Αρχική / AEKPASSION / Με το δεξί στο EHF European League οι Ευρωπαίοι ΜΑΓΚΕΣ!

Με το δεξί στο EHF European League οι Ευρωπαίοι ΜΑΓΚΕΣ!

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν (34-26) της ουγγρικής Γκρούντφος Ταταμπάνια στο κλειστό της Χαλκίδας για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του EHF European League.

Η ΑΕΚ έδειξε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με αντίπαλο την Ταταμπάνια ότι είναι το «αφεντικό», γεγονός που επιβεβαιώθηκε και στη συνέχεια με το επιβλητικό 34-26, το οποίο ήταν το τελικό σκορ στην πρεμιέρα της ομάδας στην δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Το ματς:

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά ανάμεσα στις δυο ομάδες στο κλειστό “Τάσος Καμπούρης”, οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια μπήκαν σε θέση οδηγού στο ματς με 4-1 έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Τζηρά, Μόγια και Πλάθα Χιμένεθ.

Σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους η εικόνα παρέμενε η ίδια με τους «κιτρινόμαυρους» να κυριαρχούν και τους Ούγγρους να προσπαθούν να μείνουν κοντά στο σκορ μέχρι την ανάπαυλα, κάτι που εν τέλει κατάφεραν χάρη στην ευστοχία του Γιούχαζ αλλά και τις επεμβάσεις του τερματοφύλακα Μπαρτούτς, για το 16-12, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με διάθεση να φέρουν σε πρώτη φάση το ματς στα ίσα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Ούγγροι χάρη στα γρήγορα γκολ των Ζντόλιγκ και Μπάλογκ αλλά… έμειναν με την όρεξη. Η τριπλέτα Μυλωνάς-Τζηράς-Μόγια «ξερνούσε φωτιές» και χωρις να το αντιληφθούν οι φιλοξενούμενοι το σκορ ξέφυγε (24-16).

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους «κιτρινόμαυρους» να κάνουν συντήρηση της διαφοράς και παράλληλα να βλέπουν τον νεοαποκτηθέντα Μπριάτκα να πετυχαίνει τα πρώτα του δυο γκολ με τη φανέλα της Ένωσης.

Εν τέλει, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια να επικρατούν με σκορ 34-26 της Ταταμπάνια αφήνοντας τις καλύτερες των εντυπώσεων στο κοινό τους που βρέθηκε στο κλειστό της Χαλκίδας.

MVP: Οι Μόγια και Μυλωνάς «μοιράζονται» τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη, καθώς πέρα από τα 19 γκολ που σημείωσαν και οι δυο μαζί βοήθησαν την ΑΕΚ να ξεφύγει στο σκορ στις αρχές των δυο ημιχρόνων.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 11-7, 13-10, 15-11, 16-12 (ημιχρ.), 20-14, 23-16, 28-18, 29-21, 31-24, 34-26.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Ουγκάλντε, Πλάθα, Μόγια, Μπριάτκα, Τζηρά, Αραμπατζή, Λέμος, Ηλιόπουλο, Μπεριά, Μπετζιλαλί, Μυλωνά, Καλόμοιρο, Νικολαΐδη, Μπουκοβίνα, Άντζελιτς, Παπαδιονυσίου.

ΓΚΡΟΥΝΤΦΟΣ ΤΑΤΑΜΠΑΝΙΑ (Μάτιτς): Μόλναρ, Τοθ, Γιουχάζ, Μπάλιντ, Περένι, Χόρνιακ, Στόινιτς, Μπαρτούζ, Σουνάικο, Μπάλογκ, Ούρμπαν, Αντσίν, Ζντόλικ, Ουσάλ, Φοτάς.