Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Σαν σήμερα: H AEΚ κέρδιζε με 1-4 την Καλλιθέα,πραγματοποιώντας τη πιο ευρεία εκτός έδρας νίκη της σεζόν(VIDEO)

Η ΑΕΚ τη σεζόν 2005-2006, με τον Φερνάντο Σάντος στο τιμόνι,έβαζε τις βάσεις για να πάρει τη 2η θέση στο πρωτάθλημα και να βρεθεί στους ομίλους του Champions League,πράγμα το οποίο στο τέλος της χρονιάς το κατάφερε.

Στη πορεία προς τη δεύτερη θέση,ένα από τα εμπόδια στο δεύτερο γύρο ήταν και η Καλλιθέα. Η ΑΕΚ με μια μεστή εμφάνιση από το πρώτο ημίχρονο δεν έδωσε δικαιώματα στον αντίπαλο να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα και πήρε μια μεγάλη νίκη με 1-4,την πιο μεγάλη σε εύρος νίκη εκείνη τη σεζόν. Το σκορ άνοιξε στο 11′ ο Βλάνταν Ίβιτς με κοντινό σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή μετά από γύρισμα του Λυμπερόπουλου ενώ στο 44′ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου,μετά από κόρνερ του Ζούλιο Σέζαρ, ο Αλεξόπουλος με πλασέ έκανε το 0-2 απλοποιώντας τη κατάσταση για την ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ έκανε το 0-3 στο 77′ με σκόρερ τον Έμερσον,ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ,μετά από ασίστ του Σέζαρ. Στο 81′ με τον Τσίγκα η Καλλιθέα μείωσε σε 1-3 όμως ο Παντελής Καπετάνος μετά από γύρισμα του Σέζαρ και πάλι,πέτυχε και αυτός γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 1-4.