Αρχική / Αρχική Σελίδα / Άσχημη εμφάνιση και ήττα για τη Βασίλισσα

Άσχημη εμφάνιση και ήττα για τη Βασίλισσα

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε παρα πολύ κακή εμφάνιση απέναντι στην Εστουντιάντες και μοιραία ηττήθηκε με 79-87 από τους Ισπανούς, μην καταφέρνοντας να μπει με το δεξί στις Ευρωπαικές υποχρεώσεις της για φέτος.

Αναλυτικά το ματς:

Άσχημο ξεκίνημα για τη Βασίλισσα που είδε τους φιλοξενούμενους να ευστοχούν σε σουτ 3 πόντων με το καλημέρα, και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ. Οι παίκτες της Εστουντιάντες έδειχναν σε καλύτερη κατάσταση από αυτούς της ΑΕΚ  και έτσι 2 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 2-7 για τους Ισπανούς. Η ΑΕΚ στη συνέχεια προσπάθησε να ισσοροπήσει το ματς και μείωσε προσωρινά στον πόντο χάρη σε 2 εύστοχες βολές του Τζέιμς (6-7), αλλά οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ κ κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα και να χτίσουν και μια διαφορά 10 πόντων (10-20) στα 2.20 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 15-31 για την Εστουντιάντες με την ΑΕΚ να πραγματοποιεί πολύ άσχημη εμφάνιση ειδικά στην άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βασίλισσα με 2 συνεχόμενα καλάθια από τους Ξανθόπουλο και Ατιτς μείωσε τη διαφορά στους 12 (19-31) στο ξεκίνημα, χωρίς όμως να αλλάζει και πολλά σε σχέση με την εικόνα της στην πρώτη περίοδο στη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν εμφανώς πιο ήρεμα βρίσκοντας λυσεις τόσο από την περιφέρεια όσο και κάτω από την ρακέτα. Απόρροια όλων αυτών ήταν οι Ισπανοί να διατηρούν εύκολα μια διαφορά 12-14 πόντων στον αγώνα και έτσι στα 4,5 λεπτά πριν το ημίχρονο το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 28-40 για τους φιλοξενούμενους. Στα τελευταία λεπτά αν και η ΑΕΚ προσπάθησε με τους Ξανθόπουλο και Σάκοτα, δεν άλλαξαν και πολλά με αποτέλεσμα να γραφτεί το 38-48 για σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι 2 ομάδες μπήκαν ισσοροπημένα και με άστοχα σουτ εκατέρωθεν στο ξεκίνημα. Η ΑΕΚ προσπάθησε στη συνέχεια με τους Ξανθόπουλο και Μαυροειδή να μειώσει τη διαφορά, αλλά η Εστουντιάντες με ένα ξέσπασμα λίγο πριν τα μισά της περιόδου κατάφερε και την ανέβασε ξανά στους 15 πόντους (41-56). Στο δεύτερο μισό δεν άλλαξαν και πολλά , με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε υπό έλεγχο το παιχνίδι και μια διαφορά ασφαλείας στο σκορ μάλλον εύκολα. Το τελικό 55-65 διαμόρφωσε μια εύστοχη βολή του Τζέιμς στο φινάλε, με την ΑΕΚ να έχει και σημαντικά παράπονα από τη διαιτησία σ αυτή την τρίτη περίοδο.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά και χάρη σε ένα εύστοχο σουτ του Σάκοτα και 2 εύστοχες βολές του Ξανθόπουλου, μείωσε τη διαφορά μετά από πολύ ώρα στους 6 (59-65), ενώ ένα δύσκολο λέι απ του Τζέιμς 7 λεπτά πριν το τέλος έριξε τη διαφορά στους 3 (63-66).  Το ματς στη συνέχεια έμοιαζε να κινείται στην κόψη του ξυραφιού με την ΑΕΚ να μειώνει στον πόντο χάρη σε ένα καλάθι του Ξανθόπουλου, και τους Ισπανούς να προσπαθούν να κρατήσουν τα ηνία στο ματς. Δυστυχώς στη συνέχεια η Ένωση δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ώστε να πετύχει την ολική ανατροπή στο ματς, και οι Ισπανοί χάρη σε έναν εκπληκτικό Χούκ έχτισαν εκ νέου διαφορά 11 πόντων στο ματς (68-79) 2 λεπτά πριν το φινάλε. Το ματς έληξε με σκορ 79-87 χάρη σε ένασ πολύ μακρινό και εντυπωσιακό τρίποντο του Ξανθόπουλου.

AEK (Μανωλόπουλος): Ελόνου 3, Τζέιμς 21 (2), Γκριν 9 (1), Ξανθόπουλος 13 (1), Σάκοτα 16 (1), Τσαλμπούρης, Άτιτς 8, Μπάρλοου, Μωραϊτης, Μαυροειδης 5, Σι 4

ΕΣΤΟΥΝΤΙΑΝΤΕΣ (Μαλντονάδο): Τσβέτκοβιτς 9 (1), Χάκανσον, Μπριζουέλα, Βισέντο 5 (1), Κουκ 11 (2), Σούτον 2, Λάντεσμπεργκ 28 (3), Μπράουν 24 (2), Κάρεν-Μέντλεϊ 2, Αρτεάγκα 6

Τα δεκάλεπτα: 15-31, 38-48, 55-65, 79-87