Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Εύκολη νίκη από το α’ ημίχρονο με 3-0

Εύκολη νίκη από το α’ ημίχρονο με 3-0

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και δεν άφησε στον ΟΦΗ περιθώριο για να απειλήσει,καθαρίζοντας από νωρίς το ματς με 3-0 (Μάνταλος και Βέρντε οι σκόρερς).

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτησης, ο αρχηγός της ΑΕΚ Πέτρος Μάνταλος με σουτ μέσα από την περιοχή, απείλησε τον Σωτηρίου ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Από αυτό το κόρνερ ο Ολιβέιρα κατάφερε να πάρει την κεφαλιά και να αναγκάσει το γκολκίπερ του ΟΦΗ να πραγματοποιήσει τρομερή επέμβαση.

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ στο 5ο λεπτό μετά από κλέψιμο του Λιβάγια στα αριστερά, ο οποίος με γλυκιά σέντρα βρήκε το Μάνταλο στο δεύτερο δοκάρι που με κεφαλιά σημείωσε το 1-0.

Το δεύτερο ΓΚΟΛ της ΑΕΚ πέτυχε ο Ντανιέλε Βέρντε έπειτα από εξαιρετική ατομική προσπάθεια. Ο Ιταλός πέρασε 3 αμυντικούς του ΟΦΗ και πλάσαρε υποδειγματικά τον Σωτηρίου για το 2-0.

Στο 21ο λεπτό μάλιστα ο ακραίος της ΑΕΚ αστόχησε σε τετ α τετ μετά απ΄πολύ ωραία κάθετη μπαλιά του Κρίστισιτς, χάνοντας προσωρινά την ευκαιρία να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα.

Το τρίτο ΓΚΟΛ της ΑΕΚ το σημείωσε πάλι ο Βέρντε μετά από 1-2 με τον Ολιβέιρα. Ο Πορτογάλος έσπασε μέσα στην περιοχή εξαιρετικά τη μπάλα στον Ιταλό και εκείνος πλάσαρε σε κενή εστία. Να τονίσουμε ότι αρχικά υπήρξε υπόδειξη από τον επόπτη για οφσάιντ, όμως έπειτα από συνεννόηση του διαιτητή του αγώνα Τάση με το VARίστα Γκορτσίλα, το γκολ επικυρώθηκε.

Δύο συνεχόμενες ευκαιρίες για την ΑΕΚ. Στο 52′ ο Ολιβέιρα αστόχησε σε σουτ μέσα από την περιοχή ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μάνταλος μετά από σέντρα του Χουλτ έστειλε την κεφαλιά πάνω στο Σωτηρίου.

Το ματς κύλησε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος,με την ΑΕΚ να χάνει κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ.Στις καθυστερήσεις επιδίωξε και πήρε 2η κίτρινη(= κόκκινη) ο Λιβάγια,για να την εκτίσει στην τελευταία αγωνιστική με τον Πανιώνιο και να είναι ”καθαρός” για τα play off.

Τελικά το 3-0 που διαμορφώθηκε με τα γκολ του Μάνταλου και του Βέρντε(2) από το πρώτο μισάωρο, ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

MVP ο Βέρντε, πολύ καλοί οι Μάνταλος,Κρίστισιτς,Σιμάνσκι χωρίς να υστερούν οι υπόλοιποι.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης (Παουλίνιο 77′), Οικονόμου, Λόπεζ, Χουλτ, Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Βέρντε, Μάνταλος (Σιμόες 81′), Λιβάϊα, Ολιβέιρα (Αραούχο 61′).

Από μικρός, όταν πρωτοπάτησα το πόδι μου στη Νέα Φιλαδέλφεια στα τέλη του '70, κατάλαβα ότι η ΑΕΚ ήταν, είναι και θα είναι η μεγάλη μου αγάπη.Μια μπάλα ή μια κιτρινόμαυρη φανέλα με το δικέφαλο ήταν διαχρονικά τα καλύτερα δώρα για μένα!Μεγαλώνοντας και αφού ΄΄έφαγα'' τα γόνατά μου στα ξερά γήπεδα των τοπικών πρωταθλημάτων της Αθήνας,προσπάθησα μέσω της αθλητικής δημοσιογραφίας,να παραμείνω κοντά στην ΑΕΚ και στους αγωνιστικούς χώρους.Πλέον έχω αυτή την ευκαιρία μέσα από τη φιλόξενη παρέα του aekpassion και στόχος μου είναι να μεταφέρω στους φίλους της Ένωσης εικόνες,κλίμα και συναισθήματα από την αγωνιστική δράση της ομάδας της καρδιάς μας!

Τζέγκο: «Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά τη φετινή σεζόν» (Vid)

Ο αμυντικός μέσος του Άρη Τζέιμς Τζέγκο μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ 3 για την …