Αρχική / ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ / «Μπλόκαρε» στη λάσπη η ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών της ΑΕΚ!

«Μπλόκαρε» στη λάσπη η ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών της ΑΕΚ!

Έχασαν με 2-0 στη Λάρισα οι «κιτρινόμαυρες» και είδαν το αήττητό τους να κόβεται.

Η ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών της «Ένωσης», γνώρισε την ήττα στη Λάρισα με 2-0 από την τοπική ΑΕΛ για την 15η αγωνιστική της Womens’ Super League, σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο, λόγω της εκτεταμένης λασποκάλυψης. Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα μετά από τρία ματς όπου είχε μέινει αήττητη (δύο νίκες και μία ισοπαλία).

Η ΑΕΚ προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο αλλά η κατάσταση του γηπέδου δεν της επέτρεψε σε καμία περίπτωση. Η γηπεδούχος πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και φρόντισε να διατηρήσει μέχρι τέλους το προβάδισμα της παρά την επιθετική πίεση της ομάδας του Νίκου Κωτσοβού στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ μόλις στο 6’ με την Γιάνεβα ενώ στο 20’ διπλασίασε τα τέρματα της με την Ρουμελιώτη. Μετά και το δεύτερο γκολ η ομάδα της Λάρισας κλείστηκε στα καρέ της προσπαθώντας απλά να διατηρήσει το προβάδισμα της. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με το 2-0 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά σε μια προσπάθεια να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να μπει και πάλι στην διεκδίκηση της νίκης. Οι «κιτρινόμαυρες» κυριάρχησαν στο γήπεδο αλλά ο επιθετικός μονόλογος δεν κατάφερε να φέρει ένα τέρμα. Η «Ένωση» είχε κλείσει την ΑΕΛ στα καρέ της αλλά η ανωτερότητα της δεν κατάφερε να μετουσιωθεί σε γκολ με αποτέλεσμα το 2-0 να παραμείνει μέχρι το τέλος.

Η σύνθεση της ΑΕΚ:

Χατζηχαριστού, Ξηλούρη, Πινέδα, Κόλλια, Τριβυζάκη, Καπνίση, Νίκα, Μάρκου, Τσελέντη, Τζουτζουράκη, Στεφάτου

Στο 46’ πέρασαν στο παιχνίδι οι Ίβιτς, Μπαλντίδη και Τζάνη και στο 75’ Μπαρτζακλή και Ντιμίτροβα.

Γεννήθηκα τον Ιούλιο του 2000. Παρά το γεγονός ότι είμαι μόλις 10 λεπτά από το Στάδιο Καραϊσκάκη με τα πόδια, αγάπησα και συνεχίζω να αγαπώ την ΑΕΚ. Το πάθος μου για το γράψιμο και τον Δικέφαλο Αετό με οδήγησαν σε αυτό το site. Είμαι επίσης απόφοιτος του τμήματος Διεθνών Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Σπουδών του Παντείου Πανεπιστημίου και λάτρης της Ιστορίας. Τιμή μου που συνεργάζομαι με την ομάδα του AEKPASSION, η οποία με αγκάλιασε από την πρώτη στιγμή.

Κούστας: «Χαρούμενοι για τα play-off αλλά ο σκοπός της ΑΕΚ Β’ είναι η βελτίωση παικτών»

Ο προπονητής της 2ης ομάδας της ΑΕΚ, μίλησε μετά το νικηφόρο ματς της ομάδας με …