Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Νίκησε το Ρέθυμνο και δείχνει έτοιμη για τελικό

Νίκησε το Ρέθυμνο και δείχνει έτοιμη για τελικό

Ακόμα μία νίκη πήρε η ΑΕΚ, που συνέχισε το θετικό της σερί, απέναντι στο Ρέθυμνο με 90-95

Μπορεί να μπήκε νωθρά στο παιχνίδι η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα και να άφησε στο Ρέθυμνο το περιθώριο να έχει τον έλεγχο του σκορ όμως αυτό άλλαξε στα δύο τελευταία δεκάλεπτα, κυρίως στο τελευταίο. Στην τέταρτη περίοδο η βασίλισσα πάτησε γκάζι και με πρωταγωνιστές τους Χάρις, Μαυροειδή και Τζέιμς κέρδισε το Ρέθυμνο με 90-95.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα της τους : Γκριν, Χάρις, Άτιτς, Τζέιμς και Χάντερ. Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 3-2 όμως ο Χάντερ έκανε το 3-4. Επτά λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου το Ρέθυμνο πήρε το προβάδισμα με 9-8. Ο Χάρις έκανε το 9-12. Ο Γιαννόπουλος έφτασε τη διαφορά στους πέντε πόντους 17-12. Ο Γκούντγουιν με γκολ-φάουλ έκανε το 20-12. Ο Χριστοδούλου με τρίποντο αύξησε τη διαφορά σε 23-17 και ο Μόρισον σε 26-17. Ο Χάρις πέτυχε το τρίποντο και έκανε το 26-22. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 29-22 για τους γηπεδούχους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε και η βασίλισσα έκανε ένα σερί 8-0 και έκανε το 29-30. Ο Μόρισον έγραψε το 31-30 και σταμάτησε το σερί της ΑΕΚ. Ο Μαυροειδής έκανε το 36-32. Ο Γκριν με τρίποντο μείωσε στους τρεις 40-37. Τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου έγινε το  41-37 με 1/2 βολές του Λι. Δύο λεπτά πριν το τέλος το ο Στεφανίδης από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσε το 44-39 για τους γηπεδούχους. Ο Γκούντγουιν με follow έγραψε το 46-42. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Ρεθύμνου να προηγείται με 46-43.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε και το Ρέθυμνο έφτασε να προηγείται με 51-45 μέχρι να ευστοχήσει ο Χάρις σε τρίποντο που έκανε το 51-48. Ο Τζέιμς με γκολ-φαουλ ισοφάρισε σε 53-53. Η βασίλισσα έπαιξε καλές άμυνες στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Άρμστεντ μπήκε μέχρι μέσα και έκανε το 55-53. Ο Γκούντγουιν σκόραρε για το 58-53. Τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 64-56. Στο ανοιχτό γήπεδο ο Πάντερ έγραψε το 67-63. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 69-65.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Βασιλόπουλο που με δίποντο μείωσε σε 69-67. Ο Μάνι Χάρις με 2/2 βολές έκανε το 74-73 και ο Μαυροειδής το 74-75 έπειτα από κλέψιμο στην επαναφορά του Ρεθύμνου. Ο Μάνι Χάρις ανέβασε τη διαφορά στους έξι πόντους αφού έκανε το 74-81. Ο Γκριν ανέβασε κι άλλο τη διαφορά στους δέκα πόντους 76-86. Ο Γκούντγουϊν έκανε το 80-86. Δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Σάκοτα με 2/2 βολές έγραψε το 82-90. Ο Τζέιμς με τρίποντο έκανε το 87-94. Ο ίδιος παίκτης με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 90-95