Αρχική / ΚΥΠΕΛΛΟ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Τεσσάρα με «σβηστές» τις μηχανές και πρόκριση στα ημιτελικά!

Τεσσάρα με «σβηστές» τις μηχανές και πρόκριση στα ημιτελικά!

Η Ένωση δεν δυσκολεύτηκε καθόλου κόντρα στον Παναιτωλικό και χωρίς να εντυπωσιάσει,έκανε τη «δουλειά» και με σκορ 4-0 πέρασε «αέρα» στα ημιτελικά του Κυπέλλου. MVP ο Νέναντ Κρίσιτσιτς που ήταν και σήμερα απολαυστικός.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τους Τσιντώτα, Βράνιες, Σβάρνα, Μπακάκη, Λόπες, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλο, Αραούχο, Λιβάγια, Ολιβέιρα. Κατάφερε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ με τον Ολιβέιρα στην επιστροφή του να βρίσκει γρήγορα δίχτυα και να απλοποιεί τα πράγματα για την ομάδα. Γενικά είδαμε την ΑΕΚ να παίζει συντηρητικά και να μη επιθυμεί να ανεβάσει τον ρυθμό του αγώνα,με τον Παναιτωλικό να μην μπορεί να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το σημερινό αγώνα. Κρίστιτσιτς,Λιβάγια και Αλμπάνης πέτυχαν και αυτοί γκολ και έδωσαν στην ΑΕΚ μια ευρεία νίκη 4-0 και το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς χωρίς να πιέζει ιδιαίτερα, και κατάφερε να πετύχει τον στόχο της από νωρίς.

7′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ολιβέιρα ύστερα, από σέντρα του Λόπες από αριστερά, κεφαλιά – πάσα του Αραούχο, προς τον Ολιεβέιρα και τον τελευταίο να τελειώνει την φάση με ένα ωραίο σουτ στον αέρα.

Έτσι η ΑΕΚ μπήκε μπροστά από νωρίς στο σκορ, διαμορφώνοντας και το συνολικό σκορ σε 2-1.

Στην συνέχεια του αγώνα μέχρι και το ….. δεν είδαμε κάποια διάθεση της ΑΕΚ να δημιουργήσει κάποια νέα ευκαιρία, αφήνοντας το παιχνίδι σε ένα χαμηλό τέμπο. Χωρίς να βλέπουμε κάτι ιδιαίτερο τόσο από ΑΕΚ όσο και από Παναιτωλικό καταλαβαίναμε πως η ΑΕΚ θα πετύχαινε δεύτερο τέρμα ανάλογα μόνο με τις ορέξεις των Λιβάγια, Αραούχο και Ολιβέιρα. Όμως η συγκεκριμένη τριάδα δεν έκανε τα όσα αναμένονταν να κάνει. Στο 35ο λεπτό(!) πραγματοποίησε την 2η υποψία ευκαιρίας η ομάδα μας με τον Βράνιες να μην προλαβαίνει να σουτάρει μέσα στην μικρή περιοχή έπειτα από foul που εκτέλεσε ο Μάνταλος.

36΄ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο στο ύψος της περιοχής του Παναιτωλικού πάσαρε στον Μάνταλο ο οποίος έκανε κίνηση από τα αριστερά, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή,γύρισε την μπάλα και “βρήκε” τον Κρίστιτσιτς, ο οποίος ουσιαστικά πλάσαρε σε κενή εστία για να κάνει το 2-0. Δεύτερη τελική, δεύτερο γκολ για την Ένωση.

Το 2ο ημίχρονο έληξε δίχως να δούμε κάτι διαφορετικό από τις 2 ομάδες.

Στο 2ο ημίχρονο στο 46΄ ο Αραούχο έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ έξω από τη περιοχή με το αριστερό όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Τα επόμενα λεπτά πέρασαν χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο,με την εικόνα που είδαμε και στο πρώτο ημίχρονο να παραμένει η ίδια και την ΑΕΚ να μην δημιουργεί κάποια αξιόλογη ευκαιρία πέρα από ένα σουτ του Λόπεζ που πέρασε αρκετά άουτ από τα αριστερά. Στο 69ο λεπτό ο Λόπεζ ξανά θα απειλήσει την εστία του Παναιτωλικού ο οποίος κατέβασε τη μπάλα από τα αριστερά και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση με τον τερματοφύλακα,σούταρε όμως ο Κνετ απέκρουσε τη μπάλα και την έστειλε κόρνερ.

77΄ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο από τα αριστερά πίεσε τον Σιέστεντ και του έκλεψε τη μπάλα,γύρισε μέσα στη μικρή περιοχή τη μπάλα και στο δεύτερο δοκάρι ο Αλμπάνης με προβολή έκανε το 3-0. Το γκολ επικυρώθηκε μετά και από χρήση του VAR.

Στο 84΄ η επόμενη καλή φάση για την ΑΕΚ,με τον Κρίστιτσιτς να κουβαλάει μόνος του τη μπάλα και να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ με τη μπάλα να περνά ξυστά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παναιτωλικού.

87΄ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Μάρκο Λιβάγια μπήκε μέσα στην περιοχή,πήγε να περάσει και τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού ο οποίος τον ανέτρεψε και κέρδισε το πέναλτυ. Ο Κροάτης ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και με πλασέ νίκησε τον Κνετ και έκανε το 4-0 για την ΑΕΚ.

ΑΕΚ:Τσιντώτας,Λόπεζ,Μπακάκης,Σβάρνας,Βράνιες,Σιμόες,Κρίστισιτς,Μάνταλος(71΄ Σιμάνσκι),Λιβάγια,Αραούχο(78΄ Οικονόμου),Ολιβέιρα(60΄ Αλμπάνης)