Αρχική / AEKPASSION / Το σπουδαίο πρώτο κύπελλο!

Το σπουδαίο πρώτο κύπελλο!

Έχουν περάσει πολλά πολλά χρόνια, απίστευτες καταστάσεις, αλλά ένα είναι κοινό η χαρά του κόσμου και των παικτών. Πόσο μάλλον όταν σηκώνει η ομάδα για πρώτη φορά στην ιστορία το κύπελλο Ελλάδος. Πριν από 89 χρόνια η Ένωση κατέκτησε το πρώτο κύπελλο της σε αγώνα κόντρα στον Άρη με τελικό σκορ 5-3.

Στο νεοσύστατο θεσμό του κυπέλλου Ελλάδος, η ΑΕΚ επικράτησε του ισχυρού την εποχή εκείνη Άρη και έφερε το κύπελλο στην Αθήνα. Ήταν 8 Νοεμβρίου του 1931 όταν η ΑΕΚ κέρδισε 5-3 τον Άρη στο γήπεδο της Λεωφόρου. Έτσι η ΑΕΚ ήταν η πρώτη κάτοχος του νέου για την εποχή τροπαίου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μάλιστα εκείνη την εποχή είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα, αν και με μόλις ομάδες στο σύνολο. Τότε ήταν φαβορί με τα αδέρφια Βικελίδη και για το κύπελλο. Η ΑΕΚ εκείνη τη χρονιά, τερμάτισε τελευταία στο πρωτάθλημα 8 ομάδων έχοντας σκοράρει 13 τέρματα και έχοντας δεχτεί 35.

Παρά το γεγονός πως οι Θεσσαλονικοίς είχαν και πέντε παίκτες στην Εθνική Ελλάδος, η ΑΕΚ ήταν πιο καλή εκείνη τη μέρα, Με γκολ των Ηλιάσκου στο 5’ό λεπτό, τα γκολ του Μπαλτά στο 27’ο και στο 65’ο λεπτό, το αυτογκόλ του Οικονόμου στο 70’ο λεπτό και το γκολ του Νεγρεπόντη στο 78’ό λεπτό η Ένωση πέτυχε 5 γκολ. Ο Άρης από την πλευρά του μείωσε με χατ τρικ του Κίτσου στο 40’ο, στο 43’ο και στο 80’ό λεπτό.

Για την ιστορία:

Σύνθεση ΑΕΚ: (Κώστας Νεγρεπόντης) Γιάμαλης, Μάλλιος, Νταϊσπάγγος, Αργυρόπουλος, Κωνσταντινίδης, Πάτροκλος, Νεγρεπόντης, Μπαλτάς, Τζιραλίδης, Ηλιάσκος, Τζιραλίδης.

Σύνθεση Άρη: (Ντε Βαλέρ) Κατράντζος, K. Βικελίδης, Οικονόµου, Κατσαούνης, ∆ανελιάν, Ν. Βικελίδης, Βογδάνου, Αγγελάκης, Κίτσος, Καλογιάννης, Αργυριάδης.