Αρχική / ΧΑΝΤΜΠΟΛ / Πρεμιέρα με το δεξί για τους «Μάγκες»

Πρεμιέρα με το δεξί για τους «Μάγκες»

Η ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας του Άρη Νίκαιας με 18-32 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Handball Premier, ξεκινώντας με θετικό πρόσημο τις υποχρεώσεις της.

Εύκολο απόγευμα για τους «κιτρινόμαυρους» που πέρασαν… αέρας από την έδρα του Άρη Νίκαιας επικρατώντας με 18-32 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Handball Premier. Η ΑΕΚ αγωνίστηκε με σοβαρότητα και σεβασμό απέναντι στον νεοφώτιστο αντίπαλό της, δίχως να τον υποτιμήσει κι έτσι κατάφερε να φτάσει σ’αυτή την άνετη επικράτηση.

Το ματς:

Η Ένωση έλεγχε από την αρχή το παιχνίδι, δείχνοντας ποιο είναι το φαβορί, αφού μπήκε δυνατά κι έφτασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4 στο 8′. Ο νεοφώτιστος στην Handball Premier Άρης Νίκαιας προσπάθησε να αντιδράσει κάπως και να μπορέσει να μπει στο ματς, όμως οι «κιτρινόμαυροι» έμοιαζαν ασταμάτητοι στον τρόπο παιχνιδιού τους και δεν άφησαν περιθώρια στον αντίπαλο. Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με την ομάδα της Νίκαιας να μειώνει προσωρινά στα τρία γκολ (3-6), ωστόσο η Ένωση… φόρτσαρε ξανά και ανέβασε το σκορ στο 3-10 σε 17 λεπτά παιχνιδιού πλέον. Ο αγώνας παρέμεινε στο ίδιο… τέμπο με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμά της και μάλιστα να αυξάνει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +8 (5-13) στο 24ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν άλλαξε κάτι στο ματς, με το σκορ στη συμπλήρωση του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 7-15.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και στο +9 (7-16), ενώ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων πραγματοποίησε δύο πολύ σπουδαίες επεμβάσεις και δεν άφησε την Ένωση να ξεφύγει κι άλλο στο σκορ. Η ΑΕΚ ωστόσο βρήκε τον τρόπο στη συνέχεια να πάει την διαφορά στο +10 (11-21), ενώ λίγο αργότερα, συγκεκριμένα στο 41′ ο δείκτης ανέβηκε ακόμη και στο +11 (12-23). Ο Άρης Νίκαιας από εκεί και πέρα έκανε απλά το… παιχνίδι του, αφού η αναμέτρηση άρχισε να… γέρνει σιγά σιγά σε μεγάλο βαθμό πλέον υπέρ των «κιτρινόμαυρων». Ο «Δικέφαλος» εξακολούθησε να ελέγχει φυσικά το ματς, φτάνοντας το σκορ στο +13 (13-26) στο 47ο λεπτό, έχοντας πια πετύχει νταμπλ σκορ. Η ομάδα των νοτίων προαστίων φάνηκε αρκετά αξιόμαχη πάντως, αν αναλογιστεί κανείς πως πέρυσι κατάφερε να εξασφαλίσει την άνοδό της στην πρώτη κατηγορία του πρωταθλήματος χάντμπολ. Εν τέλει, η αναμέτρηση έφτασε στο τέλος της με την ομάδα του Νίκου Γραμματικού να παίρνει άνετα την πρώτη νίκη της στην φετινή Handball Premier και το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 18-32.

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 0-6, 3-8, 3-10, 6-13, 7-15 (ημιχρ.), 10-17, 12-22, 13-24, 14-26, 15-30, 18-32.

ΑΡΗΣ (Τάκης Μελετάκος): Κουρής, Λαδάκης, Γ. Μελετάκος, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Δ. Μελετάκος, Μαλανδρένιας, Καμπουράκης, Ταβλαρίδης, Κρεμμύδας, Χαρμπής, Μιμίκος, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους, Αντωνιάδης, Βλαχοθανάσης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου, Δομπρής, Μυλωνάς, Αργυρού, Παλεβίτσιους, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης.