Αρχική / ΕΥΡΩΠΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Πικρό αντίο στα αστέρια με κάτω τα χέρια

Πικρό αντίο στα αστέρια με κάτω τα χέρια

Η ΑΕΚ ηττήθηκε και στον πέμπτο αγώνα της στον όμιλο του Champions League με 0-2 από τον Άγιαξ, μη μπορώντας να φανεί ανταγωνιστική για μία ακόμη φορά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Μπάρκα, Μπακάκη, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Άλεφ, Γαλανόπουλο, Γκάλο, Μάνταλο, Λιβάγια και Πόνσε. Με συνταγή Χιμένεθ ο Μαρίνος Ουζουνίδης αφού αγωνίστηκε με τριάδα στην άμυνα και τον Μπακάκη αριστερό στόπερ, με Γκάλο και Χουλτ να παίζουν όλες τις πλευρές. Τα πρώτα λεπτά ήταν πολύ ισορροπημένα και γι’ αυτό το λόγο η πρώτη αξιοσημείωτη φάση σημειώθηκε στο 23ο λεπτό, όταν ο Άγιαξ εκτέλεσε φάουλ από αριστερά αλλά η κεφαλιά του Ντόλμπεργκ πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπάρκα.

Η επόμενη φάση ανήκε και πάλι στους Ολλανδούς, όταν στο 27′ και μετά από σέντρα του Βέμπερ από αριστερά, ο Νέρες έπιασε μια αδύναμη κεφαλιά που κατέληξε στον Μπάρκα. Δυό λεπτά μετά, φάουλ για τον Άγιαξ σε πολύ καλή θέση έξω από την περιοχή και δεξιά αλλά το απ’ ευθείας δυνατό σουτ του Σένε πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Πρώτη και μοναδική ευκαιρία της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο στο 45ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Γκάλο και λάθος του Μπλιντ, η μπάλα έφτασε μπροστά στον Πόνσε, ο οποίος όμως απέναντι από τον Ονανά δεν έκανε καλό κοντρόλ, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον τερματοφύλακα του Άγιαξ να βγει και να μπλοκάρει τη μπάλα. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ήταν αρκετά κακό ποιοτικά και δεν προσέφερε συγκινήσεις.

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Στο 63ο λεπτό ο Άγιαξ έκανε την πρώτη του αλλαγή με το Χούντελαρ να περνάει στη θέση του Ντόλμπεργκ. Ένα λεπτό μετά, δοκάρι για τους Ολλανδούς με το Ντε Μπεκ μετά από συρτή σέντρα από αριστερά του Τάντιτς.

Στο 68ο λεπτό, σε φάουλ που είχε κερδίσει ο Άγιαξ από τα αριστερά, στη σέντρα που έγινε μέσα στην περιοχή ο Λιβάγια βρήκε τη μπάλα με το χέρι. Ο Άγγλος διαιτητής Όλιβερ υπέδειξε πέναλτυ και έδειξε στον Κροάτη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το πέναλτυ εκτέλεσε ο Τάντιτς και έκανε το 0-1. Ψυχρολουσία για την ΑΕΚ σε ένα σημείο του αγώνα που προσπαθούσε να δημιουργήσει κάτι επιθετικά.

Δεύτερο γκολ για τον Άγιαξ στο 73ο λεπτό. Τρεις παίκτες άλλαξαν πάσες μέσα στην ανοργάνωτη άμυνα της ΑΕΚ, η μπάλα κατέληξε στον Τάντιτς, που με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 0-2.

Στο 73ο λεπτό η πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ με το Μπογέ να περνάει στη θέση του Γκάλο. Πέντε λεπτά μετά και δεύτερη αλλαγή για το Μαρίνο Ουζουνίδη, που πέρασε τον Κλωναρίδη στη θέση του Μάνταλου. Στο 81′ δεύτερη αλλαγή και για τον Άγιαξ με τον Κρίστενσεν να περνάει στη θέση του Μαζραουί, ενώ στο ίδιο λεπτό ο Μαρίνος Ουζουνίδης έκλεισε τις αλλαγές του, με το Γιακουμάκη να παίρνει τη θέση του Πόνσε.

Δυνατό σουτ του Μπογέ στο 85ο λεπτό, με τον τερματοφύλακα του Άγιαξ να διώχνει σε κόρνερ. Εν τω μεταξύ, ο Αίαντας έκλεισε τις αλλαγές του, με το Λαμπιάντ να περνάει στη θέση του Ντε Μπεκ.

Το παιχνίδι έληξε χωρίς κάτι άλλο αξιοσημείωτο, με την ΑΕΚ να χάνει πλέον και τις μαθηματικές ελπίδες που είχε πριν τον αγώνα για την 3η θέση που οδηγεί στο Europa League.