Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Παλικαρίσια νίκη με «killer» Ολιβέιρα!

Παλικαρίσια νίκη με «killer» Ολιβέιρα!

Η ΑΕΚ με πάθος και ψυχή κέρδισε με 3-2 τον Ατρόμητο έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νέλσον Ολιβέιρα!

Χωρίς εκπλήξεις η εντεκάδα από τον Κωστένογλου,με τον Λιβάγια να αγωνίζεται ως ελεύθερος πίσω από τον Ολιβέιρα,η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στη νίκη σε ένα παιχνίδι πραγματικό θρίλερ,που είχε αρκετές συγκινήσεις και θύμισε κάτι από τις μεγάλες ανατροπές του πρωταθλήματος του 2018. Έσπασε και η παράδοση που είχε χτίσει ο Ατρόμητος τα τελευταία χρόνια στο ΟΑΚΑ,και η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη που θα τη βοηθήσει στο μέλλον. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ολιβέιρα που πέτυχε 3 γκόλ,καλοί και οι Βέρντε,Ντέλετιτς και Μάνταλος.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ είχε τη κατοχή της μπάλας,όμως δεν μπορούσε να μετουσιώσει αυτή τη κατοχή σε ευκαιρίες. Η ομάδα προσπάθησε κυρίως από τα πλάγια με Ντέλετιτς και Βέρντε να είναι οι πιο δραστήριοι της Ένωσης,όμως ο Ατρόμητος ήταν αυτός που κατάφερε να ανοίξει το σκόρ,καθώς σε αντεπίθεση ο Οικονόμου έκανε πέναλτι και παρόλο που ο Τσιντώτας απέκρουσε,στην επαναφορά ο Μανούσος κατάφερε να σκοράρει κάνοντας το 0-1. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 29′ λεπτό,με τον Βέρντε να μπαίνει από τα αριστερά στη μεγάλη περιοχή και να πλασάρει τον Μανδά,με τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου να μπλοκάρει εύκολα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ για να ισοφαρίσει ήταν στο 35ο λεπτό,όταν μετά από λάθος στην άμυνα του Ατρομήτου,ο Ντέλετιτς έβγαλε μόνο του τον Λιβάγια,ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Μανδά,στην επαναφορά ο Βέρντε έκανε δυνατό σουτ με τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και τον Λιβάγια με κεφαλιά εξ’επαφής να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μανδά.

Στο δεύτερο ημίχρονο,η ΑΕΚ πίεσε για την ισοφάριση με την πρώτη απειλή για την άμυνα του Ατρομήτου έρχεται στο 54′ με μακρινό σουτ του Κρίστισιτς. Η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 62′ με τον Ολιβέιρα,ο οποίος με αριστερό σουτ και με τη βοήθεια της τύχης και του δοκαριού έκανε το 1-1. Η ομάδα με την είσοδο του Μάνταλου και του Αλμπάνη,έγινε πιο επιθετική και στο 71′ και πάλι με τον Ολιβέιρα έκανε την ανατροπή,ο οποίος εκμεταλεύτηκε το τραγικό λάθος του Μανδά και σε κενή εστία έκανε το 2-1. Στο 80′ πέρασε και ο Γαλανόπουλος στη θέση του Κρίστιτσιτς και στο 88′ ο Ατρόμητος πάγωσε ξανά το ΟΑΚΑ ισοφαρίζοντας σε 2-2 με τον Ανδρούτσο. Η ΑΕΚ όμως είχε ψυχή και κατάφερε να κάνει το 3-2 στο 93′,με τον Ολιβέιρα και πάλι μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Μάνταλου,έκανε τη προβολή και σκόραρε κάνοντας το ΟΑΚΑ να πάρει φωτιά.

ΑΕΚ: Τσιντώτας,Λόπεζ,Παουλίνιο,Οικονόμου,Τσιγκρίνσκι,Σιμόες,Κρίστισιτς(Γαλανόπουλος 80′),Βέρντε(Αλμπάνης 63′),Ντέλετιτς(Μάνταλος 55′),Λιβάγια,Ολιβέιρα