Αρχική / ΒΟΛΕΪ / Βόλεϊ Γυναικών: Κυρίαρχη η ΑΕΚ νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ με 3-0, κλειδώνοντας την τρίτη θέση

Οι αθλήτριες του Γιουνούς Οτσάλ ήταν σε εξαιρετική μέρα, επικρατώντας εύκολα στο ντέρμπι των «Δικεφάλων» για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Volley League.

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πήρε την νίκη ψυχολογίας που έψαχνε πριν τα Play-off, καθώς επιβλήθηκε με 3-0 του ΠΑΟΚ για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του Πρωταθλήματος Βόλεϊ Γυναικών, και με την νίκη αυτή μάλιστα τερμάτισε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με 5-1. Ο ΠΑΟΚ όμως έβγαλε αντίδραση ισοφαρίζοντας σε 9-9 και παίρνοντας προβάδισμα 9-11. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 15-17, έκτοτε όμως ήρθε το ξέσπασμα της ΑΕΚ με σερί 5-0 και πολύ γρήγορα ανέκτησε το προβάδισμα (20-17) το οποίο διατήρησε ως το τέλος του σετ όπου το κέρδισε με σκορ 25-21.

Στο δεύτερο σετ αντιστράφηκαν οι ρόλοι καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε δυνατα με 2-5 και στην συνέχεια η ΑΕΚ μείωσε σε 8-9. Η «Ένωση» έδειξε να προβληματίζεται στις υποδοχές στο συγκεκριμένο σετ κάτι που προσπάθησε να το βελτιώσει πόντο με τον πόντο. Οι Θεσσαλονικείς ήταν μπροστά μέχρι το 16-20 όπου ήρθε νέο ξέσπασμα από τις «κιτρινόμαυρες» με σερί 4-0 έφεραν το σετ σε απόλυτη ισορροπία ενώ συνολικά με ένα σερί του 8-1 γύρισαν τούμπα την κατάσταση στο σετ (23-21). Ψύχραιμες οι αθλήτριες του Γιουνούς Οτσάλ τελείωσαν ιδανικά την μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο σετ επικρατώντας με 25-22.

Με την ψυχολογία να είναι ξεκάθαρα στα ύψη υπέρ των παικτριών της ΑΕΚ, το τρίτο σετ ήταν ένα σετ επίδειξης της κυριαρχίας της «Ένωσης» στο παιχνίδι καθώς η ομάδα πήρε ένα ισχυρό προβάδισμα με 10-1. Οι «κιτρινόμαυρες» συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκαζι ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 20-9. Όπως είναι εύλογο η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώριο ανάσας στον ΠΑΟΚ στο τρίτο και τελευταίο σετ και με σκορ 25-14 έκανε το 3-0 στα σετ και πήρε ένα εύκολο τρίποντο νίκης.

Τα σετ: 25-21, 25-22, 25-14.

MVP:

Θα ήταν άδικο να μπει μόνο μια παίκτρια ως πολυτιμότερη σε μία ομαδική προσπάθεια στην οποία όλες οι παίκτριες βοήθησαν στην συνεισφορά και στην σωστή λειτουργία της ομάδας στο ντέρμπι. Οπότε MVP ήταν όλη η ομάδα απόψε!

Γεννημένος το 2002 στην περιοχή Τούμπα στην Θεσσαλονίκη. Σπουδάζω στο τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του ΑΠΘ. Σκοπός μου είναι να ασχοληθώ ενεργά με την αθλητική δημοσιογραφία και ευχαριστώ την οικογένεια του AEKPASSION που μου έδωσε την ευκαιρία να είμαι ένας από τους συντελεστές του. Άλλωστε δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικό για μένα αφού τα γράμματα Α.Ε.Κ. αντιπροσωπεύουν τα πάντα στην ζωή μου.

Βιεϊρίνια: «Θα ήθελα στον ΠΑΟΚ Γκαρσία, Πινέδα και Βίντα» (vid)

Αυτούς θα επέλεγε στην ομάδα του ο αρχηγός του ΠΑΟΚ. Σε συνέντευξη που παραχώρησε στο …