Αρχική / AEKPASSION / Πέρσι ήταν τυχεροί, φέτος;

Πέρσι ήταν τυχεροί, φέτος;

Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον Άρη σε μία από τις δυσκολότερες έδρες της Super League, το «Κλεάνθης Βικελίδης» και το AEKPASSION σάς φρεσκάρει τη μνήμη όσον αφορά τις περσινές αναμετρήσεις των δύο ομάδων με τις κιτρινόμαυρες φανέλες.

Την περσινή σεζόν, ΑΕΚ και Άρης βρέθηκαν αντιμέτωποι 6 φορές! Δύο στο πλαίσιο της Super League (1-1 ΟΑΚΑ, 0-1 Κλ. Βικελίδης), δύο στο πλαίσιο του Κυπέλλου (2-1 ΟΑΚΑ, 2-2 Κλ. Βικελίδης) και δύο στα πλέιοφ (1-1 ΟΑΚΑ, 1-4 Κλ. Βικελίδης).

Όλα τα ματς σχεδόν ήταν μονόπλευρα, με την Ένωση να έχει στο μεγαλύτερο μέρος την κατοχή, τις ευκαιρίες, ακόμα και εχθρική διαιτησία. Φυσικά, στο μυαλό του κόσμου έχει μείνει η σειρά αγώνων του Κυπέλλου, η οποία ήταν αν μη τι άλλο δραματική, ακόμα και για ουδέτερους φίλους του ποδοσφαίρου.

Ο πρώτος αγώνας Κυπέλλου, ο οποίος είναι πλεόν και ιστορικός για τους φίλους της ΑΕΚ καθώς είναι ο τελευταίος εντός έδρας αγώνας της ομάδας με κόσμο, πριν την παγκόσμια πανδημία και το «λουκέτο» στα γήπεδα, ξεκίνησε από το πρώτο λεπτό κιόλας με ευκαιρίες!

Ο Αραούχο έχασε εξ’ επαφής κεφαλιά στέλνοντάς τη στο δοκάρι, ο Μάνταλος έχανε το ένα σουτ μετά το άλλο και ο Βέρντε έχασε επίσης μία μεγάλη ευκαιρία με πλασέ έξω από την περιοχή. Όλα αυτά μέχρι το 8ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Λιβάγια με τρομερό τακουνάκι βρήκε τον Μάνταλο και ο αρχηγός της ομάδας έγραψε το 1-0.

Ένα λεπτό αργότερα, το ΟΑΚΑ έμελλε να πάρει φωτιά! Ο διαιτητής του αγώνα, ο Πορτογάλος Artur Soares Dias, έδωσε ένα πέναλτι-εφεύρεση υπέρ του Άρη και οι ΑΕΚτζήδες άρχισαν τα… (πορτο)γαλλικά! Ο Μπρούνο Γκάμα ευστόχησε στο πέναλτι και πανηγύρισε έξαλλα, όμως το τέλος του αγώνα τον βρήκε δυσαρεστημένο, καθώς ο Βράνιες στο 57ο λεπτό με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-1, 8 λεπτά μετά τη δίκαιη αποβολή του Ματίγια.

Η ΑΕΚ πέρσι, στα 6 παιχνίδια με τον Άρη, έχασε απίστευτες ευκαιρίες, και όλοι μιλάγανε για το πόσο τυχερός είναι ο Άρης στα μεταξύ τους ματς. Η αλήθεια είναι ότι ο «Δικέφαλος» ξέσπασε στα πλέιοφ με τεσσάρα μέσα στο Κλ. Βικελίδης, όμως ο κόσμος της ΑΕΚ θεωρεί ότι ακόμα κάτι του χρωστάει!