Αρχική / ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ / Nations League: Έκλεισε με νίκη η Εθνική Ελλάδας με «βολίδα» Μάνταλου

Nations League: Έκλεισε με νίκη η Εθνική Ελλάδας με «βολίδα» Μάνταλου

Με τον ιδανικό τρόπο έκλεισε τις υποχρεώσεις της στο Nations League η Εθνική Ελλάδας η οποία επικράτησε της Βορείου Ιρλανδίας με 3-1 έχοντας 5 νίκες σε 6 παιχνίδια.

Ακόμα μια νίκη πήρε η Εθνική Ελλάδας στο Nations League κλείνοντας έτσι με νίκη στη διοργάνωση. Η Εθνική του Γκουστάβο Πογιέτ, επικράτησε με 3-1 της Βορείου Ιρλανδίας στη Ριζούπολη με την παρουσία αρκετών Ελλήνων στις εξέδρες. Τα γκολ για την Ελλάδα πέτυχαν κατά σειρά οι Πέλκας, Μασούρας και Μάνταλος, με τον αρχηγό της ΑΕΚ μάλιστα να πετυχαίνει ένα καταπληκτικό γκολ.

Η Ελλάδα για ένα ημίχρονο ήταν καλή σε ορισμένες στιγμές αν και προηγήθηκε στο σκορ με τον Πέλκα. Το γκολ ήρθε νωρίς στο παιχνίδι στο 14΄ με τον μέσο της Χαλ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Πίκοκ-Φάρελ να μπλοκάρει την μπάλα και με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δυστυχώς για την Ελλάδα και τους διεθνείς μας, οι φιλοξενούμενοι τέσσερα λεπτά μετά έφεραν το ματς στα ίσια και το σκορ στο ημίχρονο έμεινε 1-1.

Η Εθνική Ελλάδας στο δεύτερο ημίχρονο θύμισε μια πολύ καλή ομάδα, που ξέρει τι θέλει και πως να παίρνει τη νίκη από τα παιχνίδια της. Η Ελλάδα στο 55′ ανέκτησε το υπέρ της προβάδισμα έπειτα από όμορφη ομαδική προσπάθεια με αποδέκτη τον Μασούρα, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-1.

Το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε ο αρχηγός της ΑΕΚ , Πέτρος Μάνταλος με καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή. Ο Μάνταλος, στο 80′ πήρε τη μπάλα, έκανε μερικά μέτρα και δοκίμασε τα πόδια του. Η “οβίδα” του Μάνταλου πήγε στα δίχτυα και ο Έλληνας μέσος πέτυχε το 6ο γκολ σε 48 εμφανίσεις με το εθνόσημο τελειώνοντας έτσι τους Βορειοιρλανδούς.