσε καθοριστικούς πόντους στην επίθεση. Ενώ καθοριστικός στα τελευταία λεπτά ήταν ο Λίνος Χρυσικόπουλος με το τρίποντο που πέτυχε και πήγε ξανά τη διαφορά στους έξι πόντους (62-68, 4:17 πριν το τέλος). Με τον Κέντρικ Ρέι να έχει 11π, και 5ρ. και τον Χάρη Γιαννόπουλο να σημειώνει 10π. και να παίρνει, 4ρ.

Οι διαιτητές έκαναν  ότι… μπορούσαν, καθώς φόρτωναν… συνεχώς την ΑΕΚ με φάουλ αλλά η Βασίλισσα έβγαλε ψυχή και αποφασιστικότητα και δεν τους έκανε το χατίρι.

Το παιχνίδι

Περιστέρι και ΑΕΚ κυριεύτηκαν από νευρικότητα στα πρώτα λεπτά και έσπασαν τα… καλάθια, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν ελαφρώς καλύτερα (7-4 στο 4’). Παρ’ όλα αυτά, η Ένωση αντέδρασε άμεσα και με σερί 6-0, πέρασε μπροστά με +3 (7-10 στο 6’).

Με τρίποντο του Μπλέικ, η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέκτησε το προβάδισμά της (14-12 στο 7’), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν νέο 6-0 με μπροστάρη τον Σλότερ για να φτάσουν στο 14-18 (8’). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με λέι-απ του Ρέι, που έφερε τον «Δικέφαλο» στο +2 (18-20).

Η δεύτερη περίοδος ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Το Περιστέρι βρήκε σκορ από τη γραμμή των βολών και πέρασε μπροστά (27-25 στο 13’), ενώ η ΑΕΚ ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τα μαζεμένα φάουλ που χρεώθηκαν οι παίκτες της.

Με τον Ζήση να παίρνει μπρος επιθετικά, η Ένωση έτρεξε επιμέρους 9-1 και ξέφυγε με +6 (28-34 στο 17’). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τις βολές και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (33-35 στο 18’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Παπαθεοδώρου να έχει βραχεία κεφαλή (36-38).

Ο «Δικέφαλος» μπήκε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 7-2, απομακρύνθηκε με +4 (41-45 στο 25’). Η αντίδραση των παικτών του Παπανικολόπουλου ήρθε άμεσα και με 4-0 ισοφάρισαν (45-45 στο 26’).

Με τον Ρογκαβόπουλο να μπαίνει στην εξίσωση, η ΑΕΚ διατήρησε μικρό προβάδισμα στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου (50-54 στο 29’), αν και το Περιστέρι μείωσε σε απόσταση βολής (54-55) με τρίποντο του Κάζινς στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Όπως αναμενόταν, η τέταρτη περίοδος ήταν συγκλονιστική, με την Ένωση να ξεφεύγει στο +6 χάρη σε ένα προσωπικό 5-0 του Ρέι (54-60 στο 32’). Η ομάδα του Παπαθεοδώρου απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο με τρίποντο του Γιαννόπουλου (57-65 στο 34’) και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν αντεπίθεση, με τον Μορέιρα να μειώνει στο -3 (69-72 στα 46’’) με 4 διαδοχικές βολές. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του «Δικέφαλου» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με ευστοχία από τη γραμμή των βολών σφράγισαν τη νίκη τους (73-77).

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-38, 54-55, 73-77.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέι 11 (1), Τσάλμερς, Τολιόπουλος 4, Ματσιούλις 4, Γιάνκοβιτς 7, Χρυσικόπουλος 8 (1), Ζήσης 18 (2), Ρογκαβόπουλος 7 (1), Γιαννόπουλος 10 (2), Σλότερ 6, Γκραντ 2.