Αρχική / AEKPASSION / Πήρε την νίκη πρόκριση μέσα στο Μινσκ η ΑΕΚ

Πήρε την νίκη πρόκριση μέσα στο Μινσκ η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πήρε την νίκη με 95-90 μέσα στην Λευκορωσία από την Τσμόκι Μινσκ και την «πρόκριση» για το top -16 του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και εκτός από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν αντιμετώπισε προβλήματα από την Τσμόκι Μινσκ.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ και προηγήθηκε με 15-8 (στο 8′) έχοντας για πρωταγωνιστή τον Λότζεσκι (5 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα μπροστά με 20-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι παρέμεναν ανταγωνιστική απέναντι στην ΑΕΚ και κατάφεραν να προηγηθούν με 29-28 (στο 15′), όμως οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκαναν σερί 9-0 και προσπέρασαν ξανά με 37-29 (στο 18′) με τους Λάγκφορντ  – Μορέιρα να έχουν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-33.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μινσκ ξεκίνησε με την Τσμόκι να μειώνει σε 44-43 με επιμέρους σκορ 10-4, αλλά άμεσα η “Ένωση” με σερί 11-0 ανέβασε και πάλι το προβάδισμα της για πρώτη φορά στο +12 (55-43 στο 26′) και έγινε το ξεκάθαρο φαβορί για την νίκη. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 67-55 και την ΑΕΚ να προηγείται ακόμα και με 15 πόντους διαφορά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Τσμόκι Μινσκ μπήκε δυνατά και με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 69-63 (στο 32′) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Μάλιστα με την ΑΕΚ να έχει χάσει τον έλεγχο στο παρκέ η διαφορά έπεσε και στους 2 (77-75 στο 35′) με επιμέρους σκορ 20-10 και από το πουθενά η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι.

Στο τελευταίο 2′ λεπτό η ΑΕΚ είχε ένα προβάδισμα4 πόντων (84-80) με τον Λάγκφορντ πλέον να μετράει 27 πόντους. Τελικά η “Ένωση” με ένα τρίποντο του ηγέτης της και πάλι προηγήθηκε με 89-82 στο 39′ και στο φινάλε πανηγύρισε την νίκη πρόκριση με 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-40, 55-67, 90-95.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 21, Λάνγκφορντ 32 (5), Ματσιούλις 6, Γκίκας, Μωραΐτης 6, Λοτζέσκι 17 (3), Ρογκαβόπουλος, Κίνγκσλεϊ 11, Σλότερ 2.