Αρχική / ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ / Futsal / Νίκη 6-3 επί της Elite στο Futsal

Νίκη 6-3 επί της Elite στο Futsal

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε περισσότερο απ’ όσο αναμενόταν από την Elite, εντούτοις κατάφερε να νικήσει με 6-3 και να φτάσει στο έκτο σερί τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα της Stoiximan.gr Futsal Super League.

Η Ένωση έκανε τρομερό ξεκίνημα, όμως στη συνέχεια η Επίλεκτη Ακαδημία Αθηνών ανέβηκε αισθητά, μείωσε και έδειξε εξαιρετικά στοιχεία. Μίλησε όμως η εμπειρία του Δικεφάλου, που παραμένει στο -3 από την κορυφή, ενώ η Elite έμεινε στους 12 βαθμούς και παλεύει για τα playoffs.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και μόλις στο 2′ ήταν μπροστά με 3-0, χάρη σε δύο γκολ του Θανασάι και ένα του Δελλαπόρτα. Η «Ένωση» έφτασε πολύ κοντά και σε περισσότερα γκολ, αλλά το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε του πρώτου μέρους. Πάντως, είχαν μπει οι βάσεις για την 12η φετινή νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι στο 29′ βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα (3-1), ενώ ένα λεπτό μετά, μείωσαν σε 3-2. Ο Δελλαπόρτας έδωσε ανάσα στην ΑΕΚ στην επόμενη φάση για το 4-2, αλλά και πάλι οι «νυχτερίδες» μείωσαν στο γκολ στο 31′.

Ο Αρτινός «έγραψε» το 5-3 στο 33′, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν 10μετρο πέναλτι λίγο μετά. Τελικά, ο Σκουτέλης διαμόρφωσε το τελικό 6-3 για την ΑΕΚ, η οποία παραμένει στο κατόπι του πρωτοπόρου και αήττητου Παναθηναϊκού, ο οποίος πέρασε από την Αγία Παρασκευή κόντρα στην Ολυμπιάδα με 3-4.