Αρχική / AEKPASSION / Πρόκριση στον τελικό παρά την ήττα

Πρόκριση στον τελικό παρά την ήττα

Η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, αν και έχασε στο Φάληρο 2-1 και προβλημάτισε με την απόδοσή της. Το πρώτο 10λεπτο του β΄ μέρους το καλύτερο κομμάτι για την Ένωση.

Ο Αλμέιδα με πολλές αλλαγές στην 11άδα όπως αναμενόταν, παρουσίασε ένα σύνολο που από τα πρώτα λεπτά κλείστηκε πίσω, με τον Ολυμπιακό να το εκμεταλλεύεται, να πιέζει και να κάνει το 1-0 στο 27’ με κεφαλιά του Βαλμπουενά.

Στη συνέχεια χωρίς να αλλάξει κάτι ιδιαίτερα, κατάφερε να βγάλει κάποιες επιθέσεις και η ΑΕΚ, ενώ παραλίγο με να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με κεφαλιά του Πινέδα που έφυγε μόλις άουτ.

Στο β’ ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε εντυπωσιακά χάνοντας 3 κλασσικές ευκαιρίες(!) , δύο με τον Γκαρσία και μία με τον Χατζισαφί. Αμέσως μετά ήρθε η ισοφάριση 1-1 στο 52′ μετά από σουτ του Γκαρσία και κόντρα στο σώμα του Μπα.

Λίγο μετά όμως ο Χουάνγκ (57′) με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-1 για τον Ολυμπιακό, φέρνοντας πάλι την ΑΕΚ σε δύσκολη θέση.

Η ΑΕΚ παραλίγο να απαντήσει με τον Τσούμπερ στο 70′, που πλάσαρε εκπληκτικά τον Πασχαλάκη αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR ως (οριακό) οφσάιντ.

Τελικά η ΑΕΚ πέτυχε το στόχο της που ήταν η πρόκριση στον Τελικό, αφού στο υπόλοιπο του αγώνα αμύνθηκε καλά και δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να την απειλήσει. Προβλημάτισε όμως με την απόδοσή της, αφού ουσιαστικά ήταν η ΑΕΚ που ξέρουμε μόνο στο πρώτο 10λεπτο του β’ μέρους.

Ξεκάθαρα ευνοϊκή προς τους γηπεδούχους η διαιτησία του Αζέρου διαιτητή Αγκάγιεφ, που ανέχτηκε το σκληρό παιχνίδι του Ολυμπιακού από την αρχή και χάρισε αποβολή στον Ρέαμπτσιουκ  που πάτησε το πόδι του Ρότα.

• Το φιλμ του αγώνα:

Β’ Ημιτελικός Κυπέλλου Ελλάδας

Γήπεδο: ‘’Γ.Καραϊσκάκης’’

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-1 (27′ Βαλμουενά, 57’Χουάνγκ – 52′ αυτ.Μπα)

Κίτρινες κάρτες: Μοχαμάντι, Γαλανόπουλος,Σιμάνσκι,Γκατσίνοβιτς,Χατζισαφί

Διαιτητής: Aγκάγεφ (Αζερμπαϊτσάν)/ VAR : Μασίγιεφ (Αζερμπαϊτσάν)

AEK(Aλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Μουκουντί, Μοχαμάντι (13’ Χατζισαφί), Γαλανόπουλος(72′ Σιμάνσκι), Μάνταλος (72′ Γιόνσον), Πινέδα, Φερνάντες (63′ Ελίασον), Τσούμπερ, Γκαρσία (72′ Γκατσίνοβιτς)

Από μικρός, όταν πρωτοπάτησα το πόδι μου στη Νέα Φιλαδέλφεια στα τέλη του '70, κατάλαβα ότι η ΑΕΚ ήταν, είναι και θα είναι η μεγάλη μου αγάπη.Μια μπάλα ή μια κιτρινόμαυρη φανέλα με το δικέφαλο ήταν διαχρονικά τα καλύτερα δώρα για μένα!Μεγαλώνοντας και αφού ΄΄έφαγα'' τα γόνατά μου στα ξερά γήπεδα των τοπικών πρωταθλημάτων της Αθήνας,προσπάθησα μέσω της αθλητικής δημοσιογραφίας,να παραμείνω κοντά στην ΑΕΚ και στους αγωνιστικούς χώρους.Πλέον έχω αυτή την ευκαιρία μέσα από τη φιλόξενη παρέα του aekpassion και στόχος μου είναι να μεταφέρω στους φίλους της Ένωσης εικόνες,κλίμα και συναισθήματα από την αγωνιστική δράση της ομάδας της καρδιάς μας!