Αρχική / Αρχική Σελίδα / Ένα παιδικό λάθος και πολλές χαμένες ευκαιρίες της στέρησαν τους τρεις βαθμούς

Ένα παιδικό λάθος και πολλές χαμένες ευκαιρίες της στέρησαν τους τρεις βαθμούς

Η ΑΕΚ δέχθηκε δύο γκολ για πρώτη φορά στην εποχή Καρέρα, βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ όμως πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με τα γκολ των Αραούχο και Ολιβέιρα.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχασε πολλές ευκαιρίες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Άρης ήταν αποτελεσματικός, καθώς στη μοναδική καλή στιγμή που είχε, σκόραρε. Το πρώτο γκολ του Άρη προήλθε από μία εντελώς αψυχολόγητη κίνηση του Πέτρου Μάνταλου. Η εικόνα της «Ένωσης» βελτιώθηκε πολύ για άλλη μια φορά με την είσοδο του Ολιβέιρα.

Έτσι παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες

Με λίγες αλλά σημαντικές αλλαγές παρέταξε την ομάδα ο Μάσιμο Καρέρα, σε σύστημα 4-2-3-1. Ο Ιταλός ξεκούρασε τον Ολιβέιρα (ίσως ενόψει και του αγώνα Κυπέλλου την Τετάρτη με τον Άρη πάλι στο «Κλ. Βικελίδης») και έδωσε φανέλα βασικού στον Αραούχο, ενώ στα εξτρέμ, ο Βέρντε αντικατέστησε τον Αλμπάνη. Αριστερά θα αγωνιστεί ο Λιβάια ενώ ο Μάνταλος θα παίξει πίσω από τον Αραούχο. Λόγω της φυγής του Βράνιες μεσοβδόμαδα, το αμυντικό δίδυμο αποτελείται από τους Σβάρνα – Οικονόμου ενώ την τετράδα συμπληρώνουν οι Λόπεζ και Μπακάκης. Στα χαφ βρίσκονται σταθερά Σιμάνσκι και Κρίστιτσιτς. Ο Μίκαελ Ένινγκ χρησιμοποίησε επίσης το 4-2-3-1. Ο Κουέστα είναι κάτω από τα δοκάρια, την τετράδα της άμυνας συνθέτουν οι Βέλεθ, Δεληζήσης, Ρόουζ και Σόουζα, ενώ τα χαφ είναι ο Σάσα και ο Ματίγια. Γκάμα και Φετφατζίδης θα παίξουν στα φτερά ενώ πίσω από τον Μαντσίνι ο Γερμανός έβαλε τον Τόνσο.

Άτυχος ο Άρης, πολύ ανώτερη η ΑΕΚ στο πρώτο 45λεπτο

Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι την είχε η ΑΕΚ στο τέταρτο λεπτό. Από εκτέλεση φάουλ του Λιβάια, ο Σιμάνσκι πήρε κεφαλιά, έβγαλε μόνο του τον Αραούχο μπροστά στον Κουέστα αλλά εκείνος απέκρουσε ενστικτωδώς στην κεφαλιά του (4′). Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη στο 13′, έξω ο Βέλεθ μέσα ο Μπα. Άτυχη η ομάδα της Θεσσαλονίκης, δεύτερη αναγκαστική αλλαγή στο 30′. Συγκρούστηκαν μεταξύ τους Δεληζήσης και Σόουζα, με τον δεύτερο να μη μπορεί να συνεχίσει και να αντικαθίσταται από τον Λάρσον. Χρειάστηκαν 33 λεπτά για να ξαναδούμε τελική στο στόχο. Ο Βέρντε έπιασε ένα σουτ με το δεξί από μακριά, αλλά ο Κουέστα ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ. Ένα σουτ του Σιμάνσκι ακριβώς έξω από την περιοχή στο 40ο λεπτό «έξυσε» το δοκάρι του γκολκίπερ του Άρη με τον Καρέρα να μην μπορεί να πιστέψει τι ευκαιρία χάθηκε. Η πρώτη τελική των φιλοξενούμενων πραγματοποιήθηκε στο 44ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια. Κανένα πρόβλημα για το Μπάρκα. Στο τρίτο από τα επτά λεπτά των καθυστερήσεων , ο Αραούχο έχασε τετ α τετ στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Γρήγορος ρυθμός, ανέτρεψε δύο φορές το σκορ η ΑΕΚ

Γκολ για τον Άρη στο 56′. Ο Παπαπέτρου καταλογίζει πέναλτι σε μία αψυχολόγητη κίνηση του Μάνταλου ο οποίος εκτός φάσης και ενώ η μπάλα βρισκόταν στα χέρια του Μπάρκα έσπρωξε τον Μπα. Ο Μπρούνο Γκάμα ευστόχησε στο πέναλτι και έκανε το 0-1. Κατευθείαν ο Καρέρα έριξε στο παιχνίδι τον Ολιβέιρα στη θέση του Λιβάια. Έξι λεπτά αργότερα ο Αραούχο ισοφαρίζει το σκορ με πλασέ μέσα από την περιοχή. Ο Μάνταλος είχε τη μπάλα από αριστερά και έβγαλε ωραία πάσα στον «Τσίνο» ο οποίος δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1. Ίδια ακριβώς ευκαιρία με αυτή του πρώτου ημιχρόνου έχασε ο Σιμάνσκι στο 69ο λεπτό. Ο Πολωνός σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κουέστα. Ασφυκτική η πίεση της Ένωσης μετά την επίτευξη του γκολ. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Βέρντε στο 74ο λεπτό, δύσκολη απόκρουση από τον Ισπανό γκολκίπερ. Διπλασιάζει τα τέρματά του ο Άρης με κεφαλιά του Μαρτίνες έπειτα από σέντρα του Τόνσο από τα αριστερά. Θυμίζουμε ότι ο σκόρερ του 2ου γκολ του Άρη πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 60ο λεπτό στη θέση του Φετφατζίδη. Αλλαγή από τον Καρέρα στο 80ο λεπτό, ο Αλμπάνης αντικαθιστά τον Βέρντε. Ο Ολιβέιρα κερδίζει πέναλτι στο 84ο λεπτό από τον Τόνσο και ισοφαρίζει εκτελώντας υποδειγματικά. Ο Παουλίνιο περνάει αμέσως στη θέση του Μπακάκη. Τρομερή απόκρουση του Κουέστα σε πολύ δυνατό σουτ του Ολιβέιρα μέσα από την περιοχή στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης (85′ Παουλίνιο), Σβάρνας, Οικονόμου, Λόπεζ, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Λιβάια (57′ Ολιβέιρα), Μάνταλος, Βέρντε (80′ Αλμπάνης), Αραούχο