Αρχική / AEKPASSION / Πικρή ήττα πληρώνοντας τα λάθη της!

Πικρή ήττα πληρώνοντας τα λάθη της!

Η ΑΕΚ την άμυνα δεν ήταν σε καλή βραδιά και κυρίως ο Τσιντώτας ο οποίος με λάθη και λάθος εκτιμήσεις έκανε δύσκολο από νωρίς το παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος όλα άλλαξαν και αρχικά μείωσε σε 1-2 και μετά έκανε πάλι φάσεις για να σκοράρει αλλά χωρίς αποτέλεσμα και χωρίς να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο ξεκίνημα και στο πρώτο μέρος του αγώνα η ΑΕΚ κυκλοφόρησε τη μπάλα και ανάγκασε σε λάθη την Λέστερ. Η πρώτη ευκαιρία δεν άργησε να γίνει, καθώς ο Μάνταλος έκανε ένα σουτ που έφυγε ψηλά έξω από την εστία. Μεγάλη απάντηση για την Λέστερ το 15’ο λεπτό, με συρτό δυνατό σούτ του Μάντισον ξυστά από το δοκάρι του Τσιντώτα. Δύο λεπτά αργότερο όμως στο 17’ο λεπτό η Λέστερ βγήκε στην κόντρα με τον Βάρντι να ανατρέπεται από τον Τσιντώτα και τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Ο Τσιντώτας προσπάθησε αλλά ο Άγγλος επιθετικός άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0. Η ΑΕΚ από εκεί και έπειτα έχασε τη συγκέντρωση της αλλά βρήκε αντίδραση στο 27′ με τον Λιβάια να πιάνει εξαιρετική ανάποδη κεφαλιά μέσα στην περιοχή της Λέστερ και τον Σμάιχελ να βγάζει ενστικτωδώς σε κόρνερ. Αμέσως στην επόμενη φάση ο Λιβάια χάνει τετ α τετ μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια, αλλά το σουτ να πηγαίνει διαγώνια λίγο έξω. Η Λέστερ βρήκε σε αστάθεια τον τερματοφύλακα με τον Τσουντχάρι να το εκμεταλλεύεται και να σκοράρει στο 39’ο λεπτό και να διπλασιάζει τα τέρματα με σουτ κάνοντας το 0-2 για τους Άγγλους. Ο Σάχοφ με ένα μακρινό σουτ πολύ ψηλά στο 41’ο λεπτό έδειξε τον εκνευρισμό της ομάδας αλλά και την έλλειψη πίστης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε με αλλαγές. Ανσαριφάρντ και Λιβάια βγήκαν εκτός με τους Τάνκοβιτς και Ολιβέιρα να παίρνουν τη θέση τους. Μάλιστα του Καρέρα του βγήκε σε καλό καθώς ο Μάνταλος έβγαλε πανέμορφη ασίστ στον Τάνκοβιτς, ο οποίος αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή. Στο 48’ο λεπτό, με πολύ ωραίο αριστερό πλασέ κάτω από τα πόδια του Σμάχελ έκανε το 1-2 και άλλαξε αμέσως την ψυχολογία της Ένωσης. Δύο λεπτά μετά ο Μάνταλος κάνει όμορφη ενέργεια και βγάζει κάθετη μπαλιά στον Τάνκοβιτς ο οποίος από κοντά αστοχεί και χάνει την ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Στο 64’ο λεπτό σειρά της Λέστερ να απαντήσει με τον Ουντέρ να κάνει σούτ το οποίο σταματάει στο δοκάρι. Στο 80’ο λεπτό ο Λόπες δοκίμασε ένα σούτ από πλάγια θέση χωρίς ιδιαίτερη απειλή. Η ΑΕΚ μετά κουράστηκε παρόλο που κέρδισε την κατοχή και έκλεισε πίσω τις Αλεπούδες.

Αδίκησε τον εαυτό της η Ένωση σε ακόμα ένα παιχνίδι στο οποίο η άμυνα της φάνηκε κατώτερη των περιστάσεων απλώς αυτή τη φορά βρέθηκε σε κακή μέρα και ο goalkepper. Ο Δικέφαλος με το πέρας της δεύτερης αγωνιστικής του 9ου ομίλου του Europa League έμεινε στους 0 βαθμούς και την τρίτη θέση με τις Μπράγκα και Λέστερ μόνες με 6 βαθμούς. Τα θετικά της Ένωσης οι κλασικές ευκαιρίες του Λιβάια οι οποίες δεν έγιναν γκολ αλλά ο Κροάτης έδειξε ορεξάτος, αλλά και ο Τάνκοβιτς ο οποίος μπήκε σκόραρε και προσπάθησε μέχρι τέλους.  Πολύ καλή μέρα για τον Μάνταλο ο οποίος κρατούσε σχεδόν μόνος το κέντρο και στα αμυντικά του καθήκοντα και όχι μόνο ο Ινσούα. Το κακό για την Ένωση ήταν ότι είχε πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία αλλά και στο σκοράρισμα καθώς σε φάσεις που θα μπορούσε να ισοφαρίσει η Ένωση, δεν το έκανε και σε τέτοια παιχνίδια το πληρώνεις.