Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Πόλο: Ισόπαλη με τον ΟΦΘ η ΑΕΚ

Πόλο: Ισόπαλη με τον ΟΦΘ η ΑΕΚ

Αρκέστηκε στο βαθμό και θα παίξει στο Group 2 της Β΄ Φάσης.

Η ομάδα πόλο της Μάνας ΑΕΚ, έμεινε στον βαθμό της ισοπαλίας στον αγώνα με τον ΟΦΘ, με σκορ 8-8 για την 11η αγωνιστική του Β΄ Ομίλου της Α1 Κατηγορίας. Με αυτό το αποτέλεσμα θα παίξει στο Group 2 της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος, όπου θα αγωνιστεί με τις ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις 5-8 στον πρώτο όμιλο.

Αγωνιστικά, η ΑΕΚ δεν βρέθηκε σε καλή αγωνιστική ημέρα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-2 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, ενώ στα πρώτα λεπτά της β’ περιόδου, έφτασαν στο 1-3. Η «Ένωση» κατάφερε να μειώσει σε 3-4 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο γ’ οκτάλεπτο, η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνά της, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει κενούς χώρους μπροστά. Το επιμέρους 1-1 της περιόδου, διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης (4-5). Η ΑΕΚ με επιθετικό… κρεσέντο ανέτρεψε την κατάσταση στο τελευταίο οκτάλεπτο και πήρε το προβάδισμα με 7-6 και 8-7, ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις έχασε την ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι πήραν το βαθμό της ισοπαλίας με γκολ 1′ πριν το φινάλε (8-8).
Τα οκτάλεπτα:
 1-2, 2-2, 1-1, 4-3
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΕΚ (Νίκος Βενετόπουλος): Ασβέστης, Βέκκος 1, Σταμέλος 1, Κοκκινάκης 1, Μαυρωτάς Άρ., Παππάς Αλ. 1, Σιαμάς Π., Ζαχόπουλος, Τουρκομένης, Στελλάτος, Αράγια 1, Βούκσεβιτς 2, Παρτσόγλου, Σιαμάς Χρ. 1, Μαρινάγης.

ΟΦΘ (Λάμπρος Βογιατζόγλου): Τσακίρης, Καρατζοβάλης, Βακαρέλης, Στεργίου Γ. 1, Γιώρτσιος 1, Νάνος 2, Ιωσήφ, Φουρναράκης, Παυλίδης Χρ. 3, Κεϊχανί, Βάσιτς 1, Πρωϊμάκης, Βαλτσιώτης, Δημητριάδης, Κορίτσας.

Γεννήθηκα τον Ιούλιο του 2000. Παρά το γεγονός ότι είμαι μόλις 10 λεπτά από το Στάδιο Καραϊσκάκη με τα πόδια, αγάπησα και συνεχίζω να αγαπώ την ΑΕΚ. Το πάθος μου για το γράψιμο και τον Δικέφαλο Αετό με οδήγησαν σε αυτό το site. Είμαι επίσης απόφοιτος του τμήματος Διεθνών Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Σπουδών του Παντείου Πανεπιστημίου και λάτρης της Ιστορίας. Τιμή μου που συνεργάζομαι με την ομάδα του AEKPASSION, η οποία με αγκάλιασε από την πρώτη στιγμή.

Η παρακάμερα του ΠΑΟΚ – ΑΕΚ (vid)

Στιγμές από την ήττα της Ένωσης στην Τούμπα. Η ΑΕΚ κατάφερε να «κλειδώσει» τον τίτλο …