Αρχική / AEKPASSION / Σαρωτική ΑΕΚ στην επανάληψη και απόδραση από το “Κλεάνθης Βικελίδης” με λυτρωτή Άμραμπατ!

Οι «κιτρινόμαυροι» του Αλμέιδα έφυγαν με το τεράστιο διπλό από την έδρα του Άρη και συνεχίζουν την μάχη τους για το φετινό Πρωτάθλημα.

Σπουδαία νίκη-απόδραση για την ΑΕΚ από το “Κλεάνθης Βικελλίδης”!

Η Ένωση παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 στο 36′ από το τέρμα του Μορόν (σ.σ χωρίς να είναι ξεκάθαρο αν η μπάλα πέρασε ολόκληρη τη γραμμή στην προσπάθεια του Ισπανού) μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και σημείωσε το 1-1 χάρη στο τέρμα του Σιντιμπέ στο 49′.

Εν συνεχεία, οι φιλοξενούμενοι… έγειραν το γήπεδο με τον Χουτεσιώτη να πραγματοποιεί 10(!) αποκρούσεις στις προσπάθειες των παικτών του Αλμέιδα, ωστόσο η λύτρωση ήρθε με το τέρμα του Νορντίν Άμπρατατ στο 84′ για το τελικό 1-2.

Το ματς

Εξαιρετικός ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Κάτι που οφειλόταν κυρίως στην ΑΕΚ που μπήκε πολύ δυνατά. Η «Ένωση» είχε σημαδέψει το αριστερό άκρο της άμυνας του Άρη, με τον Άμραμπατ να κάνει δύσκολη τη ζωή του Φατόρε αναγκάζοντας τον Άκη Μάντζιο να τον αλλάξει θέση με τον Μοντόγια.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για τους φιλοξενούμενους, μόλις στο 2′, με τον Ελίασον να πιάνει το διαγώνιο πλασέ βλέποντας τον Χουτεσιώτη να διώχνει με υπερέκταση σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα με το δυνατό μακρινό σουτ του Ζαμόρα, στο 6′, με τον Αθανασιάδη να πραγματοποιεί την πρώτη του μεγάλη απόκρουση στο παιχνίδι.

Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ συνέχισε να ελέγχει το τέμπο. Πίεζε ψηλά, έπαιζε με υπομονή και δημιουργούσε ευκαιρίες είτε σε σετ παιχνίδι είτε με στατικές φάσεις. Χαρακτηριστικές οι ευκαιρίες με Βίντα (8′), Ελίασον (17′) και Πόνσε (18′).

Στο 23′ ο Άρης είχε τεράστια τριπλή ευκαιρία. Σε πρώτο χρόνο εξαιρετική επέμβαση του Αθανασιάδη σε σουτ του Μορόν, σε δεύτερο το τελείωμα του Παναγίδη κόντραρε, ενώ στα καπάκια ο Μανού Γκαρθία πήρε και αυτός το «ριμπάουντ», αλλά το δικό του σουτ έφυγε άουτ.

Μια φάση που επίσης δεν έσπασε το τέμπο της ΑΕΚ που ενέτεινε την πίεσή της. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα απείλησε στο 28′ με την πολύ ωραία συνεργασία των Τσούμπερ και Ελίασον, με τον Ελβετό άσο να έχει και δεύτερο σουτ στα καπάκια (29′) που όμως πέρασε δίπλα από τη ρίζα του αριστερού δοκαριού.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει για το γκολ, όπως με τη στιγμή του Σιντιμπέ στο 31′, για να φτάσουμε στη φάση του 36′ και του 1-0 για τον Άρη: Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, του πρώτου των γηπεδούχων στο ματς, η μπάλα έφτασε στην απέναντι πλευρά στον Μορόν. Ο Ισπανός φορ συνέκλινε, έπιασε το σουτ και μετά από διπλή κόντρα (σε Σιμάνσκι και Βίντα) ο Αθανασιάδης έπεσε χαμηλά και με τρομερή εκτίνακη έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή! Ωστόσο, ο Χρήστος Βεργέτης είπε στους παίκτες των δύο ομάδων να περιμένουν και μόλις έλαβε την ενημέρωση από τον Γερμανό Πάτρικ-Φραντς Χανσλμπάουερ έδειξε σέντρα, δείχνοντας ότι η μπάλα έχει περάσει ολόκληρη τη γραμμή. Κάτι που, τουλάχιστον από το τηλεοπτικό ριπλέι, δεν φάνηκε καθαρά.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο 44′. Ο Σιμάνσκι έβγαλε στην αντεπίθεση τον Ελίασον με τρομερή βαθιά μπαλιά, ο Σουηδός έκανε την παράλληλη μέσα στην περιοχή όπου ήταν ολομόναχος ο Άμραμπατ, ο οποίος όμως εκτέλεσε πολύ άσχημα. Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 1-0.

