Αρχική / AEKPASSION / Τέσσερις… γκολάρες ήταν αρκετές

Τέσσερις… γκολάρες ήταν αρκετές

Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα απέναντι στην οργανωμένη άμυνα της ΑΕΛ, όμως στο δεύτερο την ξελάσπωσαν οι Μαχαίρας, Σιμόες, Ανσαριφάρντ και Γαλανόπουλος, οι οποίοι με εξίσου πανέμορφα γκολ… έγραψαν το 4-1.

Η Ένωση αντιμετωπίζει την ΑΕΛ στο γήπεδο «Γεώργιος Καμάρας», σε ένα γήπεδο όπου απέχει 2 περίπου χιλιόμετρα από την «original» περιοχή της ΑΕΚ, τη Νέα Φιλαδέλφεια και το υπό κατασκευή γήπεδό της. Το παιχνίδι ξεκίνησε στις 3 το μεσημέρι, μία αρκετά… oldschool ώρα. Στην επιστροφή της Superleague μετά τη διακοπή για τις Εθνικές ομάδες, και μετά τη λήξη του συναγερμού στην ΑΕΚ με τα συνεχόμενα κρούσματα, ο Καρέρα έκανε rotation και χρησιμοποίησε τους Τσιντώτα κάτω από τα δοκάρια, Παουλίνιο και Λόπες στα άκρα της άμυνας, Σβάρνα και Νεντελτσιάρου ως στόπερ, Σάκχοφ και Σιμόες χρησιμοποιήθηκαν στον άξονα, ενώ δεκάρι μπήκε ο Μάνταλος, δεξιά ο Μαχαίρας, μπροστά ο Ολιβέιρα και αριστερά ο Χρήστος Αλμπάνης, ο οποίος ως πρώην παίκτης του Απόλλωνα Σμύρνης, γνωρίζει το γήπεδο πολύ καλά.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων προέβησαν σε μία όμορφη κίνηση, καθώς στάθηκαν γύρω από το χώρο του κέντρου, ανάμεικτα, τιμώντας τους συναδέλφους τους από τα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα, τα οποία έχουν διακοπεί λόγω της πανδημίας.

«Έπεσε» πάνω σε εξαιρετικό Νάγκι

Η πρώτη τελική στον αγώνα ήρθε από την ΑΕΛ. Στο 11ο λεπτό, ο Μπέρτος βγήκε στην αντεπίθεση, γύρισε στον Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος έστρωσε στον Φιλίπ που έκανε το σουτ, αλλά ο Σβάρνας πρόλαβε και απομάκρυνε σε κόρνερ προ του Πλατέλλα. Η ΑΕΚ απείλησε την εστία του Νάγκι δυο φορές με τον Αλμπάνη στο 18ο και στο 21ο λεπτό. Στην πρώτη περίπτωση μετά την απομάκρυνση του γκολκίπερ των Θεσσαλών, ο εξτρέμ της ΑΕΚ σούταρε με φάλτσο και ο Νάγκι δυσκολεύτηκε όμως έδιωξε σε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα, ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα αρκετά μέτρα πάνω από την εστία, με το αριστερό. Ένα σουτ του Σάκχοφ στο 32 κατέληγε προς την εστία όμως άλλαξε πορεία τελευταία στιγμή από τον Μπέρτο. Σε τρομερή κατάσταση ο γκολκίπερ της Λάρισας, απέκρουσε δυνατή κεφαλιά του Μάνταλου στο 37′. Ο διαιτητής Φωτιάς συμβουλεύτηκε το VAR και πήγε ο ίδιος να δει τη φάση όταν μετά από πλασέ του Μαχαίρα η μπάλα χτύπησε στο χέρι αμυντικού των Θεσσαλών, αλλά είδε φάουλ-ανακάλυψη του Σάκχοφ πάνω στον Σπαρβ στην αρχή της φάσης.

Σούταρε από… παντού και σκόραρε κατά ριπάς!

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε νωρίς γκολ, μόλις στο 55ο λεπτό! Ο Θεοδόσης Μαχαίρας που έχει κερδίσει φανέλα βασικού στο πρωτάθλημα πέτυχε ένα πανέμορφο ΓΚΟΛ με το… κακό του πόδι. Κατέβασε εξαιρετικά τη μπάλα, σούταρε με το αριστερό κατευθείαν από το όριο της μεγάλης περιοχής και έστειλε τη μπάλα στη γωνία της εστίας του Νάγκι. Στο 60ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ αντικατέστησε τον Ολιβέιρα που για ακόμη μία φορά, δεν έπεισε. Στο 66′ ο Λόπες αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με τραυματισμό και τη θέση του πέρασε ο Ινσούα ενώ ο Λιβάια αντικατέστησε τον σκόρερ Μαχαίρα. Στο 67′ ο Σπαρβ έβαλε… γκολάρα αιφνιδιάζοντας τον Τσιντώτα. Με μακρινή βολίδα, ο Σπαρβ «έγραψε» το 1-1. ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ στο 72′! Ο Μάνταλος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μούζεκ, έβγαλε υπέροχη κάθετη στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Νάγκι για το 2-1! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΚΟΛ από τον Σιμόες στο 78ο λεπτό! Ο Πορτογάλος θυμήθηκε τη βραδιά με τη Βόλφσμπουργκ και με έναν κεραυνό σημάδεψε το «Γ» του Νάγκι γράφοντας το 3-1 με καταπληκτικό τρόπο. Δυστυχώς, ο Ιρανός φορ και σκόρερ του 2ου γκολ της Ένωσης, πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις 21 λεπτά καθώς έφυγε από τον αγώνα με ενοχλήσεις στον προσαγωγό. Άλλη μία ΓΚΟΛΑΡΑ στον αγώνα για την ΑΕΚ! Ο Γαλανόπουλος, στην επιστροφή του στη Superleague μετά από περίπου 1 χρόνο, έπιασε απίστευτο μονοκόματο σουτ έξω από την περιοχή το οποίο κατέληξε στη γωνία της εστίας των Θεσσαλών.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λόπες (66′ Ινσούα), Σιμόες, Σάκχοφ (81′ Γαλανόπουλος), Μαχαίρας (66′ Λιβάια), Μάνταλος, Αλμπάνης, Ολιβέιρα (60′ Ανσαριφάρντ), Ανσαριφάρντ (81′ Τάνκοβιτς)