Αρχική / ΧΑΝΤΜΠΟΛ / Σωτήρας Συγγάρης, πηγαίνει για πρόκριση στη Θεσσαλονίκη!

Σωτήρας Συγγάρης, πηγαίνει για πρόκριση στη Θεσσαλονίκη!

Η ΑΕΚ σε ματς γκραν-γκρινιόλ επικράτησε με 27-26 του ΠΑΟΚ στην παράταση, με τον Συγγάρη να αποκρούει πέναλτι στο τελευταίο δευτερόλεπτο και να δίνει την νίκη!

Η ΑΕΚ μπήκε χωρίς συγκέντρωση στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να κάνει σερί 6-0 και να πηγαίνει το σκορ στο +5 (2-7). Στην συνέχεια, η «Ένωση» βρήκε ρυθμό και κατάφερε να μειώσει σε 7-9. Οι «ασπρόμαυροι» με τον τερματοφύλακα τους να είναι σε καλή μέρα, ανέβασαν και πάλι απόδοση και το σκορ σε 9-12 και μπήκαν στα αποδυτήρια με την διαφορά στο +3.

Οι παίκτες της «Ένωσης» στο δεύτερο ημίχρονο εκμεταλλεύτηκαν κάποια κενά στην άμυνα του ΠΑΟΚ, μειώνοντας σε απόσταση αναπνοής στο 14-15. Κατόπιν, η ΑΕΚ πέταξε την ευκαιρία να ισοφαρίσει τους φιλοξενούμενους, που με 2 γκολ, πήγαν και πάλι στο +3 (14-17). Οι «κιτρινόμαυροι» προσπέρασαν μετά από πολύ ώρα τον ΠΑΟΚ στο 19-18, δίνοντας ελπίδες νίκης. Ο Μπάγιος ισοφάρισε σε 23-23, στην εκπνοή του αγώνα, στέλνοντας τον σε παράταση.

Τελικά, η ΑΕΚ κέρδισε το παιχνίδι στην παράταση με 27-26 και έκανε το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών με τον ΠΑΟΚ.

Επόμενη αναμέτρηση για την ΑΕΚ η ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Νεάπολης (8/5, 20:00) για τον δεύτερο ημιτελικό.