Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Νίκη 94-93 για την ΑΕΚ μετά απο 2 παρατάσεις

Νίκη 94-93 για την ΑΕΚ μετά απο 2 παρατάσεις

Μετά από 2 παρατάσεις κατάφερε τελικά να επικρατήσει η ΑΕΚ επί της Νύμπουργκ στην Τσεχία με τελικό σκορ 93-94.

Η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει την Νύμπουρκ σε ένα ματς θρίλερ με δυο παρατάσεις και να φύγει με ένα πολύ σημαντικό διπλό από την Τσεχία.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Ράταν Μεις, Γκρίφιν, Σάκοτα, Ματσιούλις και Χάντερ για την ΑΕΚ, με την Νύμπουρκ να παίρνει προβάδισμα και την ΑΕΚ να απαντά με δυο συνεχόμενα καλάθια του Σάκοτα στα πρώτα 2’. Στη συνέχεια και μέχρι τα μέσα της περιόδου οι δυο ομάδες σκόραραν αμφότερες, αλλά με 2 σερί τρίποντα του Ματσιούλις η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα τριών πόντων (11-14). Η ΑΕΚ συνέχισε να σκοράρει με τους Ρόμπερσον και Μεις και έφτασε στο +8 (11-19) στα 3’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ από κει και πέρα πήρε κι άλλο τα πάνω της και με πολύ καλές άμυνες αλλά και επιθετικές προσπάθειες, έφτασε στο τέλος του δεκαλέπτου στο +13 (17-30).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε πάλι με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά στο ματς και αύξανε κι άλλο την διαφορά, με τον Ρόμπερσον να κάνει ότι θέλει στο παρκέ. Η Νύμπουρκ μείωσε στο 14’ στους 11 πόντους (24-35). Η Ένωση συνέχισε δυνατά και στα μέσα της δεύτερης περιόδου πήγε την διαφορά στους 16 (26-42). Οι γηπεδούχοι είχαν αφοπλιστεί από την άμυνα της ΑΕΚ και η Ένωση αύξανε τη διαφορά ολοένα και πιο πολύ τη διαφορά, τελικά όμως αυτή έμεινε στους 16 για να πάει στο ημίχρονο με το 36-52.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με δυο τρίποντα και έριξαν τη διαφορά στους 10 (42-52) σε μόλις ένα λεπτό . Η διαφορά πήγε και στους 8  αλλά και στους 5 (54-59) στα μέσα της τρίτης περιόδου και με ένα ρεσιτάλ του Χρούμπαν. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν το δικό τους κρεσέντο και μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι (59-61) στα 2’ πριν τη λήξη της περιόδου, μιας περιόδου που ήταν η πιο κακή της ΑΕΚ με 23-9 επιμέρους. Η Νύμπουρκ μάλιστα πέρασε και μπροστά (62-61). Τελικά στο τέλος αυτής ο Ρόμπερσον και ο Ματσιούλις έδωσαν και πάλι μια μικρή διαφορά 4 πόντων με τη λήξη (62-66).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ φάνηκει πως άφησε πίσω της το κακό δεκάλεπτο ανακτώντας μια διαφορά 8 πόντων (64-72) με τους Λαρεντζάκη και Ματσιούλις. Οι δυο τους συνέχισαν μέχρι και τα μισά της περιόδου έφεραν την ΑΕΚ και πάλι στο +11 αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν και πάλι στους 4 (74-78) ολοκληρώνοντας μια ακόμα αντεπίθεση. Η Νύμπουργκ μείωσε και πάλι στο καλάθι στο τελευταίο λεπτό (79-80). Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει καλάθι, οι γηπεδούχοι πέρασαν και μπροστά στο σκορ 40’’ περίπου πριν το τέλος. Με βολές ο Λαρεντζάκης έφερε το ματς στην ισοπαλία (82-82) στα 11.5’’ για το τέλος. Ο Χρούμπαν είχε και πάλι την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση.

Στην παράταση η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την αστοχία των γηπεδούχων στις αρχές αλλά αντίθετα αυτοί ήταν που στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της ΑΕΚ και πέρασαν μπροστά με 3 (86-83). Ισοφάρισε ο Λαρεντζάκης στα 42’’ για την λήξη και το παιχνίδι αφού δεν σκόραρε κανείς πήγε πάλι σε δεύτερη παράταση (86-86).

Η δεύτερη παράταση ξεκίνησε με καλάθι του Σάκοτα (86-88). Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρίποντο η ΑΕΚ απάντησε με τον Λαρεντζάκη (89-91) που συνέχισε το φοβερό κρεσέντο στα τρίποντα .Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αλλά ο Σάκοτα ευστόχησε σε σουτ 2 πόντων (91-94) στα 42’’ πριν το τέλος και της δεύτερης παράτασης. Ένα καλάθι στο τέλος από τη Νύμπουρκ ήταν και το τελευταίο του ματς με την Βασίλισσα να κερδίζει με 93-94!

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 36-52, 62-66, 82-82 (παρ. 86-86, 93-94)

Νύμπουρκ (Αμιέλ): Μπέντα 7 (7 ριμπ.), Μπόχατσικ 23 (5 ριμπ.), Χρούμπαν 25 (7 ριμπ.), Λόρενς 7 (12 ασίστ), Πέτερκα 15 (9 ριμπ.), Κριζ 5, Πούμπρλα 4, Σμιθ 4, Βιοράλ, Ράιτ 3.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 2 (8 ριμπ.), Μέις 2 (11 ασίστ, 4 ριμπ.), Ρόμπερσον 13 (6 ριμπ.), Σάκοτα 11 (5 ριμπ.), Γιαννόπουλος 10 (5 ριμπ.), Χάντερ 4 (8 ριμπ.), Καββαδάς 7, Λαρεντζάκης 23 (4 ριμπ., 3 ασίστ), Ματσιούλις 21 (7 ριμπ.), Ρογκαβόπουλος, Ξανθόπουλος (4 ασίστ).