Αρχική / AEKPASSION / Ξέφρενο πάρτι στο Χαριλάου!

Ξέφρενο πάρτι στο Χαριλάου!

Το aekpassion.gr βρέθηκε στη Θεσσαλονίκη και το «Κλεάνθης Βικελίδης» και έφερε τη νίκη (1-3) σε ένα παιχνίδι που δεν καρδιοχτύπησε κανένας από πλευράς Ένωσης.

Τέλος στην κακή εικόνα της αλλά και στις ήττες έβαλε η ΑΕΚ με την πολύτιμη νίκη επί του Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης. Μετά από 4 ήττες σερί, η Ένωση έδειξε ένα άλλο πρόσωπο που σε δύσκολα παιχνίδια δεν το είχαμε δει ποτέ. Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά στο πρώτο ημίχρονο με πάθος αλλά και γρήγορο γκολ κάτι το οποίο δεν συμβαίνει συχνά. Τα λάθη που έκανε η Ένωση δεν τα χρεώθηκε αντιθέτως μπόρεσε να βρει δίχτυα ακόμα 2 φορές στο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με πολύ όμορφη συνεργασία μείωσε σε 1-3. Ωστόσο η ΑΕΚ για πρώτη φορά δεν πτοήθηκε και συνέχισε δυναμικά, σε ένα παιχνίδι που από θαύμα δεν υπήρχε κόκκινη κάρτα , με τα αμέτρητα σφυρίγματα και σκληρά φάουλ. Με αυτή τη νίκη η Ένωση έστω προσωρινά πέρασε στην 3η θέση με 51 βαθμούς ενώ ο Άρης έχει 54.

Πρώτο ημίχρονο:
Η Ένωση ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πίεσε ψηλά τον Άρη δείχνοντας πως ήρθε για τη νίκη. Στο 9’ο λεπτό ο Λόπες πήγε να ντριπλάρει τον αμυντικό του Άρη και ο Λευκορώσος διαιτητής έδωσε πέναλτι μετά από χρήση VAR.
ΓΚΟΛ: Ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς σκόραρε από τη λευκή βούλα στέλνοντας τον Κουέστα στην άλλη πλευρά της εστίας κάνοντας το 0-1 για την Ένωση στο 12’ο λεπτό. Το παιχνίδι απέκτησε ακόμα περισσότερο ένταση με σκληρές μάχες σε όλο το γήπεδο. Στο 20’ο λεπτό ο Μαντσίνι έβγαλε πάσα στην καρδιά της άμυνας στον αμαρκάριστο Σίλβα ο οποίος δεν έπιασε καλά το σουτ και δεν απείλησε τον Τσιντώτα. Στο 26’ο λεπτό ο Βασιλαντωνόπουλος πέρασε από δύο παίκτες βγάζοντας τον Τάνκοβιτς σε καλή θέση για γκολ αλλά ο Σουηδός δεν έβαλε δύναμη στο σουτ και δεν απείλησε.
ΓΚΟΛ: Το μεγάλο λάθος του Σούντγκρεν στη μεσαία γραμμή εκμεταλλεύτηκε ο Ανσαριφάρντ, ο οποίος κέρδισε τη μπάλα και μοίρασε στον προωθημένο Σιμάνσκι και εκείνος με κούρσα μπήκε περιοχή και πριν τον κόψει ο Σάσα μοίρασε στον ολομόναχο Βασιλαντωνόπουλο ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία σχεδόν για το 0-2 στο 29’ο λεπτό.
Στο 34’ο λεπτό ο Γαλανόπουλος βρισκόμενος στην περιοχή πήγε να σουτάρει, αλλά ο Ρόουζ σε πρώτο χρόνο τον έκοψε αλλά σε δεύτερο σήκωσε τη σχάρα ψηλά σκίζοντας τις κάλτσες και ματώνοντας το πόδι του αρχηγού της ΑΕΚ. Ο Κουλμπάκοφ μετά από χρήση VAR που είδε ο ίδιος, έδωσε δεύτερο πέναλτι.
ΓΚΟΛ: Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ο οποίος στόχευσε αντίθετη πλευρά από αυτή που έπεσε ο Κουέστα και έκανε το 0-3 για την ΑΕΚ στο 36’ο λεπτό.

Δεύτερο ημίχρονο:
Στο 52’ο λεπτό ο αμαρκάριστος Μαντσίνι, σούταρε αλλά ο Τσιντώτας απέκρουσε διώχνοντας σε κόρνερ.
ΓΚΟΛ: 55’o λεπτό, ο Σίλβα τράβηξε πάνω του 3 παίκτες, πέρασε πάσα στον Μάνο ο οποίος έβγαλε μόνο του τον Μαντσίνι με τον Αργεντίνο να σουτάρει με το εξωτερικό μειώνοντας σε 1-3.
Στο 60ό λεπτό ο Μανόλο Χιμένεθ έκανε αναγκαστική αλλαγή τον Βασιλαντωνόπουλο βάζοντας τον Μιτάι στη θέση του. Στο 62’ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ παλικαρίσια πέρασε τον Σούντγκρεν και βγήκε τετ α τετ αλλά άνοιξε τη μπάλα αρκετά και δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Κουέστα. Στο 79’ο λεπτό ο Κουέστα έκανε λάθος πάσα πάνω στον Σιμάνσκι ο οποίος με σπρίντ μπήκε στην περιοχή αλλά πλάσαρε σε λάθος σημείο και ο Κουέστα μπόρεσε να αποσοβήσει την επίθεση. Στο 80’ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία του Άρη στην μικρή περιοχή με τον Σάσα να πλασάρει αλλά τον Λόπες να βάζει σωτήρια το πόδι του για να μην γίνει το 2-3. Στο 85’ο λεπτό ακίνδυνη τελική του Άρη με σουτ του Σίλβα το οποίο ήταν αδύναμο για να απειλήσει.

Εντεκάδες:
Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς, Δεληζήσης (86’ο Ματίγια), Ροζ, Σούντγκρεν (70′ Γκάνεα) Τζέκο, Μπερτόλιο, Σάσα, Σίλβα (87′ Μήτρογλου), Μαντσίνι (70′ Γκαρσία) Μπρούνο (45′ Μάνος)
AEK (Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος (60′ Μιτάι) Σβάρνα, Νεντελτσιάρου, Λόπες, Γαλανόπουλος (64′ Μάνταλος) Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Λιβάι Γκαρσία (64′ Ολιβέϊρα) Τάνκοβιτς και Ανσαριφάρντ (76′ Κοσίδης)

Σκόρερς: Μαντσίνι / Τάνκοβιτς, Βασιλαντωνόπουλος, Ανσαριφάρντ

Αλλαγές: Μάνος,Γκάνεα, Γκαρσία.Ματίγια,Μήτρογλου / Μιτάι,Μάνταλος,Ολιβέϊρα,Κοσίδης

Κίτρινες κάρτες: Ρόουζ, Μπερτόλιο,Γκαρσία / Γαλανόπουλος,Σβάρνας, Λόπες,Σιμάνσκι,Νεντελτσεάρου,Τσιντώτας