Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Το… γιόρτασε η ΑΕΚ 95-79 τον Κολοσσό

Το… γιόρτασε η ΑΕΚ 95-79 τον Κολοσσό

Εύκολα η ΑΕΚ επικράτησε του Κολοσσού με 95-79 στη φιέστα της κατάκτησης του Κυπέλλου και πλέον περιμένει τη Νίμπουργκ για το Basketball Champions League!

Με την παρουσία 5000 και πλέον φίλων της η Βασίλισσα γιόρτασε τη κατάκτηση του Κυπέλλου, κάνοντας ένα υπέροχο παιχνίδι απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου και επικράτησε με 95-79. Η ΑΕΚ αν και δεν μπήκε πολύ καλά από την αρχή του αγώνα, κατάφερε και πήρε το προβάδισμα και από εκεί και πέρα δεν κοίταξε ποτέ πίσω της. Εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο, όπου η χαλάρωση και το ροτέισον του κυρίου Σάκοτα, επέτρεψε στην ομάδα της Ρόδου να μειώσει τη διαφορά.

Με αυτή τη νίκη η Βασίλισσα έφτασε στην 11η νίκη της στο πρωτάθλημα (σε 17 παιχνίδια) και έδειξε έτοιμη για το μεγάλο παιχνίδι της Τετάρτης (7 Μαρτίου) απέναντι στη Νίμπουργκ για τους «16» του Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ δεν έκανε το καλύτερο ξεκίνημα επιτρέποντας στον Κολοσσό να μένει κοντά στο σκορ ή και να μπαίνει μπροστά όπως στο 4′ όταν ο Τζόουνς έκανε το 8-11. Με τον Πάντερ όμως να παίρνει μπρος, μέσα σε λίγα λεπτά έκανε την ανατροπή και όπως είπαμε και στην εισαγωγή μας, δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω της. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τη Βασίλισσα να είναι μπροστά με 6 πόντους (22-16).

Ο Κολοσσός προσπάθησε να εκμεταλευτεί τον τραυματισμό του Μαυροειδή και να χτυπήσει κάτω από τα καλάθια με τον δικό του Χάρις, τον Ραμόν. Όμως ο Καββαδάς αντικατέστησε επάξια τον έμπειρο σέντερ και με τη βοήθεια του Σάκοτα η ΑΕΚ ξέφυγε σε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο 15ο λεπτό (36-24). Αν και ο Κολοσσός πήγε να μειώσει, ήρθε ο Χάντερ για να επαναφέρει τη τάξη και να κρατήσει τη διαφορά στο ημίχρονο σε διψήφιο αριθμό πόντων (44-33).

Εκεί που όλα φαίνονταν πως θα πήγαιναν καλά, ο Κολοσσός έκανε ένα 9-0 σερί και ανησύχησε το κόσμο, καθώς το σκορ μειώθηκε στους 6 πόντους (54-48, 26’). Εκεί όμως ήρθε ο Ντελρόι Τζέιμς με τη καλή του άμυνα και σε συνεργασία με τον Γιανούλλη Λαρεντζάκη ανέβασαν τη διαφορά ξανά πάνω από τους 10 πόντους (65-54). Ο Κολοσσός κατάφερε και μείωσε στη τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου για να κλείσει με 65-56.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν άψογο για τη Βασίλισσα. Με πολύ καλή άμυνα και την ομάδα συγκεντρωμένη στο στόχο της, η διαφορά ξέφυγε (74-60, 33’). Κάπου εκεί “άνοιξε” και το χέρι του αρχηγού, Ντούσαν Σάκοτα και το πάρτι συνεχίστηκε στο ΟΑΚΑ (79-62, 34’). Η ΑΕΚ κράτησε με ευκολία τον έλεγχο, δεν απειλήθηκε σε καμία στιγμή και έφτασε στην πέμπτη διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα με τελικό σκορ 95-79.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 44-33, 65-56, 95-79.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Πάντερ 16 (3), Τζέιμς 12 (2), Γκριν 7 (1), Χάρις 7 (2), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 14 (3), Βασιλόπουλος 3, Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 8 (2), Μαυροειδής 2, Καββαδάς 9, Χάντερ 13

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ουέαρ 4, Χάρις 16 (1), Τζόουνς 8, Σχίζας 15 (3), Γεωργαλλής, Μπίλλης, Σταμάτης, Μπρέι 11 (1), Γιανγκ 16 (1), Παπαδάκης 3 (1), Τσαλμπούρης, Ράιτ 6