Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Τον έπνιξε στη λίμνη,με 4-0!

Τον έπνιξε στη λίμνη,με 4-0!

Στους ”Ζωσιμάδες” η ΑΕΚ ισοπέδωσε τον ΠΑΣ με 4-0 , με ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, το καλύτερο της σεζόν και παίζοντας σαν πραγματική Πρωταθλήτρια!

Σκόρερ οι Μάνταλος, Πόνσε(2) και Μιχαήλ(αυτογκόλ).

Παρά το κρύο(3°C)και τη χιονόπτωση τις προηγούμενες ημέρες, ο αγωνιστικός χώρος του Εθνικού Σταδίου των Ιωαννίνων, ήταν σε πολύ καλή κατάσταση.Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε σύστημα 3-5-2 και αποδείχθηκε το ‘’κλειδί’’ για την ευρεία νίκη της ΑΕΚ. Ο Πέτρος Μάνταλος ήταν ο καλύτερος της Ένωσης,αφού έτρεξε, μοίρασε, σκόραρε και γενικά έκανε αρχηγική εμφάνιση, χωρίς βέβαια να υστερήσει κανείς άλλος, αφού όλη η ομάδα απέδωσε κατά διαστήματα χορταστικό ποδόσφαιρο.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο ΠΑΣ ζήτησε πέναλτυ σε μονομαχία Μπακάκη-Κρίζμαν, χωρίς όμως να υπάρχει τίποτα.

Στο 3’ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτυ σε ανατροπή του Πόνσε από τον Μπουκουβάλα (του πάτησε το πόδι) μετά από κάθετη του Μάνταλου, σωστή απόφαση του διαιτητή Στέφανου Κουμπαράκη.

•    Στο 5’ τελικά εκτελέστηκε τελικά το πέναλτυ μετά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων  και  ο Πέτρος Μάνταλος έκανε το 0-1 με εύστοχη εκτέλεση!

Αμέσως μετά(7’) ο Μπακασέτας είδε την κίτρινη κάρτα για ένα φάουλ στο κέντρο(!) περισσότερο για να σταματήσουν να φωνάζουν οι παίκτες του ΠΑΣ, παρά γιατί έγινε κάτι…

Στο 10’ ωραίο αριστερό σουτ του Γκάλο στην αγκαλιά του Βελλίδη.

Η ΑΕΚ με τον αέρα του γρήγορου γκολ είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας στα πρώτα λεπτά κι έφτανε εύκολα κοντά στην περιοχή του ΠΑΣ, ενώ παράλληλα δεν ανησύχησε καθόλου.

Στο16’ είχε δοκάρι με τον Λιβάγια (πλασέ μόνος με τον Βελλίδη και πλάγια, που όμως ακούμπησε τη μπάλα όσο χρειάστηκε) μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ’’κουβάλημα’’ της μπάλας από τον Μάνταλο και  ασίστ στον Κροάτη την κατάλληλη στιγμή.

Νέο δοκάρι στο 18’ με φοβερή αριστερή βολίδα του Μπακασέτα έξω απ’την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει στο ‘’Γ’’ της εστίας!

• Στο 20’ η ΑΕΚ καταιγιστική έκανε το 2-0 με αυτογκόλ του Μιχαήλ που προσπαθώντας να κόψει συρτή σέντρα ‘’ξυραφιά’’ του Γκάλο από τα δεξιά, έστειλε με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Το μισάωρο έκλεισε με την ΑΕΚ απόλυτη κυρίαρχο στον αγώνα, χάρη στα  γρήγορα γκολ που της έδιωξαν το άγχος και τον ΠΑΣ να είναι εντελώς ακίνδυνος για τον Βασίλη Μπάρκα.

Λάθος υπόδειξη οφσάϊντ στο 32’ για τον Τάσο Μπακασέτα, που έβγαινε τετ-α-τετ με το τέρμα ,μετά από νέα εξαιρετική ασίστ του Πέτρου Μάνταλου.

Την κίτρινη κάρτα γλίτωσε ο Τσιγκρίνσκι στο 33’ για σκληρό μαρκάρισμα στον Κρίζμαν.

Βρώμικο χτύπημα του Λίλα στον Πόνσε στο 34’, επίσης δεν τιμωρείται με κίτρινη.

Νέο σκληρό μαρκάρισμα του Λίλα στο 36’ στον Μπακασέτα, που δεν τιμωρήθηκε καν με φάουλ!

