Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Προβλημάτισε στο 1ο, ο Σιμόες έδειξε τον δρόμο

Προβλημάτισε στο 1ο, ο Σιμόες έδειξε τον δρόμο

Eπέστρεψε στις νίκες η “Ένωση”, το τακουνάκι του Σιμόες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου “ξεκλείδωσε” την άμυνα της Λάρισας και στο 2ο’ χωρίς άγχος διεύρυνε το σκορ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τους Μπάρκα, Βράνιες,Οικονόμου,Σβάρνα στα στόπερ, Μπακάκη στα δεξιά, Λόπες στα αριστερά, στο κέντρο Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλο ως “δεκάρι”, και στην επίθεση οι Βέρντε και Ολιβέιρα. Το παιχνίδι κύλησε σε “ρηχά” νερά στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, με τις 2 ομάδες “φοβισμένες” επιθετικά και χωρίς να καταφέρουν να “βγάλουν” τελικές φάσεις. Μοναδικές εξαιρέσεις 2 σουτ του Βέρντε στο 9′ και στο 22′ που κατέληξαν άουτ από πλευράς ΑΕΚ. 2 τελικές μόλις είχε και η ΑΕΛ, ,με ένα σουτ του Ουάρντα στο 17′ και  μία κεφαλιά του Σεσέροβιτς στο 44′.Η ΑΕΚ γενικότερα κυκλοφορούσε την μπάλα με τον Βέρντε να παίρνει πολλές μπάλες, και να προσπαθεί να οργανώσει επιθέσεις, και σε κάποιες περιπτώσεις πραγματοποιήθηκαν κάποιες σέντρες είτε από τον Μπακάκη από τα δεξιά, είτε από κόρνερ με τον Βέρντε, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει κάποια κεφαλιά κάποιος παίκτης της ΑΕΚ, παρά μόνο σε μία περίπτωση με τον Οικονόμου που έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ.

45+2′  ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, Μετά από γύρισμα του Ολιβέιρα από τα δεξιά, ο Σιμόες βρίσκει την μπάλα στον αέρα, και με ένα εκπληκτικό τακουνάκι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 1-0.

Η ΑΕΚ μπαίνει δυναμικά στο 2ο ημίχρονο με τον Βέρντε να σεντράρει από τα δεξιά, και τον Μάνταλο να πιάνει μία αδύναμη κεφαλιά.

50‘  ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Νέλσον Ολιβέιρα ο οποίος λαμβάνει πάσα από τον Μάνταλο λίγο έξω απ’την περιοχή της ΑΕΛ, ντριμπλάρει με το δεξί και με το αριστερό σουτάρει και στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κρίστινσον.

62‘  ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ από τον Έλντερ Λόπες. Ο Μάνταλος έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Μπέρτος δεν υπολόγισε σωστά και δεν έδιωξε, ο Λόπες το εκμεταλλεύτηκε κατέβασε την μπάλα και πλάσαρε ιδανικά τον Κρίστινσον για να κάνει το 3-0.

68′ Αλλαγή για την ΑΕΚ ο Μπότος, πέρασε στην θέση του Ολιβέιρα.

71‘ Μοναδική ευκαιρία του Βέρντε να κάνει το 4-0. Έπειτα από γύρισμα από τα αριστερά, δεν κατάφερε να σουτάρει σωστά και η μπάλα κατέληξε άουτ. Η ΑΕΚ συνέχισε να απειλεί. Ο Βέρντε σούταρε από τα αριστερά, ο Βράνιες μπήκε στην πορεία της μπάλας ο οποίος πλάσαρε, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Έτσι και αλλιώς όμως καταλογίστηκε σε θέση offside και ετσι η φάση ήταν “άκυρη”. Γενικότερα η ΑΕΚ στο 2ο ημίχρονο, έβρισκε χώρους και κατάφερε να “σπάει” την άμυνα της ΑΕΛ. Είναι χαρακτηριστικό πως και τις 3 τελικές της, τις έκανε γκολ.

78′ Στην θέση του Πέτρου Μάνταλου περνάει στον αγωνιστικό χώρο ο Χρήστος Γιούσης.

85′ Στην θέση του Όγκνιεν Βράνιες, περνάει ο Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος.

ΑΕΚ: Mπάρκας, Οικονόμου, Βράνιες, Σβάρνας, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (Γιούσης), Βέρντε, Ολιβέιρα(Μπότος).