Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Πέρασε στο τελικό η καλύτερη ομάδα, αν και φλέρταρε με αυτοχειρία!

Πέρασε στο τελικό η καλύτερη ομάδα, αν και φλέρταρε με αυτοχειρία!

Ο Γιάννης Γρεβενάρης γράφει για την πρόκριση της ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη.

Η ΑΕΚ αν και φλέρταρε με την αυτοχειρία στο χθεσινό ημιτελικό του «Κλεάνθης Βικελίδης», ήταν η καλύτερη ομάδα από τον Άρη στο συγκεκριμένο ζευγάρι και θα ήταν άδικο και σκληρό να μείνει εκτός τελικού.

Και στα τρία τελευταία παιχνίδια (σ.σ. βάζω και το παιχνίδι του περασμένου Σαββάτου για τα πλέι – οφ κόντρα στον Άρη) η ΑΕΚ ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο της. Στο χθεσινό δεύτερο ημιτελικό στο «Κλέανθης Βικελίδης» φλέρταρε με την αυτοχειρία αλλά μίλησε η προσωπικότητα του Μάρκο Λιβάια και πήρε την πρόκριση για τον 5ο σερί τελικό όπου αντίπαλος της θα είναι ο Ολυμπιακός όπως και στις 17 Μαϊού του 2016 που είχε κατακτήσει το Κύπελλο κόντρα στους ερυθρόλευκους.

Σφιχτό και δεμένο κέντρο από τον Καρέρα, αλλά έλειπε η ταχύτητα από την επίθεση

Από τις αρχική ενδεκάδα καταλαβαίνεις πως ένας προπονητής θα κατεβάσει την ομάδα του σε ένα παιχνίδι, ο Ιταλός τεχνικός  είχε ένα σφιχτό και δεμένο άξονα, όμως είχε αργή επιθετική τριάδα σε σχέση με το παιχνίδι του πρωταθλήματος στο «Κλέανθης Βικελίδης». Ο Μάσμο Καρέρα όπως και στο παιχνίδι του πρωταθλήματος χρησιμοποίησε τον Σιμόες σε ρόλο κόφτη, τον Μάνταλο αντί του Σιμάνσκι (σ.σ. ο αρχηγός είχε μπει σαν αλλαγή στο παιχνίδι του πρωταθλήματος στο Κλέανθης Βικελίδης) και τον Κρίστιτσιτς σαν εσωτερικούς χαφ, όμως από την επίθεση έλειπε η ταχύτητα κάτι που είναι σημαντικό σε τέτοια παιχνίδια.

Έλειπε το ξεπέταγμα στην επίθεση

Στο πρώτο ημίχρονο η τριάδα των Σιμόες, Μάνταλου, Κρίστιτσιτς, κέρδιζε εύκολα όλες τις μάχες στο χώρο του κέντρου, είχε την κατοχή της μπάλας, και  τη δυνατότητα τροφοδότησης, αλλά έλειπε το καλό ξεπέταγμα στην επίθεση, στην πλάτη της άμυνας και μια καλή εκτέλεση. Αυτό φάνηκε σε δύο φάσεις η μια στο 20ο λεπτό όταν ο Λιβάια έβγαλε μια εκπληκτική πάσα στην πλάτη του Κόρχουτ με τον Ιταλό να μην υποδέχεται στο σωστό χρόνο την μπάλα και να τον προλαβαίνει ο Κούεστα.

Η δεύτερη στο 31ο λεπτό, πάλι ο Λιβάια ακινητοποίησε με μία πάσα του, την τελευταία γραμμή άμυνας του Άρη, όμως ο Ολιβέιρα δεν πρόλαβε την έξοδο του Κουέστα.

Και στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, από στατική φάση μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βέρντε, ο Ολιβέιρα φάτσα με την εστία έστειλε την μπάλα στην Νέα Ελβετία.

Με την είσοδο του Αραούχο και του Αλμπάνη στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ απέκτησε τον διασκελισμό που χρειαζόταν από την αρχή του αγώνα.

Κέρδισε το κέντρο

Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο είχε τον απόλυτο έλεγχο στο χώρο του κέντρου. Η επιλογή του Καρέρα να παίξει με καθαρό 6άρι και αυτός να είναι ο Σιμόες, βγήκε 100%. κέρδισε τη μάχη στο χώρο του κέντρου από τους υπερβολικά  ποιο σοφτ  παίκτες του Άρη. και φάνηκε το λάθος του Ένινγκ να κατεβάσει την ομάδα του, με μισό αμυντικό μέσο.

Τα δύο λάθη που θα έφερναν τον αποκλεισμό

Ο Μάρκο Λιβάια αν δεν γλίτωνε την ΑΕΚ από την αυτοχειρία, οι αιτίες θα ήταν τα δύο ατομικά λάθη από όπου προήλθαν τα γκολ του Άρη. Στο πρώτο γκολ ο Παουλίνιο δεν βάζει το πόδι του για να αποτρέψει την σέντρα και ο Λόπες κάνει λάθος αντίληψη της φάσης δίνει αρχικά πάσα στον Φετφατζίδη και στη συνεχεία τρώει την ντρίπλα και στην παράλληλη σέντρα  ο Παουλίνιο, είναι αυτός που καλύπτει σαν τρίτος στόπερ, δεν βάζει ούτε το σώμα του σωστά, ούτε δυνατά τα πόδια του και ο Μάντσινι κάνει το 1-0.

Και το λάθος διώξιμο του Σιμόες στη φάση του δεύτερου γκολ που πετυχαίνει ο Άρης από τη φάση απουσίαζαν πολλοί λες και είχαν παρατήσει το παιχνίδι.

Τον έβαλε μέσα στην εστία με το 4-4-2

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο Μάσιμο Καρέρα έπαιξε με ένα πολύ επιθετικό σχήμα και έβαλε τον Άρη κυριολεκτικά μέσα στην εστία του.

Γύρισε τον σχηματισμό σε ένα 4-4-2, έχοντας στον άξονα τον Μάνταλο μαζί με τον Σιμόες, τους Αλμπάνη και Λιβάια στα άκρα, και τους Αραούχο και Ολιβέιρα στην επίθεση. Κυκλοφορούσε εύκολα την μπάλα, έβαλε τον Άρη μέσα στην εστία του, δημιούργησε με μεγάλη ευκολία καθαρές ευκαιρίες και πάνω που η μπιπ μπάλα, σε έκανε να πιστέψεις, πως οι θεοί του ποδοσφαίρου, τα βρήκαν με τον θεό του πολέμου, ήρθε το γκολ του Λιβάια που απέδωσε δικαιοσύνη. Στο γκολ του Κροάτη επιθετικού κρίθηκαν όλα στην παράταση υπήρχε μια ομάδα μέσα στο γήπεδο με ένα επιθετικό σχήμα που χρειαζόταν ένα γκολ αυτό το πέτυχε ο Λιβάια μετά από μια όμορφη συνεργασία.

Η ΑΕΚ πήρε το εισιτήριο για τον πέμπτο σερί τελικό, αυτήν την φορά, αντίπαλος της στον τελικό θα είναι ο Ολυμπιακός, όπως και το 2016 όταν και είχε κατακτήσει το τελευταίο Κύπελλο της ιστορίας της.