Μία αλλαγή στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ήταν για τον Άρη, με τον Άκη Μάντζιο να περνά τον Τζούρασεκ αντί του Βερστράτε θέλοντας να ενισχύσει τον άξονα.

Η ΑΕΚ μπήκε ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και αφού έχασε τις πρώτες της ευκαιρίες, βρήκε το γρήγορο γκολ, στο 49′. O Xατζισαφί έβγαλε ωραία κάθετα στον Πόνσε, ο οποίος έπιασε διαγώνιο σουτ προς το δεύτερο δοκάρι, με τον Σιντιμπέ να έχει ακολουθήσει ωραία και να προλαβαίνει μπαίνοντας στην τροχιά της μπάλας, για να τη στείλει στα δίχτυα.

Για να αρχίσει έκτοτε η «Ένωση» να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, διαπιστώνοντας εκ νέου ότι ο Χουτεσιώτης ήταν σε τρομερή μέρα. Ενδεικτικές οι φάσεις με Πόνσε (54′), Σιμάνσκι (56′), Βίντα (58′), Άμραμπατ (61′) και φυσικά με τη μεγάλη διπλή ευκαιρία του Τσούμπερ (63′).

Στο 65′ η ΑΕΚ σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ του Πόνσε στον Χουτεσιώτη. Η φάση εξετάστηκε και εντέλει δόθηκε οφσάιντ.

Και ενώ η ΑΕΚ συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, με τον Χουτεσιώτη να έχει φτάσει ήδη τις δέκα αποκρούσεις, τελικά ήρθε η λύτρωση για τους «κιτρινόμαυρους», στο 84′! Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Άρη, ο Άμραμπατ με δυνατό σουτ περίπου από το σημείο του πέναλτι σκόραρε και έκανε το 1-2 για την ομάδα του.

Στο 88′ ο Χρήστος Βεργέτης έδειξε πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ, για μαρκάρισμα του Ροζ στον Αραούχο. Παράβαση όντως υπήρχε, ωστόσο είχε προηγηθεί φάουλ του Αργεντινού φορ στον Φατόρε, κάτι που διάπιστωσε αφού εξέτασε τη φάση στο VAR αλλάζοντας την απόφασή του. Εξού και το 1-2 έμεινε μέχρι το φινάλε των καθυστερήσεων, όπου έλαβε χώρα και η αποθέωση στον Δεληζήση.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης – Φατόρε, Ροζ (90’+3′ Δεληζήσης), Μπράμπετς, Μοντόγια – Βερστράτε (46′ Τζούρασεκ), Νταρίντα (77′ Ζαν Ζιλ) – Παναγίδης, Μάνου Γκαρθία (64′ Φετφατζίδης), Ζαμόρα – Μορόν (77′ Ανσαριφάρντ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης – Σιντιμπέ (82′ Φερνάντες), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί – Άμραμπατ (87′ Γαλανόπουλος), Σιμάνσκι (71′ Αραούχο), Γιόνσον, Ελίασον (71′ Πινέδα) – Πόνσε, Τσούμπερ (82′ Λιούμπισιτς).

Γεννημένος στο Περιστέρι, είμαι απόφοιτος του Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου έχοντας μεταπτυχιακό στη Σχολή Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής. Με οικογενειακές καταβολές από τον Πόντο και παππούδες πρόσφυγες δεν θα μπορούσα να υποστηρίζω άλλη ομάδα πέρα από την προσφυγομάνα ΑΕΚ. Θέλω να συγχαρώ όλα τα παιδιά για την αξιέπαινη προσπάθεια που κάνουν στο aekpassion.gr και να τους ευχαριστήσω για την ευκαιρία που μου έδωσαν, ώστε να συμπορευτώ μαζί τους σε αυτό το υπέροχο «κιτρινόμαυρο» ταξίδι.

Ποδόσφαιρο Γυναικών: Στην ΑΕΚ η Κύπρια επιθετικός Άντρι Βιολάρη

Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου της Ένωσης ανακοίνωσε την κορυφαία Κύπρια αθλήτρια. Η ανακοίνωση της Ερασιτεχνικής: …