Αρχική / ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΙ / Tα τελευταία ματς στο Καραισκάκης από τότε που η Ένωση επέστρεψε στην Superleague

Το AEKPassion κάνει ένα flashback στα τελευταία ματς στο συγκεκριμένο γήπεδο, είτε τα αποτελέσματα ήταν καλά είτε κακά.

Σήμερα η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο Καραισκάκης, και όπως κάθε χρόνο το συγκεκριμένο ματς αποτελεί “ντέρμπι” φωτιά. Ντέρμπι για σκληρά άντερα που όταν μπαίνεις σε αυτό το γήπεδο πρέπει να τα δίνεις όλα. Άσχετα αν αυτό δεν γίνεται κάθε φορά, διότι δεν μπορούμε να πούμε πως τα τελευταία χρόνια η ιστορία μας… ευνοεί. Είτε οι αιτίες είναι δικαιολογημένες είτε όχι.

Οι οδυνηρές ήττες

• Ολυμπιακός – ΑΕΚ 4-1 17/2/19

Για παράδειγμα πέρυσι η Ένωση έχασε ένα ματς που στο πρώτο ημίχρονο έπρεπε να προηγούνταν με 0-2 τουλάχιστον,και κατέληξε να χάσει με 4-1, δεχόμενη 3 γκολ στο τελευταίο 20λεπτο. Έχοντας την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και ανοίγοντας το σκορ με τον Πόνσε στο 3′, συνέχισε να απειλεί αφού έχασε και άλλες 2 μεγάλες ευκαιρίες με Μάνταλο, όπου θα μπορούσε να είχε καθαρίσει το ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι καταστάσεις άλλαξαν, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε νωρίς, οι ψυχολογίες άλλαξαν και σε συνδυασμό και με 2 τραγικά λάθη σε κέντρο και σε άμυνα ο Ολυμπιακός έβαλε άλλα 3 γκολ. Ήταν μία κλασσική ήττα τύπου…”Καραισκάκης” όπου η ΑΕΚ δέχτηκε την μία σφαλιάρα μετά την άλλη από το.. πουθενά.

• Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0 2/10/16

Το συγκεκριμένο ματς αποτελούσε παιχνίδι όπου η ΑΕΚ ήταν σαν να μην μπήκε ποτέ στο γήπεδο. Ναι μεν πάλι η διαφορά ήταν στα 3 γκολ, αλλά η ΑΕΚ δεν έπαιξε ποτέ ποδόσφαιρο σε αντίθεση με το περσινό όπου στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη. Δεχόμενη γκολ από το 6ο λεπτό, δεν απάντησε ποτέ σε ευκαιρίες, με τον Ολυμπιακό να είναι καταιγιστικός και να πετχαίνει και άλλα 2 γκολ στο 2ο ημίχρονο.

• Ολυμπιακός – ΑΕΚ 4-0 17/10/15

Περίπου έναν χρόνο πριν, μπορούμε να πούμε πως ήταν το ματς που πλήγωσε περισσότερο την Ένωση. Και αυτό διότι δέχτηκε 4 γκολ λίγο καιρό μετά την επιστροφή της Ένωσης στην Superleague, όπου το “αίμα της έβραζε” για μεγάλα αποτελέσματα. Κατώτερη σε όλο το ματς δέχτηκε 4 γκολ, σε ένα ματς που έμοιαζε πολύ με το περσινό, δεχόμενη τα υπόλοιπα 3 στο τελευταίο εικοσάλεπτο.

Τα μεγάλα “διπλά”

Ας θυμηθούμε τώρα λιγο για να “σπάσει” και το κλίμα 2 μεγάλα ματς που η Ένωση έφυγε με το διπλό από το Καραισκάκης. Ο ένας ήταν αγώνας κυπέλλου βέβαια, και ο άλλος πρωταθλήματος.

• Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-2 13/4/17

Το ματς για το κύπελλο, το οποίο ήταν την ίδια σεζόν όπου η Ένωση έχασε με 3-0 για το πρωτάθλημα, θα μπορούσαμε να πούμε πως ήταν τελείως διαφορετικό από το τελευταίο. Μάλιστα ήταν το πρώτο διπλό της Ένωσης στο Καραισκάκης ύστερα από αρκετά χρόνια. Προηγήθηκε στο ίδιο λεπτό όπου δέχτηκε το πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα (6ο λεπτό) με τον Αραούχο. Η ΑΕΚ όμως δεν σταμάτησε εκεί. Στα επόμενα λεπτά έκανε 2 ακόμα μεγάλες φάσεις με πρωταγωνιστή ξανά τον Αραούχο και στις 2, αλλά δεν ευτύχησε να σκοράρει. Σαν απάντηση ο Ολυμπιακός στην πρώτη του ουσιαστική φάση στο 13′ ισοφάρισε. Ακολούθησε ένα πραγματικό ντέρμπι με φάσεις και από τις 2 ομάδες, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε σκοράρει στο 1ο ημίχρονο ξανά. Στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΚ έκανε το 1-2 με τον Πατίτο Ροντρίγκεζ στο 63′ και κατάφερε να διατηρήσει αυτό το σκορ μέχρι τέλους. Ήταν το πρώτο διπλό της Ένωσης έπειτα από 7,5 χρόνια.

• Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-2 4/2/18

Και φτάνουμε σε ένα από τα μεγαλύτερα “διπλά” της Ένωσης του τελευταίου διαστήματος. Όχι λόγω του σκορ, αλλά του τι σήμαινε αυτό το διπλό, αφού άνοιξε τον δρόμο της ΑΕΚ προς το πρωτάθλημα, αλλά και το πως ήρθε. 0-0 μέχρι και το 80′ όπου υπήρχαν φάσεις εκατέρωθεν και από τις 2 ομάδες. 1-0 ο Ολυμπιακός στο 81΄με γκολ του Ανσαριφάρντ, και όλα για την Ένωση μοιάζουν χαμένα. Γιατί δεν είναι εύκολο να ξεπερνάς ένα σκορ που είναι 1-0 στο 81΄. Τεράστια αλλαγή ψυχολογίας, όπου εκεί πας για το Χ και αν.. Αλλά έγινε το θαύμα. 1-1 με Τσιγκρίνσκι 6 λεπτά αργότερα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ύστερα από μία..καραμπόλα (ευτυχώς) μεταξύ Λάζαρου και Γιακουμάκη. Και το τελειωτικό χτύπημα, μία φάση που έμεινε χαραγμένη στο μυαλό του κάθε Ενωσίτη, ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τον κάθε Ενωσίτη, το 1-2 με τον Γιώργο Γιακουμάκη. Έχουμε φτάσει στο 93ο λεπτό ο Λιβάγια έχει τη μπάλα από τα δεξιά, ο Γκάλο με κίνηση του την δέχεται από αυτόν και με την μία σεντράρει συρτά στην καρδιά της περιοχής του Ολυμπιακού, όπου ο Γιακιουμάκης σαν τρέιλερ κάνει κίνηση προς τη μπάλα νικώντας τους αμυντικούς και με κοντινό πλασέ διαμορφώνει το τελικό 1-2. Μία απίστευτη ανατροπή εντός 12 λεπτών από την Ένωση, των τελευταίων λεπτών του αγώνα μάλιστα.