Αρχική / Αρχική Σελίδα / Οδηνηρή ήττα για τη Βασίλισσα

Οδηνηρή ήττα για τη Βασίλισσα

Η ΑΕΚ έμεινε για ακόμα ένα ματς μακριά από τον καλό της εαυτό και μοιραία γνώρισε την ήττα με 82-78 από τον Κολοσσό.

Η Βασίλισσα δεν μπήκε καλά στο ματς και ο Κολοσσός έχτισε γρήγορα διαφορά 6 πόντων(10-4).Στη συνέχεια η Ένωση χάρη στους Μπάρλοου και Γκριν έφτασε το ματς στο -1.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με το ματς να πηγαίνει στον πόντο, αλλά προς το τέλος της περιόδου η ομάδα της Ρόδου πήρε το προβάδισμα και στην εκπνοή της περιόδου ο Ράιτ διαμόρφωσε το 23-19.

Στη 2η περίοδο, η ΑΕΚ δεν μπήκε συγκεντρωμένη και, έπειτα από 2 λεπτά, ο Κολοσσός είχε διαφορά 6 πόντων (28-22). Οι κιτρίνομαυροι με ένα σερί 7-0 (Ελόνου 4, Σάκοτα 3), προσπέρασαν ξάνα (28-29) στα μισά του δεκαλέπτου. Μάλιστα, με το 4ο τρίποντό του (4/5), ο Μπάρλοου έκανε 10-0 το σερί και 28-32 το σκορ, στο 16’.

Η ομάδα της Ρόδου αντέδρασε μειώνοντας και πάλι στον πόντο, ενώ  δευτερόλεπτα πριν την λήξη του ημιχρόνου κατάφερε να περάσει μπροστά με τον γκολ-φάουλ του Γκρίφιν, κάνοντας το σκορ 43-41, αλλά στην εκπνοή του ημιχρόνου η Ένωση με τον Χάρις να σουτάρει απ’ τα 9 μέτρα διαμόρφωσε το 43-44 που ήταν και το τελικό σκορ για το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση βρέθηκε στο -5 (49-44) και στο -12 (58-460, στο 26’. Ένα ακόμη τρίποντο από τον Μπάρλοου έδωσε ανάσα στην ΑΕΚ, ωστόσο οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 61-49, στο 27’. Με ένα γρήγορο 6-0 (Ελόνου 3, Σάκοτα), οι κιτρινόμαυροι μείωσαν στους 6 (61-55, στο 28’), ωστόσο το τέλος της 3ης περιόδου τους βρήκε στο -8 (65-57).

Στην τέταρτη περίοδο η Βασίλισσα έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει, ενώ ο Κολοσσός έφτασε το σκορ στο 70-62 κρατώντας στο -8 την Ένωση για μεγάλη διάρκεια στο ματς. Τα πολλά λάθη αμυντικά και επιθετικά της Βασίλισσας δεν την άφηναν να πλησιάσει στο σκορ, ενώ στα 8’’ πριν το φινάλε, με το σκορ στο 81-74, ο Γκριν κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και η ΑΕΚ έκανε το 81-78, πριν διαμορφωθεί το τελικό 82-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 43-44, 65-57, 82-78

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 22 (8/10 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 ασίστ σε 26 λεπτά), Χάρις 11 (3), Τζόουνς 4, Σχίζας 8 (1), Πρόστραν 13 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γεωργαλής 1 (7 ριμπάουντ), Σταμάτης 4, Μπρέι 4, Ράιτ 15 (5/8 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Παπαχατζής): Ελόνου 10, Τζέιμς 2, Γκριν 18 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Μπάρλοου 17 (5/10 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 40 λεπτά), Μαυροειδής 11, Χάρις 6 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 9 (3), Σι.