Αρχική / AEKPASSION / Σκόραρε ο Πινέδα με το Μεξικό(vid)

Σκόραρε ο Πινέδα με το Μεξικό(vid)

O άσος της ΑΕΚ ξεκίνησε σαν βασικός και σκόραρε για την πρόκριση του Μεξικό στα ημιτελικά του Nations League Concacaf.

Ο Ορμπελίν Πινέδα επέστρεψε στις υποχρεώσεις της Εθνικής του ομάδας με τον καλύτερο τρόπο. Ο μέσος της ΑΕΚ είχε εξαιρετική απόδοση στον αγώνα του Μεξικό με την Τζαμάικα(2-2) στο “Αζτέκα” τα ξημερώματα. Η ισοπαλία αυτή αρκούσε στο Μεξικό για να προκριθεί στα ημιτελικά του Nations League για τη ζώνη Concacaf.

Ο Ορμπελίν με το 10 στην πλάτη, ήταν στη βασική ενδεκάδα του Ντιέγκο Κόκα και με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 στο 17′, ενώ αντικαταστάθηκε στο 63′ από τον Ντιέγκο Λαϊνές.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές, με τον Μπόμπι Ντε Κόρδοβα Ριντ στο 7′ και αυτογκόλ του Έντσον Άλβαρες στο 32′, ενώ ο Ίρβινγκ Λοσάνο με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Πινέδα μίλησε για το ματς και παραδέχτηκε τις δυσκολίες που αντιμετώπισε το Μεξικό. Αναλυτικά οι δηλώσεις του: «Η αλήθεια είναι ότι ήταν πολύ δύσκολο για εμάς στην αρχή να προσαρμοστούμε στο παιχνίδι που είχαμε σχεδιάσει. Τα γκολ τα δεχτήκαμε από αδράνεια, αλλά πρέπει να βελτιωθούμε σε κάθε περίπτωση. Έχουμε αρκετό δρόμο για να διορθώσουμε τις λεπτομέρειες»

Για τη δική του απόδοση και το γκολ που πέτυχε, ο Πινέδα σχολίασε: «Συνεχίζω να δουλεύω καθημερινά. Αυτή είναι η δουλειά, να συνεχίσω να εξελίσσομαι. Μου δόθηκε αυτή η ευκαιρία και προσπαθώ να την εκμεταλλευτώ στο έπακρο και χαίρομαι γι’ αυτό. Ας ελπίσουμε ότι μπορούμε να πάρουμε περισσότερες νίκες, να πετύχουμε περισσότερα γκολ και να βοηθήσουμε την εθνική».