Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Όταν ο Στέλιος Μανωλάς αγανάκτησε… (VIDEO)

Όταν ο Στέλιος Μανωλάς αγανάκτησε… (VIDEO)

Σαν σήμερα το 1996, η ΑΕΚ αντιμετώπιζε τον Ολυμπιακό στο παλιό Καραϊσκάκης, με το ματς να λήγει 1-1 χάρη στις καθοριστικές αποφάσεις του διαιτητή του αγώνα, Αργύρη Παπαχίτζιου.

Η ΑΕΚ εκείνη τη σεζόν έπαιξε κατά γενική ομολογία το καλύτερο ποδόσφαιρο, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ήταν ακόμα εποχές που στο παρασκήνιο, «κουμάντο» έκανε ο Παναθηναϊκός, καθώς ο Ολυμπιακός δεν είχε καλή ομάδα, γεγονός που τον οδηγούσε σε πολλά ανεπιτυχή αποτελέσματα. Από την άλλη, η ΑΕΚ έπαιζε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο το οποίο φυσικά αποδεικνύεται και από τους αριθμούς της εκείνη τη χρονιά: είχε σκοράρει 87 γκολ, από τα οποία μάλιστα τα 69 τα είχαν πετύχει οι Τσιάρτας, Κωστής, Κετσπάγια και Μπατίστα. Το φινάλε του πρωταθλήματος βρήκε την «Ένωση» δεύτερη πίσω από τον Παναθηναϊκό και το μόνο που παρηγόρησε τους φιλάθλους της ομάδας ήταν η κατάκτηση του Κυπέλλου, σε έναν αξέχαστο τελικό που η ΑΕΚ κέρδισε τον Απόλλωνα Αθηνών με το επιβλητικό 7-1, αφού προηγουμένως είχε αποκλείσει Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό.

Το πρώτο ημίχρονο:

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με γρήγορο γκολ του Βασίλη Τσιάρτα στο 15ο λεπτό. Το «10 το καλό» της Ένωσης είχε απειλήσει και νωρίτερα την εστία του Ράντος, με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ, την οποία κατάφερε να αποκρούσει ο γκολκίπερ των «ερυθρολεύκων». Στο 15′ όμως ο Τσιάρτας με σουτ βολίδα έξω από την περιοχή νίκησε τον Ράντος και έκανε το 1-0 και άρχισαν από νωρίς οι πανηγυρισμοί στην κερκίδα που φιλοξενούνταν οι περίπου 5.000 ΑΕΚτζήδες. Λίγο αργότερα χάθηκε μεγάλη ευκαιρία να αυξήσουν οι κιτρινόμαυροι τη διαφορά, όμως ο Τιμούρ Κετσπάγια είδε την προσπάθειά του να σταματάει στο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο:

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ουσιαστικά με την πρώτη του καλή ευκαιρία σκόραρε, με τον Βασίλη Καραπιάλη στο 57′. Η ΑΕΚ προσπάθησε να ξαναπάρει προβάδισμα στο σκορ, όμως ο Μπατίστα έχασε τεράστια ευκαιρία.  Το παιχνίδι δεν άργησε να ξεφύγει…εντός και εκτός των τεσσάρων γραμμών. Οπαδοί του Ολυμπιακού (ακόμα και από τη θύρα των επισήμων!) πετούσαν κομμάτια τσιμέντου μέσα στον αγωνιστικό χώρο και ο διαιτητής άφηνε το παιχνίδι να συνεχιστεί. Οι παίχτες της ΑΕΚ μετά το 1-1 φοβούνταν να επιτεθούν από αριστερά, καθώς υπήρχαν δεκάδες κομμάτια τσιμέντου.

Ο διαιτητής:

Εγκληματική απόφαση του Παπαχίτζιου να συνεχιστεί ο αγώνας, εγκληματική και η υπόδειξη φάουλ στον Κετσπάγια στο 80ο λεπτό για…κάποιο χέρι που εμείς ακόμα δεν έχουμε μπορέσει να δούμε, 24 χρόνια μετά. Τότε, ο Στέλιος Μανωλάς, αγανακτισμένος έσπρωξε το διαιτητή και εκείνος τον απέβαλε, γεγονός που τίναξε το παιχνίδι στον αέρα. Στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης, αποβλήθηκε και ο Μιχάλης Κασάπης με την ΑΕΚ να μένει με 9 παίκτες. Μία εικόνα που οι ΑΕΚτζήδες φυσικά έχουν συνηθίσει πλέον, καθώς τα τελευταία 20 χρόνια δεν είναι λίγες οι φορές που έχει αποβληθεί ποδοσφαιριστής της ομάδας σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, άδικα, κατά κύριο λόγο.

Για την ιστορία, ο Παναθηναϊκός κέρδισε στην ίδια αγωνιστική, και στο τέλος ήταν αυτός που κατάφερε να έρθει στην κατάκτηση του τίτλου.