Αρχική / AEKPASSION / Νίκησε Ιωνικό και προβλήματα η ΑΕΚ

Νίκησε Ιωνικό και προβλήματα η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ κέρδισε τα προβλήματα και τον Ιωνικό με (81-74) και επέστρεψε στις νίκες  στο σημερινό παιχνίδι έχασε και τον Νίκο Γκίκα πολύ νωρίς στο παιχνίδι.

Με τους Κατσίβελη, Γιάνκοβιτς να είναι στα πιτς τον Νίκο Ζήση να είναι στην 12αδα άλλα να μην είναι στο 100% και να μην μπορεί να αγωνιστεί και τον Λίνο Χρυσικόπουλο που έλυσε την συνεργασία του με την ΑΕΚ, ενώ στα μέσα της δεύτερης περιόδου έχασε και τον Νίκο Γκίκα, που τραυματίστηκε σοβαρά στον αστράγαλο. Η «Ένωση» έμεινε με ένα πλέι – μέικερ τον Μωραϊτη και στην τελευταία περίοδο ο Λάνγκοφορντ αγωνίστηκε στον «άσσο». Η ομάδα του Ηλια Παπαθεοδώρου κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με κορυφαίους τους Λοτζέσκι, Ματσιούλις και Ρογκαβόπουλο και να πάρει τη νίκη με 81-74.

Το τελευταίο μήνα η ΑΕΚ δεν βρίσκεται στην καλή αγωνιστική κατάσταση πέρα από τα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει, στο σημερινό παιχνίδι έκανε ένα καλό δεκάλεπτο στην τελεταυαία περίοδο και πήρε τη νίκη με 81-74 από τον Ιωνικό.

Με τη σημερινή νίκη η ΑΕΚ έκανε το ρεκόρ της 8-3 και έχει να δώσει την Τετάρτη (27/01, 20:00) και το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ μετά την απόφαση σκάνδαλο του αθλητικού δικαστή.

Μετά το αρχικό 5-0 της ΑΕΚ στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα η ομάδα της Νίκαιας έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι 10-8 (6΄) ενώ στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 18-14.

Ο Ιωνικός συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ και στην δεύτερη περίοδο (25-24 στο 15΄), με την ΑΕΚ να χάνει τον Νίκο Γκίκα με σοβαρό τραυματισμό η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου πήγε στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα 4 πόντων (37-33).

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλύτερο επιθετικό ρυθμό αλλά αμυντικά είχε μια ανισορροπία με τον Ιωνικό να διατηρεί το προβάδισμα (49-46 στο 27΄). Οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπορούσαν να πάρουν το προβάδισμα (55-51 στο 29΄) με την τρίτη περίοδο να κλείνει με του φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ με 56-53.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκε αποφασισμένη στη 4η περίοδο μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ να γυρίσει το παιχνίδι και πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με την έναρξη του αγώνα του αγώνα κάνοντας ένα σερί 19-5 με το 56-53 να γίνεται 72 -61 με την ΑΕΚ να δέχεται 5 πόντους μέσα σε 6΄λεπτά. Ο Ιωνικός έκανε ένα σερί 11-2 και μείωσε σε 74-72 2΄λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Όμως ο Κιθ Λάνγκφορντ με ένα τρίποντο έκανε το 77-72 1΄λεπτό πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας ένα καλάθι του Λοτζέσκι και ένα σκουπίδι στην άμυνα του Σλότερ έδωσαν τη νίκη στην ΑΕΚ με 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 33-37, 53-56, 81-74.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 16 (8/10 δίποντα, 0/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Ματσιούλις 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μωραΐτης 2 (0/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λοτζέσκι 21 (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Μόουζες 2, Λάνγκφορντ 13 (1/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλότερ 4 (5 ριμπάουντ).