Αρχική / AEKPASSION / Μια κατάσταση που έγινε κακή συνήθεια!

Μια κατάσταση που έγινε κακή συνήθεια!

Η ΑΕΚ έχει δει φέτος αλλοίωση στο DNA της με τις ήττες, και τα γκολ που δέχεται στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το καθαρό μυαλό σε ένα παιχνίδι φαίνεται μέχρι το τέλος αλλά η ΑΕΚ δεν το έχει φέτος. Μια ομάδα σαν την ΑΕΚ πρέπει να βγάζει αυταπάρνηση στο τέλος και να μην δέχεται γκολ στο δεκάλεπτο 80-90 αλλά να πετυχαίνει γκολ. Η ΑΕΚ πάντα πετύχαινε γκολ στο τέλος, γιατί ήξερες πως θα στο βάλει κάποια στιγμή. Αλλά φέτος αυτό έχει χαθεί με το χειρότερο τρόπο. Όλα ξεκίνησαν με το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ με τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα στον πρώτο γύρο και συνεχίστηκαν πάλι με τους Θεσσαλονικείς στα playoff. Όλα τα γκολ που μπήκαν ήταν η χειρότερη πληγή για την Ένωση, η οποία φέτος έχει δεχτεί γκολ στο τέλος του αγώνα σε 13 παιχνίδια. Από αυτά τα ματς κατάφερε να φύγει με τη νίκη μόνο στα 4. Όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια για την ΑΕΚ είναι 8 ήττες και μια ισοπαλία.

Πιο συγκεκριμένα στα παιχνίδια της, η ΑΕΚ με τους αντιπάλους της, έχει σκοράρει 18 γκολ ενώ έχει δεχτεί 29. Από αυτά τα 29 γκολ που μπήκανε από τους αντιπάλους, τα 13 ήταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η τραγική συμπεριφορά της άμυνας άλλωστε είναι αυτή που έχει φέρει την ΑΕΚ σε αυτό το σημείο. Μπορεί να μην έχει μυαλό μέχρι το τελευταίο λεπτό και να δείχνει μια ομάδα αδούλευτη και καθόλου επαγγελματική αλλά το πιο μελανό σημείο είναι η άμυνα της που αν δεν λήξει το παιχνίδι, δεν είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα.

Από την παρακάτω έρευνα εκτός από τα γκολ, τα αποτελέσματα και όσα είπαμε παραπάνω βγαίνουν ακόμα 2-3 στοιχεία. Αρχικά παρατηρείται πως η ΑΕΚ δέχεται γκολ στο 89’ο λεπτό σε 3 αγώνες και στο 94’ο λεπτό σε ακόμα 3 αγώνες. Το πιο συναρπαστικό σε αυτή την σειρά αγώνων είναι πως η ομάδα που κάνει τη ζημιά στην ΑΕΚ πάντα είναι ο ΠΑΟΚ που έχει σκοράρει 3 φορές στο τέλος έχοντας 2 νίκες και μια ισοπαλία απέναντι στην Ένωση. Αμέσως μετά η Μπράγκα και η Ζόρια είναι οι ομάδες που έχουν σκοράρει στο τέλος σε δύο διαφορετικούς αγώνες. Ο άνθρωπος που έχει σκοράρει 2 φορές απέναντι στην ΑΕΚ είναι της ομάδας του ΠΑΟΚ και είναι ο Μούργκ. Όλοι οι υπόλοιποι είναι διαφορετικοί σκόρερ.

Αναλυτικά τα παιχνίδια της ΑΕΚ που δέχτηκε τα γκολ από το 80’ο λεπτό μέχρι το 90+:

AEK-ΠΑΟΚ 18/10 (1-1) δέχτηκε γκολ στο 89’ο λεπτό από τον Μούργκ.
Μπράγκα-ΑΕΚ 22/10 (3-0) δέχτηκε γκολ στο 88’ο λεπτό από τον Όρτα.
Ζόρια-ΑΕΚ 5/11 (1-4) δέχτηκε γκολ στο 81’ο λεπτό από τον Κοχερχίν.
ΑΕΚ-Ζόρια 26/11 (0-3) δέχτηκε γκολ στο 86’ο λεπτό από τον Γιουρτσένκο.
ΑΕΚ-Μπράγκα 3/12 (2-4) δέχτηκε γκολ στο 82’ο λεπτό από τον Γκαλένο.
Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΚ 13/12 (3-4) δέχτηκε γκολ στο 94’ο λεπτό από τον Μπαξεβανίδη.
Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3/1 (3-0) δέχτηκε γκολ στο 94’ο λεπτό από τον Βαλμπουενά.
ΑΕΚ-Ατρόμητος 17/1 (2-1) δέχτηκε γκολ στο 89’ο λεπτό από τον Χριστοδουλόπουλο.
ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 27/1 (0-2) δέχτηκε γκολ στο 87’ο λεπτό από τον Μπατίστ.
ΑΕΚ-Άρης 7/2 (0-2) δέχτηκε γκολ στο 91’ο λεπτό από τον Σίλβα.
ΑΕΛ-ΑΕΚ 15/2 (2-4) δέχτηκε γκολ στο 80’ο λεπτό από τον Ακούνια.
ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 21/3 (3-1) δέχτηκε γκολ στο 89’ο λεπτό από τον Ζίβκοβιτς.
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 7/4 (0-1) δέχτηκε γκολ στο 94’ο λεπτό από τον Μούργκ.