Αρχική / Αρχική Σελίδα / Όταν η ΑΕΚ διέλυσε την Πόρτο με 6αρα!

Όταν η ΑΕΚ διέλυσε την Πόρτο με 6αρα!

Η ΑΕΚ σαν σήμερα πριν από 41 χρόνια πέτυχε ιστορική νίκη επί της Πόρτο, με την ομάδα του Φέρεντ Πούσκας να διαλύει τους Πορτογάλους με (6-1).

Ήταν Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου του 1978 όταν η ΑΕΚ κλήθηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Πόρτο. Για τον α’ προκριματικό γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών Ευρώπης η Ένωση έδωσε μια υπέροχη παράσταση μπροστά στους Έλληνες φιλάθλους. H AEK του Φέρεντς Πούσκας μία μέρα σαν σήμερα πριν 41 χρόνια διέλυσε την Πόρτο με σκορ (6-1), σημειώνοντας την ιστορική ευρωπαϊκή της νίκη που παραμένει ακόμα μια από τις μεγαλύτερες στην ιστορίας της αλλά και ελληνικής ομάδας γενικότερα.
Η ΑΕΚ ζούσε πολύ καλά χρόνια με τρόπαια και μεγάλες Ευρωπαϊκές πορείες. Το βαρύ 6-1 επί της Πόρτο είναι παράσημο για την ΑΕΚ καθώς μετά από 4 δεκαετίες μόνο η Μπάγερν κατάφερε να το πετύχει ξανά κόντρα στους Πορτογάλους, τον Απρίλιο του 2015. Η ΑΕΚ μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να καταπιεί την Πόρτο στο κατάμεστο γήπεδο από φίλους του δικεφάλου. Έτσι, από πολύ νωρίς μόλις στο 16’ο λεπτό η ΑΕΚ με τα γκολ των Ντούσαν Μπάγεβιτς και Χρήστου Αρδιζόγλου. Στο 30’ο λεπτό ο Ντούσαν Μπάγεβιτς σκόραρε ξανά μετά από assist του Θωμά Μαύρου. Το 4-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου, πέτυχε ο Τάσος Κωνσταντίνου με όμορφο αριστερό γυριστό σουτ ΣΤΟ 39’ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος η Πόρτο μείωσε το σκορ αλλά η ΑΕΚ αμέσως βρήκε δίχτυα στο 59’ο λεπτό με γκολ του Νικολάου. Τελευταίο γκολ που ήταν και το κερασάκι στην τούρτα, ήταν αυτό του θωμά Μαύρου στο 61’ο λεπτό. Η πορεία στη συνέχεια για την Ένωση όμως δεν ήταν η ίδια, καθώς στους αγώνες με την Νότιγχαμ Φόρεστ την οποία κληρώθηκε η ΑΕΚ, έχασε και στις δύο αναμετρήσεις. Στην Αθήνα έχασε με σκορ (1-2) ενώ στην Αγγλία με το βαρύ (1-5).

ΥΓ: Το θετικό για την ΑΕΚ εκείνη τη χρονιά, ήταν πως πήρε το πρωτάθλημα σε αγώνες μπαράζ με τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι δεν κατέβηκαν να παίξουν στο δεύτερο αγώνα, με αποτέλεσμα να δοθεί το τρόπαιο στην Ένωση.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΚ (Φέρεντς Πούσκας): Χρηστίδης, Μουσούρης, Ιντζόγλου, Ραβούσης, Νικολάου, Αρδίζογλου, Τάσος (53′ Λ. Παπαδόπουλος), Νικολούδης, Μπάγεβιτς, Βιέρα, Μαύρος.

Πόρτο (Ζοζέ Πεντρότο): Φονσέκα, Βιεϊρίνια (46′ Λίμα Περέιρα), Σιμόες (66′ Βιτάλ), Μέντες, Αουρέλιο, Τεϊσέιρα, Φρέιτας, Φράσκο, Ολιβέιρα, Γκόμες, Ντούντα

Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι, δείτε τα γκολ του αγώνα, ΕΔΩ