Αρχική / ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ / Πήγε να «κοιμηθεί ο θεός» αλλά και αυτό καλό ήταν

Πήγε να «κοιμηθεί ο θεός» αλλά και αυτό καλό ήταν

Η Εθνική ομάδα κλήθηκε να περάσει το εμπόδιο της Γεωργίας, αντ αυτού, φάνηκε το άγχος και αν άξιζε κάποιος τη νίκη ήταν οι αντίπαλοι, ωστόσο πήραμε τον ένα βαθμό στο τελικό 1-1.

Μετά το 1976 η Εθνική επέστρεψε στην Τούμπα σε επίσημο παιχνίδι, τελευταίο τότε η νίκη με 4-0 επί της Μάλτας. Η Εθνική ομάδα έφερε ισοπαλία 1-1 αλλά παραμένει για 11η σερί αναμέτρηση χωρίς ήττα. Έτσι ο Ολλανδός τεχνικός ισοφάρισε ρεκόρ που κρατούσε ο Φερνάντο Σάντος. Η Ελλάδα σκόραρε με ένα αυτογκολ και δέχτηκε αμέσως την ισοφάριση. Μια ομάδα που έκανε 25 λεπτά καλά, και σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι δεν κάναμε τίποτα και δεν αξίζαμε τίποτα. Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να κάνει επιθετικές ενέργειες και αρκέστηκε να κρατήσει το μηδέν. Η έλλειψη συγκέντρωσης και μη κατοχή της μπάλας έκανε τους διεθνείς να μην έχουν καθαρό μυαλό, κάτι το οποίο είχε η Γεωργία στο μεγαλύτερο μέρος.

To story του αγώνα:

Πρώτο ημίχρονο:
Η πρώτη στιγμή άνηκε στην Εθνική στο 7’ο λεπτό, με τον Γιαννούλη να στρώνει στον Τζόλη ο οποίος σούταρε πάνω από το δοκάρι. Η επόμενη φάση άνηκε στην Γεωργία, όταν στο 28’ο λεπτό ο Κβαρατσχέλια έκανε απίστευτη ατομική ενέργεια, ντριπλάροντας τους Μπακακη, Παπαδόπουλο, Γιαννούλη και Ζέκα αλλά σουτάροντας ευτυχώς πάνω στα σώματα. Στο 37’ο λεπτό ο Φορτούνης έπιασε μια αδύναμη κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπακάκη. Στο 43’ο λεπτό ο Μπακάκης έγινε αναγκαστική αλλαγή από τον Μαυρία μετά από ενοχλήσεις που είχε και πριν την σέντρα. Με τους Γεωργιανούς να έχουν πάει στα αποδυτήρια με το μηδέν και έχοντας το πάνω χέρι στο δεύτερο 20 λεπτο του ημιχρόνου.

Δεύτερο ημίχρονο:
Άνευρη μπήκε η Εθνική στο δεύτερο μέρος, και έκανε το πρώτο σουτ με τον Γιαννούλη από τα 30 μέτρα στο 53’ο λεπτό. Στη συνέχεια όπως και στο πρώτο μέρος γινόντουσαν φάσεις που δεν κατέληγαν σε σουτ. Οι Γεωργιανοί έκαναν την σημαντικότεροι ευκαιρία στο δεύτερο μέρος με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 67’ο λεπτό, την οποία απέκρουσε ο Βλαχοδήμος, σε σουτ του Αμπουρτζάνια στο παραθυράκι.
ΓΚΟΛ: Στο 75’ο λεπτό ο Λημνιός σε μια ανυποψίαστη φάση που έβγαινε η Εθνική με προϋποθέσεις, σέντραρε στην καρδιά της άμυνας και ο Κακαμπάντζε έστειλε τη μπάλα με πλασέ στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-0.
ΓΚΟΛ: Ακριβώς στην επόμενη φάση, η Γεωργία με τον καλύτερο παίκτη της βγήκε στην κόντρα, όπου ο Κβαρατσχέλια πέρασε τον Μαυρία σαν σταματημένο, μπήκε στην περιοχή και σούταρε με τον Βλαχοδήμο να μην μπορεί να αποκρούσει.
Ένα άψυχο σουτ στο 81’ο λεπτό ο Κβιλιτάϊα δεν απείλησε την Εθνική αλλά έδειξε το κενό που είχαν τα στόπερ σήμερα. Στο 85’ο λεπτό τρομερό σουτ του αρχηγού της Γεωργίας, Κανκάβα απέκρουσε ο Βλαχοδήμος πριν τον “κρεμάσει”. Στο 88’ο λεπτό ο Φορτούνης σκόραρε αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Γιακουμάκης που ήταν ο προηγούμενος αποδέκτης ήταν σε θέση offside.