Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Χάντμπολ: Γιόρτασαν τα 100 χρόνια οι «Μάγκες» με άνετη νίκη στο «Γ. Κασιμάτης»

Χάντμπολ: Γιόρτασαν τα 100 χρόνια οι «Μάγκες» με άνετη νίκη στο «Γ. Κασιμάτης»

Η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα με 40-22 του Αερωπού για την τελευταία αγωνιστική και πλέον στρέφει την προσοχή της στα play-off που θα καθορίσουν τον πρωταθλητή.

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος με πολύ καλή εμφάνιση και εύκολη νίκη επί του Αερωπού Έδεσσας με 40-22 στην 22η και τελευταία αγωνιστική της Handball Premier και πλέον στρέφει την προσοχή της στα play-off με στόχο να διατηρήσει τα κεκτημένα της.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες  μπήκαν ισορροπημένες στο παιχνίδι με την ΑΕΚ να έχει μια διαφορά της τάξης των δύο τερμάτων (86, 9-7, 12-10) ώσπου στις τελευταίες στιγμές του πρώτου μέρους ο «Δικέφαλος» έτρεξε ένα σερί 3-0 ανεβάζοντας την διαφορά στο +5 και διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου στο 15-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ένας μονόλογος της ΑΕΚ σε άμυνα και επίθεση ανεβάζοντας την απόσταση των δύο ομάδων αρχικά στα 7 τέρματα (18-11) έπειτα στα 10 (22-12). Παρόλο που το παιχνίδι φαινόταν να είχε κριθεί η «Ένωση» δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και έτσι το σκορ έφτασε στο 32-18. Έχοντας ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο στα 30 λεπτά του δεύτερου μέρους η ΑΕΚ έφτασε σε μια εύκολη νίκη κόντρα στην ομάδα της Έδεσσας με τελικό σκορ 40-22.

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 7-5, 8-5, 9-7, 12-10, 13-10 (ημιχρ.), 18-11, 21-11, 23-14, 30-17, 34-20, 40-22

Γεννημένος το 2002 στην περιοχή Τούμπα στην Θεσσαλονίκη. Σπουδάζω στο τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του ΑΠΘ. Σκοπός μου είναι να ασχοληθώ ενεργά με την αθλητική δημοσιογραφία και ευχαριστώ την οικογένεια του AEKPASSION που μου έδωσε την ευκαιρία να είμαι ένας από τους συντελεστές του. Άλλωστε δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικό για μένα αφού τα γράμματα Α.Ε.Κ. αντιπροσωπεύουν τα πάντα στην ζωή μου.

Ξεναγήθηκαν στο Μουσείο της ΑΕΚ οι παλαίμαχοι του μπάσκετ (pics)!

Την ξενάγηση έκανε ο ίδιος ο διευθυντής του Μουσείου, Γεράσιμος Γασπαρινάτος. Αντιπροσωπεία των παλαίμαχων καλαθοσφαιριστών …