Αρχική / AEKPASSION / Με το «δεξί» στο πρωτάθλημα χάρη στον Μάν(ταλο) του αγώνα

Με το «δεξί» στο πρωτάθλημα χάρη στον Μάν(ταλο) του αγώνα

Η ΑΕΚ μπήκε άσχημα στο παιχνίδι, δεν είχε ιδέες, αμυντικά ήταν κακή και στο πρώτο ημίχρονο δεν έκανε ούτε… μισή ευκαιρία. Στο δεύτερο μέρος, ο Καρέρα «έριξε» στον αγώνα τον Μάνταλο, ο οποίος με ασίστ και γκολ, πήρε την ΑΕΚ από το χέρι και την οδήγησε στη νίκη με 0-2.

Χωρίς ουσία, πάθος και ζωντάνια η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο

Η ΑΕΚ μπήκε… δυνατά στον αγώνα και απείλησε νωρίς με κεφαλιά του Ολιβέιρα (7′). Δυο λεπτά νωρίτερα, δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι υπέρ του Παναιτωλικού μετά από χέρι του Ολιβέιρα. Από το 20′ και μετά, Σβάρνας και Χνιντ, δηλαδή τα 2/3 της άμυνας παίζουν με κίτρινη κάρτα λόγω σκληρών μαρκαρισμάτων. Στο α’ 45λεπτο δεν έγινε καμία αξιόλογη φάση από πλευράς ΑΕΚ και Παναιτωλικού.
Μόνο ο Βασιλαντωνόπουλος διασώζεται μέχρι στιγμής με την εμφάνιση του. Ο Καρέρα προσπαθεί να σπάσει τα στόπερ στις πλευρές όμως δε του «βγαίνει». Ο Λιβάγια είναι εκτός παιχνιδιού, ενώ οι Ολιβέιρα-Ανσαριφάρντ δεν έχουν τροφοδοτηθεί, ενώ η άμυνα είναι ασταθής. Ο Τσιντώτας, τη μία φορά που χρειάστηκε να κάνει παρέμβαση, ήταν ανέτοιμος και εκτός θέσης.

Άλλη ομάδα εντελώς με την είσοδο του αρχηγού

Ο Καρέρα στο 2ο ημίχρονο έβγαλε τον εκνευρισμένο και «κιτρινισμένο» Χνιντ και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Πέτρο Μάνταλο, με σκοπό να παίξει η ομάδα ωραίο ποδόσφαιρο με τη μπάλα χαμηλά, και όχι μόνο με γεμίσματα όπως στο πρώτο ημίχρονο. Στα πρώτα 5 λεπτά του β’ ημιχρόνου η ΑΕΚ πάτησε δυο φορές περιοχή με Λιβάγια και Ανσαριφάρντ που αμφότεροι δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν ενώ απειλητική ήταν και η παράλληλη συρτή σέντρα του Ολιβέιρα που πέρασε ανεκμετάλλευτη. Στο 63ο λεπτό ο Ολιβέιρα έπιασε κεφαλιά από τη σέντρα του Λιβάγια αλλά ο Κνετ απέκρουσε εύκολα. ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!! Στο 68′ ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Λιβάγια πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Άλλη ομάδα εντελώς μετά την είσοδο του Πέτρου Μάνταλου στον αγωνιστικό χώρο.
Ο Χόρχε Ντίας κέρδισε πέναλτι από το άτσαλο μαρκάρισμα του Τσιγκρίνσκι στο 73ο λεπτό, όμως ο Τσιντώτας απέκρουσε! Δεύτερο συνεχόμενο πέναλτι που αποκρούει ο Τσιντώτας μετά από εκείνο του Ελ Αραμπί στον τελικό του Βόλου. Δεύτερο ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!! Ο MVP Πέτρος Μάνταλος πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή από κόντρα, έκανε ωραία ντρίμπλα και πλάσαρε υποδειγματικά ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Χνιντ (45′ Μάνταλος), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Παουλίνιο, Σιμόες (92′ Μπότος), Βασιλαντωνόπουλος, Ινσούα, Λιβάγια (92′ Αλμπάνης) , Ανσαριφάρντ (80′ Λόπες), Ολιβέιρα