Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Με ομαδικά κέφια Πόν(ε)σε τη Λαμία

Με ομαδικά κέφια Πόν(ε)σε τη Λαμία

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 της Λαμίας για την 13η αγωνιστική της Super League και ανέβηκε βαθμολογικά και ψυχολογικά στο ψυχρό Ο.Α.Κ.Α!

Το πρώτο ημίχρονο είχε θετικό πρόσημο για την Ένωση καθώς προηγήθηκε με 1-0 και είχε την καθολική κατοχή της μπάλας. Σχεδόν όλες οι φάσεις ήταν με εκείνη στην επίθεση και ο Μαρίνος Ουζουνίδης είδε στιγμές που σίγουρα τον χαροποίησαν.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εξίσου παραγωγικό στο θέμα φάσεων και θεάματος για την ΑΕΚ. Το 2-0 ήρθε νωρίς για τον Δικέφαλο, με αυτογκόλ του Αναστασιάδη, και τα πόδια των ποδοσφαιριστών λύθηκαν. Οι ευκαιρίες ήταν πολλές με πρωταγωνιστή τον Πόνσε και το σκορ θα μπορούσε κάλλιστα να ανέβει σε υψηλότερα επίπεδα.

Ο αγώνας

Η Ένωση ξεκίνησε το παιχνίδι με τους : Τσιντώτα, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Χουλτ, Άλεφ, Γαλανόπουλο, Κλωναρίδη, Μάνταλο, Μπογέ, Πόνσε.

Στο 3΄ ο Μπαράλες πάτησε περιοχή, σούταρε αλλά ο Τσιντώτας είπε όχι. Στο 13΄ ο Μάνταλος έκλεψε τη μπάλα εκτός περιοχής, έβγαλε μια όμορφη σέντρα και ο Πόνσε με ένα φοβερό αριστερό γυριστό σουτ έγραψε το 1-0. Στο 21΄ ο Πόνσε σούταρε, εντός περιοχής, αλλά ο Σαράνοφ είπε όχι. Στο 29΄ ο Κλωναρίδης επιχείρησε ένα σουτ αλλά αυτό κόντραρε στα σώματα.

Στο 36΄ ο Μπογέ πάσαρε στον Πόνσε και αυτός σούταρε εντός περιοχής αλλά ο Σαράνοφ είπε εντυπωσιακά όχι ενώ ο Γκάλο δοκίμασε και αυτος την τύχη του στην επαναφορά από δεξιά αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ. Στο 38΄ ο Μπογέ σούταρε εκτός περιοχής αλλά πάλι ο Σαράνοφ αποσόβησε το γκολ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ανασταδιάδης, με αυτογκόλ, έγραψε το 2-0 για την Ένωση. Στο 56΄ ο Άλεφ παραχώρησε τη θέση του στον Μοράν. Στο 58΄ ο Πόνσε θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα του,καθώς βρέθηκε μόνος του εντός της μικρής περιοχής, αλλά το πλασέ του κατέληξε στο δοκάρι και ύστερα άουτ.

Στο 71΄ ο Αλμπάνης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Πέτρου Μάνταλου. Στο 77΄ ο Αλμπάνης πάτησε περιοχή, έκανε μια όμορφη προσποίηση, αλλά το πλασέ του κατέληξε λίγο άουτ. Στο 81΄ ο Οικονόμου έβγαλε μια αριστουργηματική μπαλία στον Πόνσε αλλά το εναέριο πλασέ του κατέληξε κόρνερ από την απόκρουση του Σαράνοφ.

Στο 83΄ ο Γαλανόπουλος αποχώρησε και στη θέση του πέρασε ο Τσόσιτς. Στο 88΄ ο Πόνσε έπιασε μια κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων ήταν εκεί. Στο 90΄ ο Αλμπάνης πλάσαρε εκτός περιοχής και θα πετύχαινε το γκολ της αγωνιστικής αν η μπάλα δεν σταματούσε στο δοκάρι.