Αρχική / AEKPASSION / Πέρασε από το Μαρούσι και συνεχίζει

Πέρασε από το Μαρούσι και συνεχίζει

Η ΑΕΚ επικράτησε του ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ με 18-38 στο κλειστό του “Δαϊς”.

Η ΑΕΚ μπήκε κάπως “χαλαρά” στο παιχνίδι με τον Δούκα να το εκμεταλλεύται και να κρατάει “κοντά” το σκορ στην αρχή (3-3), ωστόσο η Ένωση σταδιακά ανέβασε την απόδοσή της και αφού πήρε μια μικρή υπέρ της διαφορά (4-5) αύξησε τα γκολ στη συνέχεια (6-8). Οι «κιτρινόμαυροι» με τα λεπτά να περνούν «ζεστάθηκαν», βρήκαν τα πατήματά τους στο παρκέ (8-12) και ξέφυγαν στα 10 γκολ (8-18), με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους 9-21.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο παρά τις αλλαγές που έκανε ο Δημήτρης Δημητρούλιας. Η «Ένωση» συνέχισε να κάνει ότι θέλει μέσα στο γήπεδο ανεβάζοντας την διαφορά στο 11-24 και 13-26 στο 40′. Το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται πιο ανοιχτά και χωρίς άγχος πλέον. Δέκα λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 16-29 με τον νεαρό Γιάντσα να αγωνίζεται και να σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι με την ανδρική ομάδα. Δύο ακόμα γκολ από τους νεαρούς Κοτσιώνη και Καλόμοιρο έκαναν το 17-31 για να έρθει το τελικό 18-38 με γκολ του Κεδέρη.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-5, 6-8, 8-12, 8-14, 9-21 (ημιχρ.), 11-23, 13-25, 13-27, 16-29, 18-34, 18-38