Αρχική / AEKPASSION / Προδόθηκε από την άμυνα της και αποκλείστηκε η ΑΕΚ

Προδόθηκε από την άμυνα της και αποκλείστηκε η ΑΕΚ

Η Ένωση παρότι πήρε το προβάδισμα στο 69′ με την κεφαλιά του Γαλανόπουλου στη συνέχεια «πληγώθηκε» από την τραγική αμυντική της συμπεριφορά, γνώρισε την ήττα (2-1) και δεν θα δώσει το παρόν στον Τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ΑΕΚ μετά από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, «μεταμορφώθηκε» με τις αλλαγές του Χιμένεθ στα μισά της επανάληψης και πήρε το προβάδισμα στο 69‘ χάρη στην κεφαλιά του Γαλανόπουλου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τάνκοβιτς. Στη συνέχεια η αμυντική της συμπεριφορά παρουσίασε παθογένειές για άλλη μια φορά στη φετινή σεζόν και στο 81′ ο Κριμέντσικ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα από πλάγια θέση με δυνατό σουτ. Τη «χαριστική» βολή στην Ένωση την έδωσε ο Ζίβκοβιτς όταν από λάθος του Μιτάι είδε εκτός θέσης τον γκολκίπερ των «κιτρινόμαυρων» και διαμόρφωσε το 2-1.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με πολλά λάθη εκατέρωθεν και χωρίς κάποια ουσιαστική φάση στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε με βαθιές μπαλιές από τον άξονα να «χτυπήσει» στα άκρα της Ένωσης, διότι οι Λόπεζ-Βασιλαντωνόπουλος έμεναν αρκετά ψηλά στο γήπεδο και άφηναν κενά στις πτέρυγες τους. Στο 25’ ο Ζίβκοβιτς με μια πανέξυπνη μπαλιά βρήκε τον Ροντρίγκο, ο μπακ του ΠΑΟΚ μπήκε από δεξιά στην περιοχή γύρισε την μπάλα για τον Ουάρντα, ωστόσο το πλασέ του Αιγύπτιου αποκρούστηκε από τον Τσιντώτα. Μάλιστα, στην προσπάθεια του ο 27χρονος μεσοεπιθετικός χτύπησε τον τερματοφύλακα των «κιτρινόμαυρων» στο κεφάλι, με τον τελευταίο να συνέρχεται έπειτα από την χορήγηση των πρώτων βοηθειών από το ιατρικό επιτελείο της ΑΕΚ. Οι Θεσσαλονικείς εξακολουθούσαν να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα και στο 35 έφτασαν ξανά κοντά στο 1-0, έπειτα από βαθιά μπαλιά του Αουγκούστο στην πλάτη της άμυνας ο Ουάρντα με τη μια γύρισε για τον Σβιντέρσκι, με τον Πολωνό να πιάνει την κεφαλιά αλλά να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Εντελώς ακίνδυνη η ΑΕΚ σε όλο το πρώτο 45λεπτο με ένα απελπιστικά άστοχο σουτ του Λόπεζ να αποτελεί την μοναδική της τελική προσπάθεια.

Χωρίς αλλαγές στην αρχική τους σύνθεση ξεκίνησαν οι δυο ομάδες στην επανάληψη. Στο 46’ ο Τσιντώτας έκανε την επέμβαση σε σέντρα-σουτ από τα αριστερά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Έλληνας γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Αογκούστο. Οι παίκτες της ΑΕΚ κατάφεραν αρχικά να παγώσουν το ρυθμό του αγώνα και στο 53’ έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία με μακρινό σουτ του Βασιλαντωνόπουλου, όμως 6 λεπτά αργότερα ο Ουάρντα έκανε επικίνδυνο γύρισμα για τον Σβιντέρσκι εκείνος μέσα στην περιοχή δέχτηκε το μαρκάρισμα από τον Γαλανόπουλο και ο Ιταλός ρέφερι υπέδειξε την άσπρη βούλα θεωρώντας πως ο Έλληνας χαφ μάρκαρε αντικανονικά τον Πολωνό στράικερ. Ο Βιεϊρινια ανέλαβε την εκτέλεση αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Τσιντώτα, γεγονός που αφύπνισε τους «κιτρινόμαυρους» με τον Μανόλο Χιμένεθ να προχωρά σε τριπλή αλλαγή (Εκτός Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς μέσα Μιτάι, Τάνκοβιτς και Αλμπάνης), η οποία έφερε δραστικά αποτελέσματα αρχικά στο 67’ όταν ο Αλμπάνης από πλάγια πέρασε μια κάθετη μπαλιά για τον Ανσφαριφάρντ , ο Ιρανός έπιασε το σουτ όμως ο Πασχαλάκης απέκρουσε στην κλειστή του γωνία. Η εν λόγω προσπάθεια μπορεί να μην κατέληξε σε γκολ αλλά αποδείχτηκε πως ήταν η προειδοποιητική βολή, διότι δυο λεπτά αργότερα κι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τάνκοβιτς ο Γαλανόπουλος πήδηξε μόνος του ανενόχλητος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη. Η Ένωση είχε το μομέντουμ, ο ΠΑΟΚ έδειχνε σαστισμένος με τον Γκαρσία να αντιδρά περνώντας εσπευσμένα στο ματς τους Μιχαηλίδη και Κρμέντσικ, με τον Τσέχο να βγάζει «ασπροπρόσωπο» τον προπονητή του στέλνοντας τη μπάλα στα «κιτρινόμαυρα» δίχτυα με δυνατό σουτ από μέσα και δεξιά εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία των παικτών του Χιμένεθ. Ο Ανδαλουσιανός τεχνικός έβαλε και δεύτερο επιθετικό (Κοσίδη) στο ματς γυρνώντας το σύστημα σε 4-4-2, όμως σε μια απόπειρα για γέμισα πίσω από τη σέντρα ο Μάριο Μιτάι έκανε λάθος και έδωσε τη δυνατότητα στον Ζίβκοβιτς να κρεμάσει τον -εκτός εστίας- Τσιντώτα διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-1.

Μοιραία η ΑΕΚ προδόθηκε γι’ άλλη μια φορά από την φετινή προβληματική αμυντική της λειτουργία και γνώρισε τον αποκλεισμό, ενώ αξίζει να επισημάνουμε πως οι «κιτρινόμαυροι» δεν θα δώσουν το παρόν σε Τελικό Κυπέλλου έπειτα από 5 συνεχόμενες χρονιές.

• ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-1( 84′ Κρμέντσικ, 96′ Ζίβοκβιτς- 69′ Γαλανόπουλος)
  • Διαιτητής: Ντόβερι (Ιταλία)
  • Κίτρινες: Ανσαριφάρντ,Νεντελτσιάρου

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος (87′ Νταντσένκο), Λόπες (61′ Μιτάϊ), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι (87′ Κοσίδης), Νεντελτσιάρου, Γαλανόπουλος, Σιμάνσκι (61′ Τάνκοβιτς), Κρίστισιτς (61′ Αλμπάνης), Μάνταλος, Ανσαριφάρντ