Αρχική / AEKPASSION / Άλωσε την Μίκρα και στέφθηκε Πρωταθλήτρια η ΑΕΚΑΡΑ!

Άλωσε την Μίκρα και στέφθηκε Πρωταθλήτρια η ΑΕΚΑΡΑ!

Οι ΜΑΓΚΕΣ σε ένα ματς θρίλερ, επικράτησαν στην παράταση του ΠΑΟΚ (32-35) και στέφθηκαν Πρωταθλητές Ελλάδος – Πρώτο τρέμπλ στην ένδοξη ιστορία του τμήματος.

Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια, παρότι εμφανίστηκαν «μουδιασμένοι» κυρίως στο πρώτο μέρος, ανέκαμψαν στην επανάληψη και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τζηρά,Κεδέρη και Μπουνέτα έφτασαν στην τελική επικράτηση με 32-35 σε ένα ματς-θρίλερ που οδηγήθηκε στην παράταση χάρη στο buzzer beater γκολ του Στογιάνοβιτς.

Το μάτς:

Αρκετά ορεξάτες παρουσιάστηκαν οι δυο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Κλειστό της Μίκρας, με ιδιαίτερα εύστοχους τους γηπεδούχους στις τελικές τους προσπάθειες, σε αντίθεση με τους «κιτρινόμαυρους» οι οποίοι έδειχναν μπλοκαρισμένοι και μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Ο ΠΑΟΚ έχοντας τους Σεϊρεκίδη και Καραγκιοζόπουλο πρωταγωνιστές στο σκοράρισμα και τον τερματοφύλακα Άρσιτς σε εξαιρετικό φεγγάρι έφτασαν το σκορ στο 15-11 με την συμπλήρωση του 24ου λεπτού. Highlight του πρώτου μέρους αποτέλεσαν οι τρεις αποκρούσεις του γκολκίπερ των «ασπρόμαυρων» σε ισάριθμες προσπάθειες του Αραμπατζή.

Οι «Μάγκες» ανέβασαν στροφές στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και με τους Μπουνέτα,Κεδέρη και Μυλωνά κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 16-16.

Το  τέμπο του αγώνα «έπεσε» στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και από τις δυο πλευρές. Ο Τόμας Μπάουερ ανέλαβε την υπεράσπιση της «κιτρινόμαυρης» εστίας και με τις σπουδαίες επεμβάσεις του ήταν εκ των πρωταγωνιστών του αγώνα, ενώ ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, Ίγκορ Άρσιτς συνέχισε στο ίδιο μοτίβο όπως και στο πρώτο ημίχρονο.

Καμία εκ των δυο ομάδων δεν ξέφυγε στο επιθετικό κομμάτι, με το σκορ στο 20ο λεπτό του δευτέρου μέρους να είναι ισόπαλο 23-23. Οι Μπουνέτα, Κεδέρης και Τζηράς ήταν κομβικοί για τους «κιτρινόμαυρους» με τον τελευταίο να πετυχαίνει το 28-29, μόλις 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς. Κι ενώ όλα έδειχναν πως η Ένωση θα κατακτούσε το Πρωτάθλημα κάνοντας το 2-0 στη σειρά των Τελικών, ο Στογιάνοβιτς με ένα γκολ buzzer-beater στην εκπνοή έστειλε το ματς στην δεκάλεπτη παράταση.

Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα πέντε λεπτά της παράτασης με τον Στογιάνοβιτς να κρατάει τους «ασπρόμαυρους» ζωντανούς, ωστόσο αφενός ο Χριστόδουλος Μυλωνάς με ένα ακόμη καθοριστικό τέρμα έφερε το ματς στα ίσα και αφετέρου ο Χρήστος Κεδέρης εκμεταλλεύτηκε με την ταχύτητα του το ανοιχτό γήπεδο και σκόραρε σε κενή εστία για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του κόουτς Δημητρούλια.

Όταν το ματς μπήκε στην τελική ευθεία της παράτασης, «μίλησε» η κλάση των παικτών της ΑΕΚ, οι οποίοι εκ νέου με Μυλωνά και Κεδέρη διαμόρφωσαν το τελικό 32-35, σκορ που οδήγησε το Πρωτάθλημα στους «κιτρινόμαυρους». Η σεζόν ολοκληρώθηκε με το πολυπόθητο τρέμπλ, το οποίο είναι το πρώτο στην ιστορία του τμήματος.