Σωστή κίτρινη στον Οικονόμου στο 42’ για μαρκάρισμα στον Κλάους.

• Το 3-0 για την ΑΕΚ στο 44’ με κεφαλιά του Πόνσε μετά από κόρνερ του Γκάλο!
  • 4-0 για την Ένωση με νέα κεφαλιά του Πόνσε στις καθυστερήσεις, μετά από σέντρα – ασίστ του Λιβάγια!

Η λήξη του α’ ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται 4-0, στο καλύτερο ημίχρονο της σεζόν για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη , που ευτύχησε να προηγηθεί γρήγορα στο σκορ και να κλείσει το πρώτο 45λεπτο με 2 εκπληκτικές κεφαλιές του πρώτου σκόρερ της ΑΕΚ, Έκι Πόνσε!

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή του Μπακάκη από τον Τσόσιτς ,λόγω τραυματισμού.

Με δοκάρι ξεκίνησε και το β΄45λεπτο, όταν ο Χουλτ έστειλε εκεί τη μπάλα στο 48’ με δυνατό συρτό σουτ.

Μέχρι το 60΄λεπτό δεν είχαμε κάτι αξιόλογο, αφού το σκορ έδινε από τη μία άνεση στην ΑΕΚ και από την άλλη απογοήτευση στον ΠΑΣ.

Πρώτη αξιόλογη φάση για τους γηπεδούχους στο 63’ με τον Νικολιά να πλασάρει στο δοκάρι του Μπάρκα, μετά από έξοχη ασίστ του Κρίζμαν.

Στο 68’ ήρθε η ώρα του Νέναντ Κρίστισιτς, που πέρασε στη θέση του πολύ καλού Τάσου Μπακασέτα.
Στο 71’ ένα σουτ του Κρίζμαν κατέληξε στην αγκαλιά του Μπάρκα.

Η ΑΕΚ με τον αέρα του 4-0 κυκλοφορούσε ωραία τη μπάλα, χωρίς να πιέζεται και με την ηρεμία να είναι φανερή στις κινήσεις των παικτών της.

Στο 74’ ο Μάνταλος κουβάλησε τη μπάλα,την έδωσε αριστερά στον Λιβάγια, ο Κροάτης προσπάθησε να βρει στο δεύτερο δοκάρι τον Πόνσε, χωρίς όμως επιτυχία.

Αλλαγή του Πόνσε απ’ τον Μπογέ στο 80’.

Ένα καλό σουτ του Ξύδα άουτ στο 89’,που έφυγε άουτ.

Πέναλτυ για τον ΠΑΣ στις καθυστερήσεις (ανατροπή Κρίζμαν από Τσιγκρίνσκι) αλλά ο Μπάρκας είπε όχι στον Κλάους Αθανασιάδη,βάζοντας το κερασάκι στη σημερινή κιτρινόμαυρη τούρτα!

Τελικό σκορ 4-0 για την Ένωση , όπως διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των: Μάνταλου(πέναλτυ),Μιχαήλ(αυτογκόλ) και Πόνσε(2 κεφαλιές) .

Ανακουφιστική και εμφατική νίκη για την ΑΕΚ σε μία έδρα όπου παραδοσιακά δυσκολεύεται, σε ένα οριακό για το μέλλον του Ουζουνίδη ματς,που κέρδισε πολλούς πόντους μετά το σημερινό αποτέλεσμα.

Από μικρός, όταν πρωτοπάτησα το πόδι μου στη Νέα Φιλαδέλφεια στα τέλη του '70, κατάλαβα ότι η ΑΕΚ ήταν, είναι και θα είναι η μεγάλη μου αγάπη.Μια μπάλα ή μια κιτρινόμαυρη φανέλα με το δικέφαλο ήταν διαχρονικά τα καλύτερα δώρα για μένα!Μεγαλώνοντας και αφού ΄΄έφαγα'' τα γόνατά μου στα ξερά γήπεδα των τοπικών πρωταθλημάτων της Αθήνας,προσπάθησα μέσω της αθλητικής δημοσιογραφίας,να παραμείνω κοντά στην ΑΕΚ και στους αγωνιστικούς χώρους.Πλέον έχω αυτή την ευκαιρία μέσα από τη φιλόξενη παρέα του aekpassion και στόχος μου είναι να μεταφέρω στους φίλους της Ένωσης εικόνες,κλίμα και συναισθήματα από την αγωνιστική δράση της ομάδας της καρδιάς μας!