Αρχική / ΒΟΛΕΪ / Πάτησαν κορυφή τα κορίτσια της ΑΕΚ!

Πάτησαν κορυφή τα κορίτσια της ΑΕΚ!

Πάτησαν κορυφή τα κορίτσια της ΑΕΚ, που αποχαιρετούν ιδανικά το 2019 με 10η νίκη στην Pre League και οδεύουν προς άνοδο στην μεγάλη κατηγορία!

Στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της pre league η ΑΕΚ κέρδισε την ομάδα του Ναύαρχου Βότση με 3-0 σετ. Τα κορίτσια της ΑΕΚ έχουν πετύχει κάτι πολύ σημαντικό και αυτό δεν είναι άλλο από το διατηρούνται συνεχώς στην κορυφή μαζί με την ομάδα των Αμαζόνων. Οι “κιτρινόμαυρες” δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα από το Βότση, και πάτησαν κορυφή πραγματοποιώντας έτσι την 10η νίκη σε 11 αγώνες.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και πήρε νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Η ΑΕΚ είχε στη διάθεση της όλες τις έμπειρες παίκτριες και έτσι εκμεταλλεύτηκε λάθη του αντιπάλου και πήρε το πρώτο σετ με 24-14. Κάτι παρόμοιο συνέβη και στο δεύτερο σετ όταν η Ένωση μπήκε μπροστά και διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας. Όμως το Βότση λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στην ΑΕΚ καθώς έφτασε ο αγώνας στο 19-18. Η ΑΕΚ όμως βρήκε λύσεις στην επίθεση και έκανε ένα σερί 6-0 για το τελικό 25-18. Στο τρίτο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ, ο Δικέφαλος κατάφερε να κερδίσει ένα προβάδισμα με double score. Αυτό το προβάδισμα έμεινε σχεδόν μέχρι το τέλος αφού η ΑΕΚ έκανε το 3-0 σετ με 25-17.

ΑΕΚ – ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση 3-0
Τα σετ: 25-14, 25-18, 25-17.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, στις 18/01 όταν και φιλοξενεί τον ΑΟ Λαμίας 2013 για την 12η αγωνιστική της Pre League.