Αρχική / AEKPASSION / Πέρασε «αέρας» από την Πυλαία η ΑΕΚ!

Πέρασε «αέρας» από την Πυλαία η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε μια εύκολη νίκη στην Πυλαία με (18-22).

Έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα η ομάδα Χάντμπολ της ΑΕΚ με την εκτός έδρας νίκη με (18-22) στην Πυλαία.

Η ΑΕΚ είχε νωθρό ξεκίνημα στην αναμέτρηση 2-1) και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Πυλαία παίρνοντας προβάδισμα (4-2). Η Ένωση παρά το ότι έμεινε πίσω (4-3), δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε να φανεί προσεχτική σε άμυνα και επίθεση (5-4). Η Πυλαία έδειξε το αρκετά ανταγωνσιτικό της πρόσωπο και πίεσε αρκετά τους «κιτρινόμαυρους» (6-7), οι οποίοι αν και πήραν μια διαφορά 2 γκολ (6-8) τελικά μπήκαν στα αποδυτήρια με το 7-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ με ένα ξέσπασμα ξέφυγε στο +4 (7-11), με την Πυλαία να «κολλάει». Η Ένωση κράτησε τον καλό της ρυθμό (10-15) και με την εμπειρία της, αλλά και την καλή εμφάνιση του Ηλιόπουλου που ήρθε από τον πάγκο, διατήρησε την διαφορά που είχε «χτίσει» (13-18), παρά το ξέσπασμα των γηπεδούχων (15-18). Τελικά, η ομάδα του Αλέξη Αλβανού παρέμεινε σε θέση οδηγού (15-20) και έφτασε στη νίκη με (18-22).

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 4-3, 5-4, 6-7, 7-8 (ημιχρ.), 7-10, 8-13, 10-15, 13-18, 15-18, 18-22.

ΠΥΛΑΙΑ: Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Μανωλούδης, Μέτσης, Τσαμεσίδης, Καραγκιοζόπουλος, Λαστσάκου, Γιαννακίδης, Κουκμίσης, Ορφανουδάκης, Μπάτζιος, Αλεξανδρίδης, Κυριακίδης, Κυριάκου, Γιορανίδης, Αλατσατιανός.

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ, Ζίβκοβιτς, Γιούκιτς, Μόγια, Νικολαϊδης, Παπαδιονυσίου, Λέμος, Ηλιόπουλος, Αρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι, Αλμέϊδα, Λιάπης, Κεδέρης.