Αρχική / ΒΟΛΕΪ / Βόλεϊ γυναικών: Δύσκολη νίκη για τις «κιτρινόμαυρες»

Βόλεϊ γυναικών: Δύσκολη νίκη για τις «κιτρινόμαυρες»

Επικράτησαν με 3-2 του Μαρκόπουλου και έμειναν ζωντανές στη μάχη της κορυφής.

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών της Μάνας ΑΕΚ, είχε μια δύσκολη και αγωνιώδη βραδιά απέναντι στον ΑΟ Μαρκοπούλου για την 17η αγωνιστική της Volley League γυναικών, κερδίζοντας εν τέλει με 3-2 στο τάι μπρέικ στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού.

Στο πρώτο σετ, η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ, είχε μεγάλη πρωταγωνίστρια την νεοαφιχθείσα Τσίρκοβιτς, η οποία ξεκινούσε για πρώτη φορά στη βασική εξάδα. Με αυτή ως κινητήριο μοχλό, αλλά και με καλή συνολική λειτουργία, οι «κιτρινόμαυρες» πήραν σχετικά εύκολα το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ, η «Ένωση» βρισκόταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκειά του, φτάνοντας ακόμη και σε προβάδισμα τεσσάρων πόντων τρεις φορές (17-13, 19-15, 21-17), ωστόσο ένα σερί λαθών οδήγησε τις φιλοξενούμενες στο να ισοφαρίσουν σε 1-1, παίρνοντας το σετ με 23-25.  Το τρίτο σετ ήταν και αυτό όπου ο «Δικέφαλος» είχε την πιο χαμηλή απόδοση, αφήνοντας το Μαρκόπουλο να έχει προβάδισμα έως και εννέα πόντων (13-22), με τις φιλοξενούμενες να το κατακτούν τελικά με 19-25.

Στο τέταρτο σετ, έγιναν πράματα και θάματα! Οι δύο ομάδες ήταν στην αρχή κοντά στο σκορ, το Μαρκόπουλο επιχείρησε να ξεφύγει με πέντε πόντους μπροστά στο σκορ (18-23), η ΑΕΚ μείωσε αρχικά στον έναν με σερί 4-0, οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο match point, αλλά το πρώτο σερβίς για να επιτευχθεί, κατέληξε στο φιλέ. Από αυτό το σημείο και ύστερα, μίλησε η κλάση της Ζαντ Σολέ, η οποία πρωταγωνίστησε και στους τέσσερις πόντους που πήρε η ομάδα της, συμπεριλαμβανομένου ενός μπλοκ άουτ στο φινάλε του σετ, το οποίο κατοχύρωθηκε στην «Ένωση» με 26-24.

Ως εκ τούτου, το ματς πήγε στο τάι μπρέικ. Εκεί, το θρίλερ συνεχίστηκε, με τον «Δικέφαλο» να μην μπορεί να αξιοποιήσει το match point που είχε (14-12), με το σετ να φτάνει επτά φορές στην ισοπαλία (16-16, 17-17, 18-18, 19-19, 20-20, 21-21, 22-22), με τις «κιτρινόμαυρες» να παίρνουν το ματς με άσο της Σολέ. Σκορ τάι μπρέικ, 24-22, τελικό σκορ αγώνα 3-2. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο «Δικέφαλος» παραμένει κοντά στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Γεννήθηκα τον Ιούλιο του 2000. Παρά το γεγονός ότι είμαι μόλις 10 λεπτά από το Στάδιο Καραϊσκάκη με τα πόδια, αγάπησα και συνεχίζω να αγαπώ την ΑΕΚ. Το πάθος μου για το γράψιμο και τον Δικέφαλο Αετό με οδήγησαν σε αυτό το site. Είμαι επίσης απόφοιτος του τμήματος Διεθνών Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Σπουδών του Παντείου Πανεπιστημίου και λάτρης της Ιστορίας. Τιμή μου που συνεργάζομαι με την ομάδα του AEKPASSION, η οποία με αγκάλιασε από την πρώτη στιγμή.

Ζούρος: «Προφανώς, η νίκη είναι μονόδρομος»

Ο προπονητής της μπασκετικής ΑΕΚ μίλησε ενόψει του αυριανού αγώνα με τη Χαποέλ Χολόν για …